Onko kilpirauhasliitto?

Tehnyt sen asian eteen juuri mitään että lääkärit viimein alkaisivat määrätä kahta hormonia vajaatoimintaisille jotka jäävät zombeiksi pelkällä Thyroxinilla?
7197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No eipä ainkaan ole lääkärit suomessa sitä mieltä että tarvitaan muutakin kuin yhtä hormonia...

Äänestä

Hypotyreoosilausunnossaan 3.6.2013 Suomen endrologiyhdistys suosittaa T4-T3-yhdistelmälääkitystä sellaisille, joilla on varma kilpirauhasen vajaatoiminta eikä Thyroxin-lääkitys oikealla annostuksella ole korjannut oloa.

Kilpirauhasliitto on julkaissut lausunnon 27.5.2013, jossa vaaditaan potilaille oikeutta vaihtoehtoisiin hoitoihin, jos pelkällä T4-hoidolla ei ole saatu hoitotasapainoa ja potilasta oireettomaksi.

Äänestä

Em. edokrinologien hypotyreoosilausunnon voi ladata netistä googlaamalla:
hypotyreoosilausunto_030613_final

Jos et voi hyvin pelkällä Thyroxin-lääkityksellä, printtaa em. lausunto mukaan lääkärille, niin eiköhän Liothyronin-resepti irtoa. Lio-reseptin ja erikoislupahakemuksen Fimealle saa tehdä kuka tahansa lääkäri, lääkärin ei tarvitse olla erikoislääkäri.

Äänestä
  • Ei irronnut minulle aikoinaan resepti sisätautilääkäriltä. Hänen mielestään kaikki arvot olivat niin hyvät, etteivät oireeni voineet johtua kilpparista, vaan jostain muusta. Niinpä jatkoin eteennpäin taapertamista Thyroxinin avulla.

    Usean vuoden turhan kärsimisen jälkeen löysin endokrinologin, joka ymmärsi yskän.

    Äänestä

  • Elämä voittaa?! kirjoitti:

    Ei irronnut minulle aikoinaan resepti sisätautilääkäriltä. Hänen mielestään kaikki arvot olivat niin hyvät, etteivät oireeni voineet johtua kilpparista, vaan jostain muusta. Niinpä jatkoin eteennpäin taapertamista Thyroxinin avulla.

    Usean vuoden turhan kärsimisen jälkeen löysin endokrinologin, joka ymmärsi yskän.

    Masentavaa lukea tällaisista kokemuksista. Onneksi tietoisuus Liothyroninin olemassaolosta ja hyödyistä on levinnyt lääkärikunnassa viime vuosina ja leviää edelleen. Samalla käyttäjien määrä on noussut oleellisesti. Valitettavasti edes kaikki sisätautilääkärit eivät vielä tunne Lioa. Siksi tuhannet vajislaiset kärsivät edelleen turhaan oireista, joista Liolla pääsisi eroon. Väsymys ja aivosumu ensimmäisinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aina zombi kirjoitti:

Tehnyt sen asian eteen juuri mitään että lääkärit viimein alkaisivat määrätä kahta hormonia vajaatoimintaisille jotka jäävät zombeiksi pelkällä Thyroxinilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu