Mikä tai mitkä asiat kartalla kertovat väkivaltaisuudesta? Minkälaisia kokemuksia teillä on väkivaltaisista ihmisistä ja heidän horoskoopeistaan?
Väkivaltaisuus kartalla?
........
7879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun en ole aiheeseen pahemmin kiinnittänyt huomiota niin on vaikea sanoa ehkäpä kulkija tai tellu osaisivat vastata tuohon!?
En ole pohdiskellut muiden ihmisten väkivaltaisuuksien korrelointia heidän karttoihinsa, mutta itselläni on varsin hankala kiukkua keräävä aspekti.
Minulla on tarkka Kuu/Neptunus -yhtymä Skorpionissa, johon yhtyy muutaman asteen päästä Mars Jousimiehessä. Nythän Mars on (maskuliinisen) ulospäin suuntautuvan, fyysisenkin, energian planeetta, ja Jousimies on tulimerkki. Tämä sinällään on varmasti melko harmiton, mutta energisöivä yhdistelmä, mutta kun minulla tämä energia yhdistyy joskus sekaviin (Neptunus) syviin (Skorpioni) tunteisiin (Kuu), niin tuloksena on about mitä vaan. Esim. itku muuttuu helposti raivokohtaukseksi.
Netistäkin varmasti löytyisi pienen hakemisen jälkeen tietoja erinäisistä tunnetuista väkivaltaisista henkilöistä (sarjamurhaajista sun muista), ja jos heille saa väkerrettyä kartan esim. http://www.astro.com/ sivulla, niin siitäpä sitten tsekkailemaan löytyykö väkivaltaisilta ihmisiltä yhtäläisiä tekijöitä kartalta.
Kannattaa varmaan tsekata Marsin, Uranuksen ja Pluton sijoittumista kartalla ja aspekteihin. Mars tuo energiaa, Uranus tuo rajuja muutoksia, sopeutumattomuutta, hajoamista; Pluto puolestaan on tekemisissä kaikenlaisen synkähkön alitajuisen matskun kanssa (seksuaalisuus, kuolema etc.)
Jonkinlaista väkivaltaisuutta voi toki olla itsetuhoinenkin käytös, se on väkivaltaa omaa itseään kohtaan. Ex-kumppanini joka tappoi itsensä omasi kartallaan Mars/Pluto/Uranus-yhtymän opposition Saturnus/Kuu-yhtymään... (Saturnus voi kartalla edustaa isää ja Kuu äitiä.)
Mulla on skorpionissa kuu/venus/uranus-yhtymä. Ja mulla tulee kans joskus semmosia kohtauksia. Ulospäin tuntemattomien silmissä vaikutan varmaan melko rauhalliselta, mutta ihmissuhteissa, joissa on voimakkaat tunteet mukana, voin mennä aivan pois tolaltani. En oo kuitenkaan vielä ainakaan fyysistä väkivaltaa harjottanu, mutta muuten toiminu typerästi ja loukannu toisia.
Aurinkomerkiltäni olen (rauhallinen?) kauris, mutta toisaalta sitte nouseva oinas taitaa tuoda sitä tempperamenttiä.
Aurinko minulla on Kaloissa (ei sentään kaljoissa, ehe ehe) ja nousu Vaa'assa, kun taas kumppanillani Aurinko ja Kuu Vaa'assa, minkä kaiken pitäisi kai tehdä meistä kahdesta hyvinkin emppiksiä ja symppiksiä ja kaikkea rumaa ja kamalaa karttavia ihmisiä. Ja tottakai me semmoisia olemmekin suurimman osan aikaa. Suhteen varrella vaan on kuitenkin nähnyt yhtä sun toista, joihin temppuiluihin istuvat paremmin tuliset systeemit. Minulla tuo kriisien laukaisija Mars, ja kumppanilla kenties nousu-Leijona. Josko se nyt sitten on riehan aihe.
Taidamme tosin olla jo rupsahtamassa pahastikin, kun ei ole enää lautaset lennelleet piiiitkään aikaan... xD
Murhaajien, sarjamurhaajien ja massamurhaajien syntymäaikoja saat myös ruotsin ja suomenkieliseltä sivulta :
http://www.aktuell-data.tk/
Paina vasemmalla puolella olevaa sanaa "mördare" tai suomenkielisessä versiossa sanaa "murhaajia".
Voit myös kirjoittaa sivun Astrologille.
Mistä sä tiedät mitkä tähtikartan yhtymäkohdat menee mihinkin..?:) Sori, siis tosi selvää, mutta mun aurinkomerkki on kalat, nouseva rapu ja kuumerkki skorpioni...Voiko noista laskea jotain? En oikeen ymmärrä näitä pieniä hienouksia..:D
Kartalta tosiaan näkee kaikkien planeettojen väliset aspektit, ja jos sinulla ei sellaista vielä ole, niin teetä vaikka osoitteessa www.astro.com
Sitten lainaat jonkun hyvän kirjan kuten esmes "Astrologian käsikirja" by Juhani Nummela, ja vertailemalla kirjan tekstiä ja karttaasi opit noista aspekteista ja symboleista sun muista. Niitä ei oikein pysty selittämään tässä kun ei pysty piirtämään kuvia...
Enivei esmes yhtymä on se kun kahden tai useamman planeetan välillä on 0 - 10 astetta.
(On näitä varmasti netissäkin jossain selitetty, mutta kun en itse niitä juttuja kauheasti netistä katsele, niin ehkä joku muu osaisi heittää tähän jonkun hyvän perustietosaitin?)