Miksi Soini tukee Juttaa SDP:n pj:ksi?

Timo Soini on Urpilaisen suurin tukija, (en viittaa fyysiseen kokoon). Vähän väliä Soini kehuu Juttaa / haukkuu Antti Rinnettä julkisuudessa.

Soini kiistää epätoivoisesti syyn siihen miksi näin. Soini pelkää ja syystä, että monet periteiset demarikannattajat, jotka ovat viime vuosina "loikanneet" äänestämään PS:ää, palaisivat äänestämään SDP:tä.

Soini yrittää epätoivoisesti uskotella, kenties itselleenkin, että näin ei olisi asian laita, vaikka se on ihan selvää vähän tyhmemmällekin, jopa sille surullisen kuuluisalle Erkillekin.

Nyt ei sanota että ei Erkkikään, vaan että Erkkikin tämän tajuaa.
865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

soini nyt yrittää leikkiä kaikkien kaveria, mutta totuus on paljastunut. soini on oikeistolainen-populisti jolla ei ole mitään tekemistä duunareitten kanssa vain ääni yrittää huuteluillaan kalastaa.
Siksi soini pelkää että Rinteestä tulee (kuten tuleekin) SDP:n uusi puheenjohtaja ja se jos mikä vie persuilta paljon ääniä.

Samoin miksei soini kerro, ettei hänen ajatusmaailman mukaisesti, naisilla ei ole itsemäärämis oikeutta itseensä/kehoonsa!? Eli soini on katolilainen ja se uskonto kieltää EHKÄISYN ja ABORTIN! soini aina vain selittää oikeutta elämään..

Äänestä
  • Syy: koska töppöilijä Jutta takinkääntöministeri on helpompi vastus Soinille, tiesitte tämän itsekin mutta mutta...T.Perussuomalainen

    Äänestä

Soini sanoi että Rinteellä ei ole kokemusta ku ei oo ollu kansanedustajana, ja että hänestä ei olis valtiovarainministeriksi. Keksitty, hatusta vedetty perustelu Rinnettä vastaan, ketunhäntä kainalossa Soinilta. Pelko puserossa oman puolueen etua ajamassa, kun Rinteen valinta SDP:n pj:ksi pelottaa

Ei Rinteen ole pakko mennä valtiovarainministeriksi, ei välttämättä ollenkaan ministeriksi, anakaan tällä eduskuntakaudella.

Mun puolesta Jutta vois jatkaa veeveeämmänä. Kun on sitä 3 vuotta opetellut, tuloksista voidaan kiistellä. Kenellä tahansa uudelle olisi turhan kova paikka opetella VVM:n ja EU:n asioita kun ek-vaaleihin vain vuosi aikaa.

RInne voisi toki vaikutta pj:nä puolueen linjaan ja Jutankin sitä olis noudatettava.

Äänestä
  • Juttaa viedään metrin narussa ja annetan paprut allekirjoittettavaksi! Mitään ei niistä tajua..

    Äänestä

Tästä selviää kaikki
Sampo Terhon uusi kirja ladattavana


http://www.suomenperusta.fi/julkaisut/
Kohti parempaa Eurooppaa
Samaan aikaan kun poliittinen eliitti jatkaa vallan keskittämistä Brysseliin, kasvavat Euroopan unionia kritisoivat voimat kautta Euroopan. Osa kriittisistä voimista haluaa tyystin eroon EU:sta, osa taas uskoo EU:n olevan vielä pelastettavissa. Suomen Perusta -ajatuspaja tarjoaa suomalaiselle yleisölle Sampo Terhon pamfletin Kohti parempaa Eurooppaa, jossa esitellään monissa Euroopan maissa kannatusta kasvattava reformistinen näkemys Euroopan unionin tulevaisuudesta. Kirja vastaa usein kysyttyyn kysymykseen siitä, minkälaisen vaihtoehdon EU-kriittiset reformistit tarjoavat nykyiselle Euroopan unionille?

Äänestä

Antti Rinne on tuleva uusi SDP:n puheenjohtaja ja Jutta Urpilainen jatkaa valtiovarainministerinä hallituskauden loppuun.
Tämä jos mikä tietää soinin oikeisto-populismille loppua ja valtavaa äänten menetystä.
Muistakaa se että 180.000 keskustapuolueen äänestää äänesti 2011 persuja ja nyt ovat palannet takaisin kepuun.

Tämä kaikki tietää perSSuille noin 4,5-5% kannatusta seuraavissa eduskunta vaaleissa 2015!

Äänestä

Miksihän Taloustutkimuksen viimeisin gallup salattiin, kun se näytti persuille enää noin 15% kannatusta?

Äänestä
  • Mitä mitä mitä??! Vastahan se yksi persu kuluneella viikolla hehkutti odottavansa perjantaina hurrrrjia galluplukuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fghfg kirjoitti:

Timo Soini on Urpilaisen suurin tukija, (en viittaa fyysiseen kokoon). Vähän väliä Soini kehuu Juttaa / haukkuu Antti Rinnettä julkisuudessa.

Soini kiistää epätoivoisesti syyn siihen miksi näin. Soini pelkää ja syystä, että monet periteiset demarikannattajat, jotka ovat viime vuosina "loikanneet" äänestämään PS:ää, palaisivat äänestämään SDP:tä.

Soini yrittää epätoivoisesti uskotella, kenties itselleenkin, että näin ei olisi asian laita, vaikka se on ihan selvää vähän tyhmemmällekin, jopa sille surullisen kuuluisalle Erkillekin.

Nyt ei sanota että ei Erkkikään, vaan että Erkkikin tämän tajuaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu