Kansalaisaloite kaupunginjohtajasta

Pieksämäellä pitäisi tehdä kansalais aloite Pieksämäen kaupunginjohtajan vaihdosta. Nykyinen pois ja uusi tilalle, mutta täysjärkinen jotta saataisiin asiat kuntoon.
11153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kuulle teeppä.

Äänestä
  • Niin teen mutta myös muut mukaan, me emme tarvita täällä hänen kaltaisia ihmisiä, joutaisi tönäistä kaupunginjohtaja Turunen lieriöön.

    Äänestä

Nyt on hieno tilaisuus saada uusi kaupunginjohtaja ja paljon muutakin mukavaa Pieksämäelle. Kuten Venäjän lippu ja armeija.Venäjän federaation presidentti Vladimir Putin on ystävällisesti tarjoutunut antamaan Venäjän kansalaisuuden kaikille entisen Venäjän keisarikunnan (sisältäen mm. Suomen suuriruhtinaskunta 1809-1917) entisten alamaisten jälkeläisille. Edellytyksenä on ainoastaan venäjän kielen taito. Välttävän taidon saanee melko pienellä vaivalla. Sen jälkeen Pieksämäki voi anoa liittymistä Venäjän federaatioon ja pyytää Venäjän armeijaa turvakseen vaikkapa soteuudistuksessa. Putin kelpuuttaisi kaupunginjohtajaksi ainakin erään pieksämäkeläisen kunnallispoliitikon joka tänään 8.3. 2014 pahoitteli suomalaisten viimeaikaisia venäläisvastaisia mielipiteitä Helsingin Sanomien mielipidesivulla. Pieksämäkeläiset kuitenkin varmaan osaavat arvostaa Putinin pyrkimyksiä palauttaa Venäjän keisarikunnan rajat ennalleen ja voivat toimia tässä edelläkävijöinä Krimin tapaan. Pieksämäellä on jo valmiiksi venäläisen öljy-yhtiö Lukoilin omistama Teboil-huoltamo joka neuvostovuosina tunnettiin nimellä Toverin Bensa. Täällä on myös venäläisellä rahalla perustettu ravintola. Eiköhän tänne kohta saada Pyhäjoelta venäläisestä ydinvoimalasta Rosatomin sähköäkin. Kannattaa varmaan suostua vastustamattomaan tarjoukseen, koska vaihtoehtona voi olla Rosatomin tuotteita pikatoimituksena Iskender-ohjuskärkien muodossa.

Äänestä
  • Kaupungin opetustoimen pakkoruotsivastustajat eli venäjäintoilijat eivät ole ymmärtäneet, mitä viestiä hieman paremmin historiaa ja kansainvälistä valtapolitiikkaa ymmärtävät ihmiset ajavat takaa, kun he puolustavat ruotsinkielen asemaa Suomessa. Yleensä asioista päättävät tahot ovat ymmärtäneet sanomattakin, mikä on Suomen etu ja miten Suomi viestii haluavansa olla länsimainen demokratia. Tämä siitä tulee, kun ajattelu korvataan itsekehulla ja henkseleiden paukuttelulla; ja löytyy riittävän monta, jotka eivät saa suutaan auki. No eipä ollut sadussakaan keisarilla vaatteita!!!

    Äänestä

  • voi aikoja, voi ... kirjoitti:

    Kaupungin opetustoimen pakkoruotsivastustajat eli venäjäintoilijat eivät ole ymmärtäneet, mitä viestiä hieman paremmin historiaa ja kansainvälistä valtapolitiikkaa ymmärtävät ihmiset ajavat takaa, kun he puolustavat ruotsinkielen asemaa Suomessa. Yleensä asioista päättävät tahot ovat ymmärtäneet sanomattakin, mikä on Suomen etu ja miten Suomi viestii haluavansa olla länsimainen demokratia. Tämä siitä tulee, kun ajattelu korvataan itsekehulla ja henkseleiden paukuttelulla; ja löytyy riittävän monta, jotka eivät saa suutaan auki. No eipä ollut sadussakaan keisarilla vaatteita!!!

    Eihän nyt kaupungin tilanne voi olla kiinni yhdestä kaupuninjohtajasta. Kyllä siellä taustalla on mm. kaupunginhallituksen väkeä, jotka ei pysty päättämään asioista. Nyt teitä kaikkia asukkaita tarvittaisiin päättämään miten jatketaan, ja mistä riittää kaikkeen rahaa. Meillä kaikilla on omia toivomuksi miten asioita pitäisi hoitaa, mutta ei voi saada, jos jostain ei myös tingi.

    Äänestä

  • kotimatikka kirjoitti:

    Eihän nyt kaupungin tilanne voi olla kiinni yhdestä kaupuninjohtajasta. Kyllä siellä taustalla on mm. kaupunginhallituksen väkeä, jotka ei pysty päättämään asioista. Nyt teitä kaikkia asukkaita tarvittaisiin päättämään miten jatketaan, ja mistä riittää kaikkeen rahaa. Meillä kaikilla on omia toivomuksi miten asioita pitäisi hoitaa, mutta ei voi saada, jos jostain ei myös tingi.

    Rahaa riittää kun jätetään uudet rakennukset valmistamatta, esim uutta yhtenäiskoulua ei tarvita ja sitä kauppakeskusta ei tarvita. Tuo oli huono hanke yritystalo jota ei olisi pitänyt rakentaa ollenkaan.

    Äänestä

Miksi te siellä sitä yritystaloa vastustatte...onpahan edes talo kun yrityksiä (ja työpaikkoja) ei ole kohta ollenkaan. Yhtenäiskoulu on varmaankia aika hyvä olemassa-jotkut naiset pmäellä ovat tosi ahkeria synnyttämään lapsia, vaihtavat välillä miestä ja taas uusi pmäkeläinen alulle-ja sossu huoltaa.

Äänestä
  • Viekää ja nopeasti Pieksämäen kaupunginjohtaja yritystaloineen pois nyt ja heti.

    Äänestä

  • Märehtijä johtaja kirjoitti:

    Viekää ja nopeasti Pieksämäen kaupunginjohtaja yritystaloineen pois nyt ja heti.

    Kyllä minulle kelpaa jos vaihdetaan kaupunginjohtajaa.

    Äänestä

  • Rami57 vuotta kirjoitti:

    Kyllä minulle kelpaa jos vaihdetaan kaupunginjohtajaa.

    Pieksämäki ei tarvitse kaupunginjohtajaa ollenkaan ja kaiken kukkuraksi säästetään selvää rahaa. Eli lopputili meidän huonolle kaupunginjohtajalle huonosti hoidetusta työstä.

    Äänestä

  • Huonosti hoidettu kirjoitti:

    Pieksämäki ei tarvitse kaupunginjohtajaa ollenkaan ja kaiken kukkuraksi säästetään selvää rahaa. Eli lopputili meidän huonolle kaupunginjohtajalle huonosti hoidetusta työstä.

    Kaupunginjohtajan virka hävitettävä, siinä olisi seuraava työ kunnan valtuutetuille ja töihin mars mars ja heti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaihdossa uusi päällikkö kirjoitti:

Pieksämäellä pitäisi tehdä kansalais aloite Pieksämäen kaupunginjohtajan vaihdosta. Nykyinen pois ja uusi tilalle, mutta täysjärkinen jotta saataisiin asiat kuntoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu