Miksi Sastamalan keskustelupalsta suljettiin ???

Suljettiinko se siksi, että siellä keskusteltiin joidenkin vallassa olevien ongelmista. Kuten siitä että papin suvussa on pedofiili ???
11512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Minä ainakin toivotan Jumalan siunausta sellaiselle ihmiselle, joka on päättänyt sulkea noin jumalattomista asioista kirjoittelemiset. Varsinkin kaupungin ja seurakunnan jäsenten kustantamalla palstalla vielä.

Menkää muualle puhumaan ilkeyksiänne. Täällä kaupungissa ei ole yhtään tuollaista pappia olemassa, vaan Jumalaapelkäviä kirkon palvelijoita ovat kaikki tyynni.

Äänestä

Onko tässä kyse siitä Säkylän nuoriso-ohjaajasta, joka sorvasi poikalapsen pippeliä suussaan. Papin miniä.

Äänestä
  • Sehän sai vuosi ja kaksikuukautta ehdollista vankeutta.

    Äänestä

Ovat oikeita sulkijalihaksia

Äänestä

Kaupungintalolla liikaa porukkaa, Osuu ja uppoaa aina johonkin henkilöön. Totta puhuen häirittiin erään herkkänahkaisen EU-kampanjaa. Senaattori antoi mahtikäskyn. Ei siihen muuta tarvita.

Äänestä
  • Juu näin on. Ihmisiä haukutaan ja kiusataan vuosia, nii on se herkkänahkaisuutta, kun sillai mennään ja suljetaan sivut. Oli niin asiallista haukkumista vuosia. Aha 4 ja mitä nimimerkkiä nyt aina käyttääkään ja minä ei nyt enään voida herkkänahkaisia senaattoreita ja EU-ehdokkaita haukkua siellä, nin me siirryttiin nyt tänne heittään tietoo. Me siis tiedetään..

    Toisaalta nää viestit kirjautuu tarkemmin täl sivustol ja seurataankin isoveljen toimesta. Mutta täältä Aha 4!!!!!!!!! ja minä saadaan kertoa totuuksia, kun tiedetään todella hyvin asiat. Työttöminä ja Kokoomusta vihaavina meillä on aikaa seurata tarkasti.

    Se vaan ...tuttaaa, kun noin herkkä nahkiaisista porukkaa on just noi, joita me vihataan. Siks voidaan täällä miehekkäästi haukkua eri nimimerkkien takaa. Ai kun se pitkään päivään tuokin iloo. En ymmärrä, miksi poliisi tutkii aina välillä mun kirjoittelua ja selvittää, olenko syyllistynyt kunnian loukkaamiseen. Jos nyt syyteharkintaan etenee, mun nimeä ja kuvaa ei saa julkaista missään. Se on yksilön suojan loukkaamista!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Siksi kun kirjakapungissamme ei saa kritisoida yhtään mitään. Meillä ei ole työttömiä ja kaikilla isoilla firmoilla menee hyvin. Lisäksi TE-keskuksemme on huipputasoa ja ei suinkaan sieltä kierrätetä halpatyövoimaa.

Äänestä

Sulkeminen johtui siitä että työttömien työpajan ja TE-keskuksen virkailijat eivät pitäneet kuntalaisten kritiikistä.

Äänestä

Kanadalaisessa Manitoban yliopistossa tehty ja helmikuun alussa julkaistu tutkimus pyrki selvittämään suoraan, ovatko trollailuun eli keskustelupalstojen häirintään taipuvat ihmiset muita manipuloivampia, narsistisempia, psykopaattisempia ja sadistisempia.

Tuloksia on vaikea vähätellä. Tutkimus paljasti useita yhteyksiä, välillä hyvin selviäkin, näiden ominaisuuksien ja verkkohäiritsijöiden väliltä.

Verkkotrollit määritettiin tutkimuksessa usealla eri tavalla. Yksinkertaisin keino oli kysyä, mistä ihminen nauttii eniten verkossa: itselleen tärkeistä asioista väittelemisestä, muiden kanssa keskustelemisesta, uusien ystävien hankkimisesta, trollaamisesta vai muista asioista.

Vain 5,6 prosenttia vastanneista sanoi pitävänsä eniten trollaamisesta. Vaihtoehdon valinneet vastaajat olivat kuitenkin selvästi muita manipuloivampia ja itsekeskeisempiä. Heidän kykynsä tuntea katumusta oli muita heikompia ja he saattoivat nauttia toisten kärsimyksestä. Tutkimukseen osallistui yhteensä 1215 ihmistiä.

Useat suuret verkkosivustot ovat pyrkineet rankoin keinoin hillitsemään häiritsevää käytöstä sivuillaan. Tällaisia keinoja ovat esimerkiksi täysin anonyymin kommentoinnin poistaminen tai kommenttikentän poistaminen kokonaan.

Esimerkiksi Googlen omistama Youtube muutti videoidensa kommentointiosiota viime syksynä niin, että kommentointi vaatii Google Plus -palveluun linkittäytymistä.

Lähteet: Slate, Science Direct

Äänestä

Tämä on kirjakaupunki! Noista teidän vuosikausia kestäneistä kokemuksista Sastamalan työleireillä pitäisi teidän kirjoittaa uusi, maailmalla silmiä avaava paljastuskirja.

Solzhenitsyn julkaiseman Vankileirien Saariston jatkoksi, vaikka joku "SDP-Kokoomuksen työ- ja kurileirit EU-Suomessa 2011 - 2015."

Kaikki uuden kirjan julkaisijat kutsutaan täällä kesän kirjapäiville, ja he saavat monia alennustakin. Lisäksi parhaat pääsevät kättelemään palkinnon jakavaa presidenttiä ja hänen seksikästä puolisoansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yksi sulkija kirjoitti:

Suljettiinko se siksi, että siellä keskusteltiin joidenkin vallassa olevien ongelmista. Kuten siitä että papin suvussa on pedofiili ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu