Eilen ihmettelin

Jepulis .

Yrjönkadun hallin sudittuja ovia.

Tosin on tuossa sutimisessa hyväkin puoli. Joillain on aina tapana vetää lasiovi kiinni ja siinä voi sattua vahinko. Olisikohan parasta ottaa ovet kokonaan pois?

Viime vuoden joulukuun alussa oli lehdissä kirjoittelua, kuinka raskaaksi valvojat kokevat työnsä. Tuolloin 5.12. totesin, että eivätpä he muutenkaan työtään hoida. Nyt ihmettelen, kuinka on mahdollista, että ovet on voitu sutia ilman, että valvojat eivät ole mitään havainneet. Siinä on selkeä näkymä heidän paneutumiseensa työhönsä.

Toisen kerroksen hoitajat ovat toista maata. He ovat aina hyväntuulisia ja auttavaisia. Mutta he ovatkin kirjaimellisesti toista maata eli virolaisia. Kannattaisi varmaan palkata virolaisia myös alakertaan valvojiksi ja siitä alkaisi homma sujua.

Tiistaina ovet olivat puhtaat, eilen torstaina oli pensseli heilunut.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JEPULIS.

      Ihanaaaaaaaa miesystäväni laittoi tekstiviestin töistä hän alkaa käydä kanssani yrjönkadun uimahallissa ennen häntä ei ole millään saanut mukaan uimahalliin.

      taidankin nyt siivota asunnon ja yllättää hänet töistä päästyään makaroonilaatikolla ja tuoreilla kukkasilla kyllä tuo minun rakas nallekarhuniu on sitten ihana.

    • Luin tuon aamun Metrosta ja ihmettelin. Sinänsä sikäli hyvä asia, sillä lasiovi on läpinäkyvä ja pitää katsoa hieman tarkemmin, onko se auki tai kiinni. Miksi ne ovet edes ovat siinä? Eihän toisen kerroksen höyry- tai sähkösaunan pesuhuoneessakaan ole käytävän ovea.

      Keskiviikkona neljän aikoihin noita maalauksia ei ainakaan ollut!

      Hieman (kuvainnollisesti) puistelin päätäni tuolle Metron kirjoitukselle, sillä sen kirjoittajalla ei ole hiukkastakaan nudistin/naturistin ajattelutapaa.

      Kohta näen ihan omin silmin, millaista vandalismia noihin oviin on harjoitettu.

      Minäkin jäin ihmettelemään havaintoasi. Mitä ihmettä ne valvojat oikein tekevät?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5430
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      91
      3341
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      40
      3223
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      155
      3006
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      60
      2351
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      51
      2284
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      70
      1837
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1774
    9. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1636
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      282
      1567
    Aihe