ongelmia adoptoiudun lapsen kanssa

15 1

Voisiko joku uudensuomen älypäistä kertoa miten vauvan voi hiljentää oikealla tavalla. En jaksa kuunnella kun 2kk vanha poikani herättelee yöllä, jolloin univelka kasvaa eikä seuraavan päivän töistä tule mitään.
Olenkin yrittänyt karaistaa poikaani kasvattamalla hänestän vähemmän riippuvaisen minusta, jolloin pojastani voi kasvaa itsenäinen aikuinen. Olenkin lukenut psykologiaa ja oppinut, että vauvan on hyvä oppia mahdollisimman nopeasti pois vanhempi-riippuvaisuudesta.
Olen nyt sitten yrittänyt pari viikkoa olla huomioimatta lasta ja tulla vain välillä katsomaan, kun vauva hiljenee, ettei se ole tukehtunut mihinkään. Olen kuitenkin saanut kuulla kaikenmaailman älypäiltä, ettei tämä ole "oikea" tapa hoitaa vauvaa.
Mutta en todellakaan tiedä, miten muuten vauvan voi opettaa hiljaiseksi.
Kiitos vastanneille.

7

420

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuulikki1

      Et tainnut tietää, ettei alle kahden kuukauden ikäisiä vauvoja voi adoptoida, joten et mitenkään voi olla tuon ikäisen vauvan adoptiovanhempi niin että vauva olisi ollut sinulla jo viikkoja. Kaikenlisäksi adoptiolapsia ei saa kaltaisesi idiootit, joten keksi ensi kerralla parempi provo tai kasva aikuiseksi.

      • dasf

        kersa on ollut "meillä" kolme viikkoa
        lisään vielä tähän että itse en olisi sitä halunnut
        mutta "rakkaalla" miehelläni on joku pakko katsoa paskanyyttejä että tuntisi itsensä mieheksi


      • kysymys??

        Tämä nyt ei kuulu millään tasolla tuon provo aloittajan viestiin, mutta pakko kysyä sinulta Tuulikki1 että eikö siis alle 2kk voi adoptoida? Vanhemmalla juu on harkinta-aika yms, mutta jos on jättää vastasyntyneen esim. synnärille, lähtee itse pois ja allekirjoittaa paperit, niin odottaako tämä vauva sitten jossain ensikodissa tms että täyttää 2kk ja hänet saa adoptoida? Vai onko laki sellainen että äiti ei voi allekirjoittaa adoptioon luovutus paperieta ennen kuin vauva on 2kk. Ihan uutena juttuna siis tuli tämä, välillä vain viereilen palstalla enkä sen pahemmin ole adoptio asiaan perehtynyt.


      • kysymys??
        kysymys?? kirjoitti:

        Tämä nyt ei kuulu millään tasolla tuon provo aloittajan viestiin, mutta pakko kysyä sinulta Tuulikki1 että eikö siis alle 2kk voi adoptoida? Vanhemmalla juu on harkinta-aika yms, mutta jos on jättää vastasyntyneen esim. synnärille, lähtee itse pois ja allekirjoittaa paperit, niin odottaako tämä vauva sitten jossain ensikodissa tms että täyttää 2kk ja hänet saa adoptoida? Vai onko laki sellainen että äiti ei voi allekirjoittaa adoptioon luovutus paperieta ennen kuin vauva on 2kk. Ihan uutena juttuna siis tuli tämä, välillä vain viereilen palstalla enkä sen pahemmin ole adoptio asiaan perehtynyt.

        Googletin itse vastauksen. Tulipahan tämäkin nyt selväksi :)


    • sirp6

      Olen pahoillani, jos lapsi väsyttää, enkä osaa neuvoa muuta kuin ota hyvä äiti yhteys saman tein neuvolaan. Saat aivan varmasti avun itsellesi ja lapselle.

      Ilman muuta on selvää, että kysymys on todella eksynyt väärälle palstalle. Adoptiovanhemmat ovat käyneet ennen lapsen saamista niin tarkan syynin, että pelkän toisen vanhemman mielihalulla lapsen adoptoiminen ei (onneksi) ole Suomessa missään nimessä mahdollista.

    • Valvonut

      2 kk ikäiselle lapselle on luonnollista herättää yöllä. Näin pientä lasta ei kannata karaistaa. Ei niin pieni ymmärrä siitä vielä mitään. Uni tasaantuu aikanaan ja niin kauan suosittelen lepoa päivällä yhdessä lapsen kanssa. Niin jaksat valvotut yöt paremmin. Tassuhoito voisi kenties olla paikallaan myöhemmin.

    • fiasko tuo on

      Aloitus ei ole totta: on liian tökerö mennäkseen läpi. Tai joku yrittää provosoida ja sanoa jotain, mutta ei kyllä aloituksellaan saa ajatustaan perille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      147
      970
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      618
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      585
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      508
    Aihe