Vapaus Valita Toisin

Aika erikoista että esim Erkki Tuomioja kuuluu Vapaus Valita Toisin -liikkeeseen ja samalla hän estää suomalaisten oman valinnan pakkoruotsin suhteen.
557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuomioja on täysin riippuvuussuhteessa Ruotsin sosiaalidemokraatteihin, joista on hänelle annettu rahaa.

Äänestä
  • Toisten vapaus on tärkeäpää kuin toisten.

    Äänestä

Olen aina tiennyt että Tuomioja on kommunisti. Sen näkee naamasta kun ei sitä sänkeä saa ajettua naamastaan. Tuosta yleensä tunnistaa kommunistin.

Äänestä

Kun Tuomiojalta kysyttiin, että miksi pakkoruotsin tilalla ei voisi lukea jotain muuta kieltä, niin hän vastasi: " Eihän nyt ruotsin kustannuksella(!) pidä muita kieliä lukea"!!??

Eikö olekin outo ja koominen tapa käyttää kustannus-sanaa tässä tapauksessa?

Totuushan on juuri päinvastainen. Suurten maailmankielten kustannuksella kaikki joutuvat lukeman pakkoruotsia. Ja se kustannus on suuri!

Äänestä

Toisen kotimaisen kustannuksella ei saa opiskella muita aineita. Ruotsi ei ole mistään pois. Toivon että rasistinen aloite pannaan Oikeusministerin ja Wallinin toimesta sinne minne se kuuluu: silppuriin.

Ahvenanmaalta saadaan tarvittaessa kielten osaajia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkki Tuomioja kirjoitti:

Aika erikoista että esim Erkki Tuomioja kuuluu Vapaus Valita Toisin -liikkeeseen ja samalla hän estää suomalaisten oman valinnan pakkoruotsin suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu