Näillä luvuilla oikeistohallitus olisi: Kesk, Kok, Vihr, Rkp, KD, eli noin 60%.
Vasemmistovaihtoehto olisi: Kesk, SDP, Vas, Vihr, noin 56% (RKP mukana 60%)
Siinä kai nuo.
Vasemmistovaihtoehto olisi: Kesk, SDP, Vas, Vihr, noin 56% (RKP mukana 60%)
Siinä kai nuo.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Missä persut, jota ilman Suomeen ei yksinkertaisesti voi muodostaa hallitusta
Timo Soini, 6.6.2011
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/soini hallitusta ei synny ilman perussuomalaisia/20110677945
Timo Soini, 25.8.2013
http://yle.fi/uutiset/ts_soini_haluaa_perussuomalaiset_seuraavaan_hallitukseen/6793197
Kolme suurinta juuri niin kuin Soini toivoi. Ei mitään pienistä koottua sekahallitusta enää.
Mihin Soini tunkee Kreikan ja EU:n? Joko kynnys on kulunut tarpeeksi matalaksi, ettei siihen enää tarvitse kompastua?
Timo Soini: Kolmen suuren puolueen hallitusta tyrkkää
AA
05.03. 12:41
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini arvioi, että hallitus voi kaatua sisäisiin kiistoihinsa. Kuva: Jari Laukkanen
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini uskoo, että seuraavan hallituksen muodostaa kolme neljästä suuresta puolueesta. Rannalle jäisi vain yksi keskustan, kokoomuksen, perussuomalaisten ja sosiaalidemokraattien nelikosta.
– Vaalitulos ratkaisee, mutta nyt on se aika, ettei enää voida olla esimerkiksi vasemmistoliiton tai Rkp:n vankeja. Sen voi jo sanoa, että nykyinen hallituspohja ei jatka. Se hermostuttaa hallitusta.
Soinin mukaan hallitus sai opposition kanssa viime viikolla käydyssä palaverissa rivinsä suoraksi valtion velan taittamisesta. Yhtenäisyys mitataan vasta keinoista päätettäessä.
– Jyrki Katainen (kok.) saattoi olla niin ovela, että hän ampui tällä omat rivit suoriksi samalla, kun muut katsoivat, että huiputetaanko nyt oppositiota.
YLEINEN TULKINTA oli, että hallitus yritti sitoa keskustan ja perussuomalaiset taloustalkoisiin ja viedä niiltä kritiikin mahdollisuuden.
Soinin mukaan kukaan järkevä ei voi vastustaa valtion velkaantumisen taittamista.
– Jos olisimme sanoneet jonkin sopeutusluvun, niin silloin hallitus olisi voinut sanoa, että tästäkin olemme yksimielisiä. Siihen ei ollut mahdollisuuksia, koska emme voi olla hallituspuolue ilman ministereitä.
Soinin kanssa hallituksen tapaamiseen osallistui keskustan varapuheenjohtaja Annika Saarikko. Soini kiittelee Saarikkoa hyvästä yhteistyöstä.