Muuten hyvä auto ajaa, mutta kovasti ärsyttää kaikki naksahtelut ja natinat kojelaudasta, eniten tuulilasin ja kojelaudan "välistä". Paukahtelee myös taempaa autoa esim. käännyttäessä mäkeen. Kun auto lämpiää sisältä kunnolla ja on ajettu muutama kymmenen km, niin natinat vähenee.
Kylmällä autolla ei tarvitse olla tiessä kuin tavallista paksumpi ajoratamaalaus, niin napsahdus/narahdus kuuluu kojelaudasta kun yli ajaa (tosi maasturi).
Auto on 2010 alle ja alle 100 000 ajettu XC60 D5.
Onko tuo tyyppiominaisuus vai onko mulle sattunut maanantikappale?
Narinari XC60
7
3783
Vastaukset
- Ei ole makavaa
Näitä ilmenee myös V70:kin ja painappas siitä taustapeilin kohdalta tuulilasin yläpuolelta verhoilua kun narisee niin huomaat loppuvan.Ajan kanssa ne häviää/vähenee ja kun noita muovi yhdistelmiä nämä on niin niillä on nuo lieveilmiönsä.
- ttyyyt
Jahas -tämä sama provoilija avasi sitten uuden keskustelun ja jatkaa keskustelua itsensä kanssa.... hoh hoijaa.....
- Se aloittaja
En ole ennen tänne kirjoitellut.
Olisikin provo...
- Volvotar
Täällä myös vastaavaa ongelmaa. Kojelauta napsahtelee välillä aika terävän äänekkäästi. Muutoin nitinä/natina/napsahtelu ilmenee joka kerta kun autolla ajelee. Ongelma on tullut esille viimeisen reilun vuoden aikana.
Ääni tuntuu tulevan juurikin kojelaudan/tuulilasin tietämiltä. Voisiko syynä olla tuulilasille puhaltavat ilmansuuttimet tai niiden muovit? Myöskin keskikonsoli nitisee. Välillä liikkeelle lähdössä natisee oikein kunnolla.
Olisi myöskin mielenkiintoista tietää onko tämä nitinä natina kuinka yleistä vai onko täälläkin maanantai kappale? Tai mitä olette tehneet jotta olette saaneet nämä ärsyttävät nitinät poistettua? Täällä vakavassa harkinassa auton vaihto....
Itselläni xc60 vm -2010 2.5d, ajettu reilu 90 000km.- kj ot
Mulla V70 vm 2005 kyllä piisaa natinaa ja nitinää, halvan ja kovan oloisesta muovista tehty sisustus ja kojelauta ja keskikonsoli resonoi ikävästi, toisena autona 14 vuotta vanha pösö ja ei natise eikä nitise lainkaan. tuntuis että uutena yli 50.000 e maksavassa autossa pitäisi enemmän laatua löytyä. Eipä auttanut ainakaan tässä yksilössä silikonin ruiskuttelu natinoihin.
- einarit
Koska koe lauta on tehty halvasta muovista pitäs olla hiukan elastisempaa matskua käytös, mut ku se maksaa
- Silikoni
Olen ostanut litran pullon silikonia ja sitä olen ruiskutellut runsaasti kojelautaan ja saumoihin. Natinat hävisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859