Narinari XC60

Eka Volvo mulla

Muuten hyvä auto ajaa, mutta kovasti ärsyttää kaikki naksahtelut ja natinat kojelaudasta, eniten tuulilasin ja kojelaudan "välistä". Paukahtelee myös taempaa autoa esim. käännyttäessä mäkeen. Kun auto lämpiää sisältä kunnolla ja on ajettu muutama kymmenen km, niin natinat vähenee.
Kylmällä autolla ei tarvitse olla tiessä kuin tavallista paksumpi ajoratamaalaus, niin napsahdus/narahdus kuuluu kojelaudasta kun yli ajaa (tosi maasturi).
Auto on 2010 alle ja alle 100 000 ajettu XC60 D5.
Onko tuo tyyppiominaisuus vai onko mulle sattunut maanantikappale?

7

4218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole makavaa

      Näitä ilmenee myös V70:kin ja painappas siitä taustapeilin kohdalta tuulilasin yläpuolelta verhoilua kun narisee niin huomaat loppuvan.Ajan kanssa ne häviää/vähenee ja kun noita muovi yhdistelmiä nämä on niin niillä on nuo lieveilmiönsä.

    • ttyyyt

      Jahas -tämä sama provoilija avasi sitten uuden keskustelun ja jatkaa keskustelua itsensä kanssa.... hoh hoijaa.....

      • Se aloittaja

        En ole ennen tänne kirjoitellut.
        Olisikin provo...


    • Volvotar

      Täällä myös vastaavaa ongelmaa. Kojelauta napsahtelee välillä aika terävän äänekkäästi. Muutoin nitinä/natina/napsahtelu ilmenee joka kerta kun autolla ajelee. Ongelma on tullut esille viimeisen reilun vuoden aikana.
      Ääni tuntuu tulevan juurikin kojelaudan/tuulilasin tietämiltä. Voisiko syynä olla tuulilasille puhaltavat ilmansuuttimet tai niiden muovit? Myöskin keskikonsoli nitisee. Välillä liikkeelle lähdössä natisee oikein kunnolla.
      Olisi myöskin mielenkiintoista tietää onko tämä nitinä natina kuinka yleistä vai onko täälläkin maanantai kappale? Tai mitä olette tehneet jotta olette saaneet nämä ärsyttävät nitinät poistettua? Täällä vakavassa harkinassa auton vaihto....
      Itselläni xc60 vm -2010 2.5d, ajettu reilu 90 000km.

      • kj ot

        Mulla V70 vm 2005 kyllä piisaa natinaa ja nitinää, halvan ja kovan oloisesta muovista tehty sisustus ja kojelauta ja keskikonsoli resonoi ikävästi, toisena autona 14 vuotta vanha pösö ja ei natise eikä nitise lainkaan. tuntuis että uutena yli 50.000 e maksavassa autossa pitäisi enemmän laatua löytyä. Eipä auttanut ainakaan tässä yksilössä silikonin ruiskuttelu natinoihin.


    • einarit

      Koska koe lauta on tehty halvasta muovista pitäs olla hiukan elastisempaa matskua käytös, mut ku se maksaa

    • Silikoni

      Olen ostanut litran pullon silikonia ja sitä olen ruiskutellut runsaasti kojelautaan ja saumoihin. Natinat hävisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      247
      14139
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7210
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6902
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      40
      5016
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      104
      4781
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4373
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4361
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe