Voisiko joku auttaa?

mitä pitäis tehä?

Eli noin vusi sitten rupesin miettimään itsemurhaa. Josta vanha kaverini ties, sit noin puol vuotta myöhemmin alkoi viiltely. Ja mieliala vaihtumaan että kukaan ei enää välitä, eikä ketään kiinnostais vaikka lähtisin täält. Kolme kertaa itsemurha on ollut tosi lähellä. Musta on tullu tosi herkkä jos mietin koko asiaa kyyneleet tulee silmiin. Tai jos vaikka joku rupee vähänkin korottaa ääntänsä nii siitäki tulee kyyneleet silmiin. Ennen näin ei oo ollu oon ollu sisältä tosi "vahva". Että vaikka mua haukuttais nii kestin kyl sen. Oon ruvennu haluu olla paljon yksin ku ennen olin paljon kavereiiten kans. Tuntuu ettei mikään tee iloseks.

eli kukaan muu ei vielä tiedä tosta mitään. Joskus tekis mieli kertoo, mut sit tulee mielee et mitäköhän äiti ja iskä sanois jos sais tietää. Ja mitä kaikki ajattelis musta meidän luakalla, on yks jolla on masennus. Ja oon kans miettiny et jos mullaki on ja se selviäis meijän luakkalaisille nii sit varmaa ne keksis et matkin sitä?

eli voisko joku auttaa mitä teen?

8

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sdffessl

      Kannattaa mennä lääkärille -> kerrot masennuksesta jne. Pyydä masennuslääkkeitä.
      Sitten vaan sanot vanhemmille, että on aivoissa tietyn aineen puute, josta johtuen tulee masennusta, mistä johtuen sinulle on määrätty masennuslääkkeitä.

      Niin ei tarvi hävetä, että olisit heikko tai ym.

      • mitä pitäis tehä?

        tää tässä onki ku en haluis minnekkään lääkäriin, tai kuraattorilee masennuksen takii...


      • Sdffessl
        mitä pitäis tehä? kirjoitti:

        tää tässä onki ku en haluis minnekkään lääkäriin, tai kuraattorilee masennuksen takii...

        Älä mene koulun kautta ym. Soitat vaan johonkin lääkäriin ja kysyt masesennuksesta johtuen aikaa. Kukaan ei saa tästä tietää mitään kaikki jää sun ja lääkärin väliseksi.

        Ihan vaan sen takia suosittelisin tätä, kun itse aattelin, että ihan sama teen itsarin jossain vaiheessa ja miten kävikään ei riittäny rohkeus. Siinä samalla sitten tuhlasin 5 vuotta elämästäni.

        Sulla vaan ei ole vaihtoehtoja. Elämäs tulee kusemaan pahasti jos et hanki apua. Mieti ny vaan 30 min elämästäsi pitäis käyttää siihe, että pystyisit selittämään asiat ja kaikki hoituis.


      • mitä pitäsi tehä?
        Sdffessl kirjoitti:

        Älä mene koulun kautta ym. Soitat vaan johonkin lääkäriin ja kysyt masesennuksesta johtuen aikaa. Kukaan ei saa tästä tietää mitään kaikki jää sun ja lääkärin väliseksi.

        Ihan vaan sen takia suosittelisin tätä, kun itse aattelin, että ihan sama teen itsarin jossain vaiheessa ja miten kävikään ei riittäny rohkeus. Siinä samalla sitten tuhlasin 5 vuotta elämästäni.

        Sulla vaan ei ole vaihtoehtoja. Elämäs tulee kusemaan pahasti jos et hanki apua. Mieti ny vaan 30 min elämästäsi pitäis käyttää siihe, että pystyisit selittämään asiat ja kaikki hoituis.

        Jos meen lääkäriin nii se kuitenki maksaa ja lasku tulee äitin nimellä vai tuleeko mun mielestä se maksaa?


      • Sdffessl
        mitä pitäsi tehä? kirjoitti:

        Jos meen lääkäriin nii se kuitenki maksaa ja lasku tulee äitin nimellä vai tuleeko mun mielestä se maksaa?

        Yksityinen varmaan 100e? (Emt) jonka voi maksaa paikan päällä.
        Julkinen tietääkseni ilmainen alle 18 vuotialle. (Voithan aina varmistaa soittaessasi)
        Eli ei sun äiti saa siitä mitään tietoa, ellet halua kertoa.

        Ero julkisella ja yksityisellä vaan se, että yksityiseltä voi saada ajan vaikka parintunnin sisältä.


    • Ite koin
      • mitä pitäis tehä?

        voishan tota kokeilla...


    • sos-kriisikeskus vastaa:

      Hei,

      Hyvä että päätit kirjoittaa tilanteestasi tänne. Joskus jo pelkkä ajatusten kirjoittaminen voi helpottaa oloa. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on kuitenkin raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara. Asioista keskusteleminen auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia, mikä usein helpottaa jaksamista.

      Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22.

      Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:

      http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset.
      Käynnit eivät maksa mitään.

      Jos haluat mielummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahdenkesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.

      Kiireellisessä tilanteessa voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen. Lähimmän psykiatrinen poliklinikan yhteystiedot löydät etsimällä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".

      Itsemurhayrityksen jälkeen keskustelutukea kannattaa hakea heti.
      SOS-kriisikeskus Helsingissä tarjoaa tukea itsemurhaa yrittäneille selviytymisen tueksi ja uuden itsemurhayrityksen ehkäisemiseksi.
      Keskustelut ovat maksuttomia. Ajan varaaminen LINITY-asiakasvastaanotolle puhelimitse: 0800 98 030 (ma–pe klo 9–17)
      Lisätietoja: www.mielenterveysseura.fi/linity

      sos-kriisikeskus / pekka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7562
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5199
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      70
      2092
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2065
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1087
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1075
    Aihe