http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014030418092526_uu.shtml
Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja: Maamiinat takaisin
Tiistai 4.3.2014 klo 11.01
Pääesikunnan upseerit kertovat Ukrainan tapahtumista eduskunnassa.
Jussi Niinistö (ps) haluaa maaminat takaisin armeijan arsenaaliin.
Jussi Niinistö (ps) haluaa maaminat takaisin armeijan arsenaaliin. (JARNO JUUTI)
OTA KANTAA
Tulisiko jalkaväkimiinoista luopumista harkita uudelleen?
94%
6%
Ääniä 10435
KESKUSTELE
Tulisiko jalkaväkimiinoista luopumista harkita uudelleen?
Suomen pitää hankkia valmius jalkaväkimiinojen massamaiseen valmistamiseen nopealla aikataululla, sanoi eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps) ennen valiokuntansa kokousta tiistaina.
Niinistölle tämä on minimivaatimus. Hänen mielestään Suomen pitäisi sanoutua irti Ottawan sopimuksesta, jolla miinat kiellettiin.
Niinistön mukaan jalkaväkimiinoja korvaavat järjestelmät eivät ole uskottavia.
- Jos maalla ei ole uskottavaa puolustuskykyä, voi käydä kuin Ukrainalle, että siellä operoidaan niin kuin halutaan, Niinistö tiivisti Ukrainan opetukset.
Niinistö muistuttaa, että puolustusvoimat toivoo saavansa lisää rahaa ensi vaalikaudella.
Niinistön mukaan on uskonasia, olisiko Ukrainan Nato-jäsenyys estänyt Venäjää lähettämästä joukkojaan Krimille.
- Se nyt ainakin on selvää, että Nato-kumppanuudella, joka Ukrainalla ja Suomella on, niin sillä ei ole mitään merkitystä, jos kaipaa apua Nato-mailta.
Puolustusvaliokunta kuulee tänään pääesikunnan upseereita Ukrainan tilanteesta. Tiedustelupäällikkö Harri Ohra-aho ja kommodori Jarmo Pennala eivät medialle Ukrainan tilannetta kommentoineet.
Maamiinojen palauttamisajatusta he kommentoivat sen verran, että Suomi noudattaa sopimuksia.
PEKKA TIINANEN
[email protected]
Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja: Maamiinat takaisin
13
208
Vastaukset
- toni.
kun vihollinen tulee idästä
- golonia
Venäjällä on miljoona miinaharavaa ,näin pienellä porukalla ette kerkiä niitä laittaa
nämä puheet niinistön taholta voi vaikuttaa vaali tulokseen.
Tämän puolueen uskottavuus on pian koetuksella.
- miinat heti takaisin
halonen teki tosi tyhmän tempun luopuessaan maamiinoista. Sitä se kun asioista täysin tietämätön pääsee määräilemään.
- aamulypsys
Äkkijyrkän Miina takaisin lehmiä lypsämään.
- Jalkaväkimiina
Sen siitä saitte kun oli naisdemari (suku kommunisteja) presidenttinä 12 vuotta. Joko tyhmät suomalaiset opitte? Demari Halonen hävitti ainoan toimivan puolustuksen.
Nyt tiedätte miten Venäjä suhtautuu Suomen yhä lisääntyvän venäläisväestön puolustamiseen.
Selvä merkki myös Suomelle. Massiiviset sotaharjoitukset Karjalankannaksella, Putin seuraamassa.
- tuolleensa
Halonen sai paljon aikaan. Kielsi maamiinat ja salli kävelevät miinat.
- Allahillaallaa
Mikään muu Venäjän rajanaapuri ei ole niin hyväuskoisten hölmöjen maa kuin Suomi. Venäläiset puhuvat suomi tsuhoista=hölmö.
- yli-insinööri
Mistä piirustukset niin voidaan tehdä työkalut massatuotantoa varten valmiiksi.
- kotskanjekki
Jos venäjä suuttuu holmöjen politiikkaan, ja lähtee tulemaan, meidän pitää olla viisaampia , ja olla rajalla käsi ojolla ja toivottaa terve tulleeksi.
ymmärtäkää suomen paras puolustus on ystävälliset suhteet.
Eräät on aivopesty ."ryssä viha"jota ruokitasan monella eri tasolla.
Lipposen lausunto natosta, pani monet miettimään, kun venäjä
lopetti koivupuun tuonnin uimaharjuun. siinnä teille mietittävää.- ;;;;::
Entäs jos ne ystävälliset suhteet ei auta?
- golonia
;;;;:: kirjoitti:
Entäs jos ne ystävälliset suhteet ei auta?
Kyllä auttaa ,ystävällisiä suhteita ei paranneta sotimalla.
Ukrainassa ei nyt veri virtaa,.
- .......
Niinistö asialinjalla.
- Oi isänmaa...
Tuolla suoraa puhetta maanpuolustuksesta ja esim.Ukrainasta ja Venäjästä.
http://maanpuolustus.net/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?5682633Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671426Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831350- 981347
- 1381236
- 1061139
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1341004- 48920
- 76886
- 47861