Hiki nokkosihottuma

Hei olen 17-vuotias tyttö ja minulla on todettu hiki nokkosihottuma, oireilu alkoi syksyllä 2012 ja minulla on lisäksi atooppinen ihottuma. Oireena on ollut ihan järkyttävä kutina ja iholle tulee punaisia paukamia, pahimmassa tapauksessa iho on ihan turvonnut, naama mukaanlukien ja verenpaine laskenut niin että olen meinannut pyörtyä muutaman kerran ja en voi harrastaa mitään liikuntaa, en käydä saunassa ja jopa jännittävässä tilanteessa tulee oireita. Nyt olen kuitenkin käynyt sup-hoidossa mutta vielä ei ole ainakaan auttanut yhtään, niin kysynkin teiltä joilla on ollut tämä kyseinen vaiva että monta vuotta tämä on teillä suunilleen kestänyt? itsellä kohta on pari vuotta ollut tämä.
1334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Onko atopiasi allergiaa?

Kuuntele tämä:

[23.18] Paleo vs. THL:n viralliset ohjeet.
https://soundcloud.com/helsinki-paleo/helsinki-paleo-podcast-episode23

Atopia on yksi monista sairauksista, joiden edessä virallinen lääketiede on aivan voimaton. Näin sairausteollisuuden toimesta atopia onkin julistettu parantumattomaksi sairaudeksi. Totuus on kuitenkin ihan jotain muuta, sillä atopia on ainakin useimmissa tapauksissa täysin parannettavissa oleva ongelma. Itse asiassa jo hyvin pienillä teoilla voi saada aikaiseksi dramaattista apua tähän ikävään vaivaan. Jos itselläni olisi atopia, niin toimisin seuraavasti:

1. Huolehtisin riittävästä D-vitamiinin saannista. Aikuiselle tuo riittävä tarkoittaa 100 µg päiväannosta.

2. Atopia voi liittyä maksan vajaatoimintaan ja entsyymien puutokseen (etenkin lipaasi). Suosisin mahdollisimman paljon raakaruokaa ja rasvoista erityisesti kookosöljyä ja avokadoa. Maksaa voi hoitaa myös vähentämällä myrkkyjen käyttöä, ulkoilemalla enemmän ja myös maarianohdakkeen sekä voikukanjuuren avulla.

3. Gluteeniviljat pois! Tämän neuvon voi antaa melkein minkä sairauden kohdalla tahansa ja se toimii. Koita ja hämmästy.

4. Prosessoitu maito pois.

5. Ihmisille uskotellaan, ettei atopia johdu millään tapaa kivennäisaine- tai vitamiinivajareista. On kuitenkin erittäin tyypillistä, että atopiaa sairastavilla on tosi ankara vitaaliaineiden puute. Eli kannattaa harkita perusteellista tankkausta, jossa käyttää apuna esimerkiksi spirulinaa, chlorellaa, laadukasta viherjauhetta, runsaasti hyvää C-vitamiinia jne…

6. Valkoinen sokeri kokonaan pois ja tavallisen pöytäsuolan tilalle raffinoimaton merisuola.

7. Inkivääri ja kurkuma osaksi jokapäiväistä elämää. Ovat sen verran tehokkaita tulehdusten hillitsijöitä.

8. MSM!

Kuuntele tämä ohjelmapätkä:

29.09.13

Osa 1/5 (5:26)
Osa 2/5 (4:42)
http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/

Kannattaa huomioida, että mitään koetta ei ole olemassa, joka näyttäisin yliherkkyyden viljoille ja/tai prosessoidulle lehmänmaidolle.

Ainoa koe on oma välttämiskoe, jolla saa selville, jos viljat ja/tai maito ei sovi.

Iho on ihmisen suurin elin, joten EI ole ihan sama, mitä suuhunsa laittaa, vaikka niin kuvittelisi.

Kookosöljyä iholle ja sisäisesti:
http://www.primifit.fi/artikkelit/kookosoljy.html

Myydään markettien öljyhyllyssä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


help1 kirjoitti:

Hei olen 17-vuotias tyttö ja minulla on todettu hiki nokkosihottuma, oireilu alkoi syksyllä 2012 ja minulla on lisäksi atooppinen ihottuma. Oireena on ollut ihan järkyttävä kutina ja iholle tulee punaisia paukamia, pahimmassa tapauksessa iho on ihan turvonnut, naama mukaanlukien ja verenpaine laskenut niin että olen meinannut pyörtyä muutaman kerran ja en voi harrastaa mitään liikuntaa, en käydä saunassa ja jopa jännittävässä tilanteessa tulee oireita. Nyt olen kuitenkin käynyt sup-hoidossa mutta vielä ei ole ainakaan auttanut yhtään, niin kysynkin teiltä joilla on ollut tämä kyseinen vaiva että monta vuotta tämä on teillä suunilleen kestänyt? itsellä kohta on pari vuotta ollut tämä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu