Ministeri Ukrainan väreissä!

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288660780502.html

Puolustus(!)ministerimme Carl Haglund pukeutui Ukrainan väreihin!

Missä nyt on eduskunnan puhemies Heinäluoma ohjeineen? Oras Tynkkynen sai nuhteet sateenkaarisolmiostaan - loukkasi kuulemma venäläisiä vieraita eduskunnassa?

Mutta Tynkkynen onkin vain kansanedustaja, ei ministeri.

Totta vie, surkein hallitus, mitä vielä olen nähnyt. Ei päivää ilman ministeritöppäilyjä!
9205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itseasiassa kyseessä on taas meneillään suuri huijaus "demokratian" nimissä ja meidän poijjaat mukana. Saddam saatiin huijattua luulemaan, että mikä tahansa oli sallittua ja miten kävikään. Nyt sama Putinille Ukrainaa hyväksikäyttäen.

Jos vieraiden valtioiden sisäisiin asioihin puuttuminen on esim. EU:lle ja jenkeille niin ehdoton nounou, niin mitä vitua joku jenkkien suurlähettiläs juoksi pitkin toria kannustamassa "mielenosoittajia" ja jakamassa ruoka-apua samalla haukkuen härskisti venäläiset.

Tosiasiassa tämä on osa pitempää "suunnitelmaa", johon Putin tyhmyyttään ja ylimielisyyttään lankesi. Tuskin kukaan uskoo, että Ukrainan valtiontalous tulee yhtään parempaan kuntoon vaan fyrkka katoaa taas uusien hallitsijoiden fikkaan.

Mutta onhan kaikilla parempi mieli kun "demokratia" on taas vallannut alaa.

Äänestä
  • Totta kai länsi on tietoisesti pyrkinyt provosoimaan tämän konfliktin, ja USA hyötyy kriisistä suuresti saadessaan sen varjolla repiä Venäjää erilleen Euroopasta, mutta Putinin täytyy ottaa huomioon Venäjän yleinen mielipide, joka ei kerta kaikkiaan voi hyväksyä Ukrainan venäläisten hylkäämistä länsimielisen sortovallan piiriin.

    Äänestä

Krim takaisin ?

Äänestä
  • Yli kaksi vuosikymmentä Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen lienee vihdoin aika korjata ukrainalaisen Nikita Hruštšovin aikoinaan tekemä virheratkaisu, joka erotti venäläisen Krimin Venäjästä. Myös Ukrainan venäläisten itäalueiden ja Mustanmeren rannikon asemaa on harkittava nykytilanteen valossa uudelleen. Ukrainan venäläisiä ei voi jättää heidän ihmisoikeuksiensa riistämiseen pyrkivän oranssikomennon rautakoron alle.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Yli kaksi vuosikymmentä Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen lienee vihdoin aika korjata ukrainalaisen Nikita Hruštšovin aikoinaan tekemä virheratkaisu, joka erotti venäläisen Krimin Venäjästä. Myös Ukrainan venäläisten itäalueiden ja Mustanmeren rannikon asemaa on harkittava nykytilanteen valossa uudelleen. Ukrainan venäläisiä ei voi jättää heidän ihmisoikeuksiensa riistämiseen pyrkivän oranssikomennon rautakoron alle.

    Hrutshov lahjoitti krimin 1954v

    Äänestä

Eikös hur.ri sivari "potterin" kravaatti ollut ruottin väreissä?
Keltasta ja sinistä.....Oikein pöllö-poika oli "tomerana".
Vaikka rys.sä olis ovella, niin HUUDETAAN MANTRAA: >>>"EI OLE AJANKOHTAISTA LIITTYÄ NATOON"

Äänestä
  • "Vaikka rys.sä olis ovella, niin HUUDETAAN MANTRAA: >>>"EI OLE AJANKOHTAISTA LIITTYÄ NATOON"

    Ei ole ovella, koska Suomi ei ole Natossa. Toistaiseksi. Venäjä ei uhkaa Suomea niin kauan kuin Suomi ei uhkaa Venäjää (tai ala sortamaan venäläisvähemmistöään ja Venäjän kansalaisia).

    Äänestä

  • Kyllähän Haglund sitä huutaa, mutta unohtaa, ettei hän virassaan edusta itseään ja omia mörköjään vaan Suomen kansaa.

    Alexander Stubb teki aikoinaan saman virheen. opetellessaan "talon tavoille".

    Harry Potter ei oppinut vieläkään.

    Äänestä

"Puolustus(!)ministerimme Carl Haglund pukeutui Ukrainan väreihin!"

Tässä lausutaan nyt selvästi lopullisia jäähyväisiä Suomen puolueettomuudelle ja liittoutumattomuudelle. Uskomatonta lapsellisuutta. Taikka Haglundin tuleminen "ulos kaapista". Varautukaa Suomen yltyvään natottamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heinäluoma! Herää! kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288660780502.html

Puolustus(!)ministerimme Carl Haglund pukeutui Ukrainan väreihin!

Missä nyt on eduskunnan puhemies Heinäluoma ohjeineen? Oras Tynkkynen sai nuhteet sateenkaarisolmiostaan - loukkasi kuulemma venäläisiä vieraita eduskunnassa?

Mutta Tynkkynen onkin vain kansanedustaja, ei ministeri.

Totta vie, surkein hallitus, mitä vielä olen nähnyt. Ei päivää ilman ministeritöppäilyjä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu