Mikähän olisi paras liikkuva laajakaista, eli kohtuu varmasti toimiva ja ei mitään rajoituksia netin käytölle? Tällä hetkellä minulla on soneran fiksunetti tai joku sellainen se on nimeltään, siinä on rajoitus ja kun on tietyn määrän käyttänyt nettiä, niin se hidastetaan ja muuttuu siis tosi hitaaksi. Nopeutta olisi mahdollista ostaa lisääkin kun paketti on käytetty, mutta en tahdo tehdä niin.
Nyt tarvitsisin paremman nettiyhteyden, mutta kohtuu hintaisen (nykyisellä hintaa vähän vajaa 14e/kk). Soneralla kaupitellaan tällaista, jonka hinta on siis tuo 14;90e/kk:
https://kauppa.sonera.fi/yksityisille/tarjooma/nettiliittyma.aspx?&intcmp=Mob-liikkuvanetti-tutustu-pieni6
Olisiko tuo mimmonen?
Niin, ja ei tarvi sitten olla sonera vaan mikä tahansa operaattori kunhan toimisi kunnolla, jaksais siirtää tiedostoja yms. eikä jumahtais youtubeakaan katsoessa... Tämäkin fiksunetti mikä mulla nyt on toimii ihan hyvin silloin kun on se nopeampi yhteys käytössä, mutta sitten kun se hidastetaan, niin se on aivan raivostuttavan etanavauhtinen, eikä toisinaan meinaa saada edes sähköpostia auki.
Ja kertokeepa asioista sitten niin kuin kertoisitte mummollenne, sillä en oikeasti tajua näistä paljon mitään. :)
Mikä paras liikkuva laajakaista?
8
552
Vastaukset
Itselläni on ollut Saunalahden liittymä jo ainakin 6-vuotta ja hyvin on toiminut.
Moro eitekniikanihmelapsi,
Kerran olet huomannut että meidän mobiilinetti toimii siellä hyvin niin en vaihtaisi sitä pois vaan vaihtaisin pelkän nettipalvelun. Sä voit ottaa tuon 14,90eur hintaisen AIto 4G Teho-liittymän, taikka jos alueellasi ei ole 4G-verkkoa niin 3G Plus-liittymän joka on kaksi euroa edullisempi. Ihan kumminka vain, eroa on nopeuksissa ja toi 3G Plus toimii yhtä nopeasti kuin toi sun nykyinen mutta ero on siinä se että tässä uudessa ei ole rajaa nopealle netille.
Siksikin pitäisin nykyisen yhteyden koska mobiilineteissä on eroja toimivuuksissa, jopa siten että naapurilla voi toimia ihan eri lailla kuin sulla vaikka naapuri asuisi siinä seinän takana. Joten pidä ihmeessä se yhteys jonka olet todennut toimivan just sinun käyttöpaikassasi :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio- eitekniikanihmelapsi
Kiitti vastauksestasi :)
- Entinen Sonera......
Niin niin, ei tietysti saisi vaihtaa kilpailijalle vaikka kilpailijalla olisi parempi verkko, varmemmat yhteydet, paremmin toimiva asiakaspalvelu ja lukuisia muita etuja.
Itse vaihdoin vuosia sitten toiselle operaattorille eikä ole kertaakaan kaduttanut, ei vaikka Soneran yhteyskin toimi kohtuullisesti. Kilpailijalla vaan kaikki toimii paremmin. - kokemustietoa
Yhteyden toiminta ei ymmärtääkseni tarvitse olla naapurustokohtainen, sillä siihen saattanevat vaikuttaa monenlaiset muuttujat? Sillä, kun minulla oli aiemmassa kannettavassa, joku Windows Vista Home käyttöliittymä, niin se toimi 0,5 megatavun Soneran liittymässäni melko hyvin, mutta kun uudessa laitteessani on 8.1 käyttöjärjestelmä, niin pätkii/hidastelee vietävästi? Sittenkin vaikka vaihdoin liittymän saman hintaiseen (12;90/kk), mutta 21 megatavuiseen?
Vika ei siis ollutkaan liittymien nopeudessa vaan, ehkä uusimmassa 8.1:n käyttöjärjestelmässä, joka tosin toisilla kuuluu olevan nopeakin, ja toisilla hidas, kuten minullakin? Yhdeksi mahdolliseksi syyksi epäilen tätä uusinta 4G liittymän markkinoille tuloa saman aikaisesti kannettavieni vaihdon aikana, jonka alue ei ulotu meille asti vaikka linkille on vain 1700 m.? Moni asia jää kysymysmerkkien taakse, ehkä joskus jokin nero keksii ratkaisun?
- PPAP2
kannattaa muistaa tekniikan nyrkkisääntö: jos se toimii, niin älä muuta mitään. en toki väitä, että edellinen pätee 100%. mutta jos sonera toimii kulmillasi muutoin, niin kannattaa harkita liittymän päivittämistä. omalta kohdaltani ainakin päivittäminen(eri operaattorilla) oli hyvä ratkaisu.
- kokemustaon
Niin kauan yleensä toimii hyvin kunnes operaattori myy linjat tukkoon ja sitt ei enää toimi kuin vaihtamalla operaattori, kun eihän se operaattori laita lisäkapasiteettii ihan vähästä kummasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708