Hei suomi24 kansalaiset!
Minulla on ongelma.
Erinäisten yhtäkkisten elämäntilanteenmuutosten ja nuoruuden onnettomuuden takia minulla on 2600 euroa pikavippiä muutamista eri firmoista (4 firmaa). Kuukausimenot kaikille vipeille yhteensä ovat n. 500 euroa.
Kuukausittaiset tuloni kelalta ovat 700 euroa kuukaudessa erilaisten tukien muodossa, siitä miinustetaan puhelin, netti ja auton käyttö, vuokraa minun ei tarvitse maksaa. Sossu ei osallistu talkoisiin millään muotoa.
Miten lähtisitte minun tilanteessani purkamaan tätä kierrettä, siitä on kuitenkin tarkoitus päästä eroon. Läksy pikavipeistä on jo opittu joten niitä ei ole tulossa lisää eikä vippien ottaminen ole vaihtoehto.
Luottotietoni ovat kunnossa eikä mitään muistutuskirjeitä ole päässyt tulemaan. Jotain helpotusta tilanteeseen on kuitenkin saatava sillä ihminen ei elä pyhällä hengellä.
Help!
........
2
103
Vastaukset
- 412
Ihan oikein että luu on kovaa rakille.
Fatan asikkaana ei olisi tarvinnut mitään velkaa tehdä.
Ei mitään pehmeilyä, maksettava se on. Eihän se ole kierre enää jos olet lopettanut vippailun. Voisit sopia jonkinlaisen maksusuunnitelman noiden 4 firman kanssa jos tuntuu että rahat ei oikein riitä normisuorituksiin. Jos sun tilanteesi on oikesti noin hyvä, poislukien pienet tulot, niin saat velat varmasti hoidettua ilman luottohäiriömerkintöjä. Saisitko jostain lisätuloja? Ei sulla ole kyllä mitään hätää jos vaan vippailun jätät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018624- 585538
- 245157
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni335057Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384891Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h774789- 624333
- 433997
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on403264- 452969