Mikähän olisi paras liikkuva laajakaista, eli kohtuu varmasti toimiva ja ei mitään rajoituksia netin käytölle? Tällä hetkellä minulla on soneran fiksunetti tai joku sellainen se on nimeltään, siinä on rajoitus ja kun on tietyn määrän käyttänyt nettiä, niin se hidastetaan ja muuttuu siis tosi hitaaksi. Nopeutta olisi mahdollista ostaa lisääkin kun paketti on käytetty, mutta en tahdo tehdä niin.
Nyt tarvitsisin paremman nettiyhteyden, mutta kohtuu hintaisen (nykyisellä hintaa vähän vajaa 14e/kk). Soneralla kaupitellaan tällaista, jonka hinta on siis tuo 14;90e/kk:
https://kauppa.sonera.fi/yksityisille/tarjooma/nettiliittyma.aspx?&intcmp=Mob-liikkuvanetti-tutustu-pieni6
Olisiko tuo mimmonen?
Niin, ja ei tarvi sitten olla sonera vaan mikä tahansa operaattori kunhan toimisi kunnolla, jaksais siirtää tiedostoja yms. eikä jumahtais youtubeakaan katsoessa... Tämäkin fiksunetti mikä mulla nyt on toimii ihan hyvin silloin kun on se nopeampi yhteys käytössä, mutta sitten kun se hidastetaan, niin se on aivan raivostuttavan etanavauhtinen, eikä toisinaan meinaa saada edes sähköpostia auki.
Ja kertokeepa asioista sitten niin kuin kertoisitte mummollenne, sillä en oikeasti tajua näistä paljon mitään. :)
Mikä paras liikkuva laajakaista?
8
568
Vastaukset 8
Itselläni on ollut Saunalahden liittymä jo ainakin 6-vuotta ja hyvin on toiminut.
Moro eitekniikanihmelapsi,
Kerran olet huomannut että meidän mobiilinetti toimii siellä hyvin niin en vaihtaisi sitä pois vaan vaihtaisin pelkän nettipalvelun. Sä voit ottaa tuon 14,90eur hintaisen AIto 4G Teho-liittymän, taikka jos alueellasi ei ole 4G-verkkoa niin 3G Plus-liittymän joka on kaksi euroa edullisempi. Ihan kumminka vain, eroa on nopeuksissa ja toi 3G Plus toimii yhtä nopeasti kuin toi sun nykyinen mutta ero on siinä se että tässä uudessa ei ole rajaa nopealle netille.
Siksikin pitäisin nykyisen yhteyden koska mobiilineteissä on eroja toimivuuksissa, jopa siten että naapurilla voi toimia ihan eri lailla kuin sulla vaikka naapuri asuisi siinä seinän takana. Joten pidä ihmeessä se yhteys jonka olet todennut toimivan just sinun käyttöpaikassasi :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio- eitekniikanihmelapsi
Kiitti vastauksestasi :)
- Entinen Sonera......
Niin niin, ei tietysti saisi vaihtaa kilpailijalle vaikka kilpailijalla olisi parempi verkko, varmemmat yhteydet, paremmin toimiva asiakaspalvelu ja lukuisia muita etuja.
Itse vaihdoin vuosia sitten toiselle operaattorille eikä ole kertaakaan kaduttanut, ei vaikka Soneran yhteyskin toimi kohtuullisesti. Kilpailijalla vaan kaikki toimii paremmin. - kokemustietoa
Yhteyden toiminta ei ymmärtääkseni tarvitse olla naapurustokohtainen, sillä siihen saattanevat vaikuttaa monenlaiset muuttujat? Sillä, kun minulla oli aiemmassa kannettavassa, joku Windows Vista Home käyttöliittymä, niin se toimi 0,5 megatavun Soneran liittymässäni melko hyvin, mutta kun uudessa laitteessani on 8.1 käyttöjärjestelmä, niin pätkii/hidastelee vietävästi? Sittenkin vaikka vaihdoin liittymän saman hintaiseen (12;90/kk), mutta 21 megatavuiseen?
Vika ei siis ollutkaan liittymien nopeudessa vaan, ehkä uusimmassa 8.1:n käyttöjärjestelmässä, joka tosin toisilla kuuluu olevan nopeakin, ja toisilla hidas, kuten minullakin? Yhdeksi mahdolliseksi syyksi epäilen tätä uusinta 4G liittymän markkinoille tuloa saman aikaisesti kannettavieni vaihdon aikana, jonka alue ei ulotu meille asti vaikka linkille on vain 1700 m.? Moni asia jää kysymysmerkkien taakse, ehkä joskus jokin nero keksii ratkaisun?
- PPAP2
kannattaa muistaa tekniikan nyrkkisääntö: jos se toimii, niin älä muuta mitään. en toki väitä, että edellinen pätee 100%. mutta jos sonera toimii kulmillasi muutoin, niin kannattaa harkita liittymän päivittämistä. omalta kohdaltani ainakin päivittäminen(eri operaattorilla) oli hyvä ratkaisu.
- kokemustaon
Niin kauan yleensä toimii hyvin kunnes operaattori myy linjat tukkoon ja sitt ei enää toimi kuin vaihtamalla operaattori, kun eihän se operaattori laita lisäkapasiteettii ihan vähästä kummasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212004- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11523Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 104437
- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412