Minkälaisia maksusopimuksia olette onnistuneet tekemään perintätston kanssa? Minulla on 3000€ lasku ja nyt olen jäänyt työttömäksi, joten en pysty laskua enää lyhentämään kuten ennen. Minkähänlaisia kuukausieriä ilkeäisi toimistolle edes ehdottaa. Jotenkin on sellainen kuva, etteivät paljon maksusopimuksiin suostu nämä perintätoimistot.
Maksusopimus perintätoimiston kanssa
12
3944
Vastaukset
- neuvo teuvo
soitat sinne ja käsket lopettaan perinnän.
Maksat sitten ulosottoon n.4000€.
Tulee halvemmaksi kuin nuo huuhaa firmat.- osaikatyötön
No ei kannata jos haluat säilyttää luottotiedot. mulla oli joku 300 e Euroloansisa rästissä, niiltä tuli ehdotus että maksan sen 34 eur erissä . Sopparin teko maksoi 30 eur mutta korkoa ei siis tullut lisää. Musta hyvä vaikka kyllä kallis lainana, mutta yalous sen verrantiukilla ja yritän välttää maksuhäiriötä.
- 1"'7
osaikatyötön kirjoitti:
No ei kannata jos haluat säilyttää luottotiedot. mulla oli joku 300 e Euroloansisa rästissä, niiltä tuli ehdotus että maksan sen 34 eur erissä . Sopparin teko maksoi 30 eur mutta korkoa ei siis tullut lisää. Musta hyvä vaikka kyllä kallis lainana, mutta yalous sen verrantiukilla ja yritän välttää maksuhäiriötä.
Vittuuko niillä luottotiedoilla on väliä?
Saahan ne takaisin kun maksat uo velan pois.
Ei ne mistään useamman tonnin velasta ala mitään järkevää suunnitelmaa tekeen.
Pitkität vain maksua ja rahaa palaa.
- Täysi nolla
Intrumin jälkiperintäyksikkö lähestyi kirjeellä: Olet velkaa S-pankille 1500 euroa. Ehdotamme, että alat lyhentämään velkaa nyt ilman korkoa. Kahdeksan kuukauden päästä maksat lyhennyksen yhteydessä 8 € käsittelymaksua. Ota yhteyttä.
Tein nettipalvelussa ehdotuksen, että maksueräksi määritettäisiin 50 euroa. Asia hyväksyttiin molemmin puolin. Tuo 50 euroa oli minimilyhennysmäärä ja todellisuudessa lyhensin velkaa kuukausittain 200-300 euroa. Aika nopeasti se tulikin loppuunmaksettua.
Olen tyytyväinen, että tein sopimuksen ja että molemmat pidimme siitä kiinni.
Velat 0 euroa tänään. - Ei ole mennyt rosikseen
Sveaperintään maksoin kahta pikavippiä.
40€/kk. Yht.80€/kk. Ei mennyt rosikseen,
Intrumiin maksoin 50€/kk.
Kolme pikavippivelkaa Yht. 1500€
Lindorffiin maksoin myös muutamassa pienessä erässä.
Hyvin olen saanut sovittua. - Kelb
Työskentelen perintätoimistossa ja meidän sopimat maksusuunnitelmat riippuu aika lailla toimeksiantajan toiveista. Jotkut toimeksiantajat ei suostu pitkiin maksusuunnitelmiin, vaan esim. korkeintaan 3 erässä on maksettava. Jotkut ovat tyytyväisiä kunhan saavat rahansa edes muutaman vuoden sisällä. Se ei siis välttämättä riipu vain perintätoimistosta.
Jos esim. minun firmani saa päättää itsenäisesti asiasta,niin lähes mikä vaan käy. 3000 € on iso velka varsinkin työttömälle. Tietenkin erien kappalemäärä riippuu aina velan summsta, mutta linjauksemme mukaan yleensä maksimissaan 6 erää on OK. Elämäntilanteesi perusteella minä kuitenkin suostuisin esimerkiksi 200 euron kuukausierään. Onhan se on paljon työttömälle, mutta siitäkin tulee jo yli vuoden maksusuunnitelma.
Jos sinulla on halukkuutta maksaa velka osissa, niin en tiedä miksi perintätoimisto ei siihen suostuisi. Velan kuitenkin pitäisi olla perittävissä kohtuullisessa ajassa myös perintätoimiston kannalta katsottuna.- 7+3
Miltä tuntuu työskennellä osana järjestelmää, joka käyttää häikäilemättä hyväkseen yhteiskunnan vähäosaisimpien ahdinkoa?
Sinuna olisin jo tappanut itseni, mutta toisaalta täytyy kai olla jonkinlainen sadisti, että alalle edes hankkiutuu. - Outo kommentti
7+3 kirjoitti:
Miltä tuntuu työskennellä osana järjestelmää, joka käyttää häikäilemättä hyväkseen yhteiskunnan vähäosaisimpien ahdinkoa?
Sinuna olisin jo tappanut itseni, mutta toisaalta täytyy kai olla jonkinlainen sadisti, että alalle edes hankkiutuu.Aikamoisen törkeä kommentti ihmiselle, joka tekee työtään (ehkä sinunkin kannattaisi kokeilla). Jos jonkun pitäisi tässä itseään lähteä lopettamaan niin sinun eikä tuon, joka ystävällisesti suostui neuvomaan hänelle tuntematonta ihmistä (kyseessä oli oikeasti hyödyllinen viesti, mikä on harvinaista tällä palstalla). Hän sentään elättää itsensä; mitä lisäarvoa sinä tuot kenellekään? Sinun olemassaolosi vasta turhaa onkin.
Perintätoimistot ovat pakollinen asia olla, jos ylipäätään halutaan että mitään lainan antoa tai velaksi myymistä on olemassa. Jos ei yrityksillä olisi selkeää, laillista tapaa periä saataviaan niiltä, jotka eivät niitä suostu muuten maksamaan, niin eihän yksikään firma koskaan myisi kenellekään velaksi.
Sitten sinä vasta marisisitkin kun et enää saisi velaksi vaan kaikki pitäisi hoitaa käteisellä.
Ja noista "yhteiskunnan vähäosaisista" ja heidän ahdingostaan - Suomessa on hyvä sosiaaliturva ja sillä pärjää se joka osaa rahansa käyttää järkevästi.
Tuo ahdinko on 99 % tapauksista täysin itse aiheutettua. - 7+3
Outo kommentti kirjoitti:
Aikamoisen törkeä kommentti ihmiselle, joka tekee työtään (ehkä sinunkin kannattaisi kokeilla). Jos jonkun pitäisi tässä itseään lähteä lopettamaan niin sinun eikä tuon, joka ystävällisesti suostui neuvomaan hänelle tuntematonta ihmistä (kyseessä oli oikeasti hyödyllinen viesti, mikä on harvinaista tällä palstalla). Hän sentään elättää itsensä; mitä lisäarvoa sinä tuot kenellekään? Sinun olemassaolosi vasta turhaa onkin.
Perintätoimistot ovat pakollinen asia olla, jos ylipäätään halutaan että mitään lainan antoa tai velaksi myymistä on olemassa. Jos ei yrityksillä olisi selkeää, laillista tapaa periä saataviaan niiltä, jotka eivät niitä suostu muuten maksamaan, niin eihän yksikään firma koskaan myisi kenellekään velaksi.
Sitten sinä vasta marisisitkin kun et enää saisi velaksi vaan kaikki pitäisi hoitaa käteisellä.
Ja noista "yhteiskunnan vähäosaisista" ja heidän ahdingostaan - Suomessa on hyvä sosiaaliturva ja sillä pärjää se joka osaa rahansa käyttää järkevästi.
Tuo ahdinko on 99 % tapauksista täysin itse aiheutettua.Mistä ihmeestä päättelit, etten tee töitä?
Työskentelen ihan oikeissa töissä, en paperiautomaatissa, joka syytää velkaantuneelle tasaiseen tahtiin täysin turhia lisäkuluja kunnes on saanut mittarin täyteen ja siirtää paperinivaskan uo miehelle, joka taas täysin laillisesti katsoo, että veroparatiisi kusettaja saa rahansa.
Hyi vittu, että oksettaa tämä tällainen.
Minä kyllä itseni ja perheeni elätän ja samalla aika monen, joka tuollaiseen kierteeseen on joutunut ja luovuttanut.
Perintätoimistot kuuluisi valtion omistukseen ja niiden ei kuuluisi tavoitella poskettomia voittoja, joista ei edes verotuloja saada.
"Ja noista "yhteiskunnan vähäosaisista" ja heidän ahdingostaan - Suomessa on hyvä sosiaaliturva ja sillä pärjää se joka osaa rahansa käyttää järkevästi."
Tämäkö se on mielestäsi järkevää?
Poskettoman velkataakan vuoksi poistetaan ihmiset kortistoon kun ei työnteossa ole enää mitään rahallista hyötyä.
"Tuo ahdinko on 99 % tapauksista täysin itse aiheutettua."
Sulle vois olla opettavaista sairastua vakavasti ja tutustua siihen miten se maailma oikeasti pyörii.
- Jalle12
Tuleeko perintätoimiston kanssa tekemästä maksusopimuksesta maksuhäiriömerkintä ?
- Kelb
Ei tule siitä velasta, jos siinä maksusuunnitelmassa pysyy ja maksaa erät eräpäiviin mennessä. Jos suoritus myöhästyy päivänkin, niin maksusuunnitelma yleensä purkautuu ja sen voi tarvittaessa pistää oikeudelliseen perintään.
Kiitos kivasta kommentista nimimerkki Outo kommentti!
7 3:n kommenttiin en sano mitään, eiköhän Outo kommentti jo aika lailla sanonut kaiken tarpeellisen. :)
- miiamariia
aina mustaa valkoisella perintätoimiston kanssa maksuista sopiessa, ja silloinkin tulee tarkistaa että sananmuoto on oikein.kokemusta on eräästä pahanilman lintu firmasta,joka vääristeli itse omaa sopimustaan vaikka se oli kirjallisesti tehty.
ei koskaa saa tehdä yhtään sopimusta puhelimessa, sellainen on yhtä tyhjän kanssa eikä siitä jää velalliselle mitään faktaa,kun takuu varmasti tappeluksi menee perintä toimistojen kanssa, aina ja iankaiken.tottakai nää perintä haukat mieluusti soittelevat,puhuvat vellaliselle niiin kauniisti, että suostuvat siihen tähän ja tuohon, myöhemmin kun asiat eivät menekkään kuten velallinen on puhelun perusteella luullut, perintä haukat alkavat sen saman: ei olla sovittu yms. siinä vaiheessa on tosi paha todistaa perintä haukan sanoja, ellei ole mustaa valkoiselle. tarkkuutta velalliset!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362934Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51578Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71904
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44744
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22688- 56687