VVO laajakaista

Onkohan vielä vvo taloihin edullisempia laajakaistoja. Mistä niistä saa tietoa?
4383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tervehdys "VVO"

Meiltä saat lisää infoa joko soittamalla nroon 0800 133 133 tai tästä linkistä pääset tarkistamaan minkälaista hintaa on tarjolla kiinteistösopimuskohteeseen ja mikä on taloyhtiölaajakaista: http://bit.ly/1iePHE3
Kysy pois lisää, jos mieleen heräsi jotain. Olen käytettävissäsi :)

Selene@SoneraPartio

Äänestä
  • ohjataan taas soneran sivuille. Tuota vvo laajakaistaa ei taida olla ihan joka vvo talossa. Kaikilla se ei kuulu vuokraan.
    Soneran nettisivuilla ei voi oikeastaan hoitaa mitään muuta kuin liittyä uutena asiakkaana ?

    Äänestä

  • oikeastaan sieltä kirjoitti:

    ohjataan taas soneran sivuille. Tuota vvo laajakaistaa ei taida olla ihan joka vvo talossa. Kaikilla se ei kuulu vuokraan.
    Soneran nettisivuilla ei voi oikeastaan hoitaa mitään muuta kuin liittyä uutena asiakkaana ?

    Ihan oikein siinä tapahtuu: Sopimus on tehtävä Soneran kanssa, jos Soneran rakentamaa taloyhtiön laajakaistaa aikoo käyttää. Taloyhtiöllämme on sellainen ja perusnopeudesta 10/10M menee Soneran lasku taloyhtiölle, joka laskuttaa sen osakkailta laajakaistavastikkeen muodossa.

    Asukas tekee sopimuksen Soneran kanssa ja yhteys kytketään vasta sopimuksen teon jälkeen käyttöön. Tämä siksi, että asukas pääsee hallinnoimaan yhteyttään ja jos myöhemmin haluaa nostaa nopeutta, niin se onnistuu Soneran omien sivujen kautta. Nopeuden nostosta tulee sitten lasku asukkaalle. En tiedä VVO:n käytäntöä, mutta Soneralta asia selviää, sillä heillä on kiinteistön sopimustiedot.. Kun sitten muuttaa pois, niin kannattaa muistaa purkaa laajakaistan sopimus, ettei linja jää vapaaseen käyttöön seuraavalle asukkaalle.

    VVO on tehnyt perussopimuksen Soneran kanssa eikä ole enempää mukana asuntoon liittyvän sopimuksen teossa. Asukas tekee siten henkilökohtaisen sopimuksen, jonka ehdot löytyy Soneralta. Kannattaa soittaa asiakaspalveluun tai käydä Soneran palvelupisteessä (=myymälässä).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VVO kirjoitti:

Onkohan vielä vvo taloihin edullisempia laajakaistoja. Mistä niistä saa tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu