Meidän 1v tytöllä on nyt ilmentyny tällästä, että pystyy syömään jugurtteja,maitoa murojen kans..ja muitakin maitotuotteita.mut nyt kun aloiteltiin juomaan normaalia maitoa 11kk iässä kakka muuttui löysemmäksi, ei ihan ripulia mut kuitenki. Aluksi annettiin kevyttä mutta kokeiltiin rasvatonta jos se olisi siitä johtunut mutta ei. Muksu 1-3v kestää myös juoda. Eli mistä tämä voi johtua. Ja mikä määritellään normaaliksi ja löysäksi kakaksi.
help meeeee !!
9
362
Vastaukset
- miten ois
Kokeileppa huvikses laktoositonta maitoa mitä tekee.joskus saattaa olla et se "juotava"maito pitää olla laktoositonta, muuten pystyy syömään kaikkee tavallista.jogurtit, jäätelöt, ruoan valmistus yms.itellä on näin.tai sit ei vaan oo pienen maha ihan valmis juomaan isoja maitomääriä..oliko nyt siis 11kk vai 1v?en ihan tekstistä ymmärtäny..:)
- vesi?
Maitotuotteet ovat monella yksi keskeisistä syistä suolisto-oireisiin, allergioihin, astmaoireisiin sekä erilaisiin iho-ongelmiin. Maitotuotteiden eliminointi helpottaa usein näitä oireita, ja moni vuosia oireista kärsinyt pääsee pysyvästi eroon sekä ongelmasta että lääkityksestä. Lisäksi maitotuotteet keräävät limaa ja ovat usein merkittävänä tekijänä kroonisissa ylähengitystieinfektioissa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm - ...
Lopeta murojen syöttäminen 1-vuotiaalle ja keitä hänelle kaurapuuroa. Meillä ei edes isot lapset syö muroja, koska ne ovat epäterveellisiä.
- Ei lapsille
Meidänkin perheessä murot luokitellaan roskaruuaksi.
- Kulinaristikokki
Älä anna rasvatonta maitoa, vaan kokeile luomutäysmaitoa. Rasvaton maito aiheuttaa aikuisillekin löysävatsaisuutta, koska se on niin kaukana oikeasta maidosta ja maidossa oleva rasva on se mikä laittaa maidon kulkemaan hitaammin suolistossa. Monet laktoosivaivoista kärsivät voivat käyttää maidon luonnonmukaisempia, normaalirasvaisia versioita, vaikka rasvaton maito olisi suorastaan myrkkyä heille.
- juustokin käy
Jos maitoo haluaa juottaa, niin korkeintaan 2 lasillista ja tätä
http://www.valio.fi/tuotteet/maidot/valio-luomuvanhanajan-taysmaito/- Kulinaristikokki
Jep, meillä ei käytetä muuta maitoa kuin tuota.
- Vanha muori
Kulinaristikokki kirjoitti:
Jep, meillä ei käytetä muuta maitoa kuin tuota.
Olin ihan ihmeissäni; nykyäidit antaa melkein vauvoille muroja!!!
Kyllä ovat ilmeisesti katsoneet amerikkalaisia sarjoja, joissa aina syödään muroja, ja nekin sokerissa uitettuja.
Ottakaa äidit järki käteen ja tehkää lapsillenne terveellistä, vai oletteko niin laiskoja ettette viitsi?
Onneksi oma tyttäreni, jonka perhe kasvissyöjiä, tekee lapselleen terveellistä ruokaa, eikä anna suolaa eikä sokeria.
Huh tätä nykymenoa, kun ei viitsitä kuin telkkaa tuijottaa. - just joo
Vanha muori kirjoitti:
Olin ihan ihmeissäni; nykyäidit antaa melkein vauvoille muroja!!!
Kyllä ovat ilmeisesti katsoneet amerikkalaisia sarjoja, joissa aina syödään muroja, ja nekin sokerissa uitettuja.
Ottakaa äidit järki käteen ja tehkää lapsillenne terveellistä, vai oletteko niin laiskoja ettette viitsi?
Onneksi oma tyttäreni, jonka perhe kasvissyöjiä, tekee lapselleen terveellistä ruokaa, eikä anna suolaa eikä sokeria.
Huh tätä nykymenoa, kun ei viitsitä kuin telkkaa tuijottaa.Hei ymmärän hyvin mitä tarkotat mutta toi ei annna suolaa juttu menee jo pitkälle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii244589Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1273964Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta323698Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462689Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862563Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom122446Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole272425Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652297Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1421757