miksi lapsi hylätään?

vl mies

sain sivusta seurata kun ystävä kielsi uskon..mitäs siitä seuras. vanhemmat hylkäsi lapsen! syytti kaikesta mahdollisesta ja lapsi ei ole tervetullut kotiin! itse olen vl isä ja en voi ymmärtää mikä ikinä voi olla syy että lapsi hylätään koska ei ole uskomassa? uskohan on jokaisen henkilö kohtainen..kertoo hyvät ihmiset mikä on se syy? oma lapsi on kuitenkin oma lapsi! seuroissa en ole ikinä kuullut että lapsi pitäisi hylätä sen vuoksi!

13

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kielsikö hän uskon vai erosi vl-herätysliikkeestä? Aivan sama koskien vanhempien suhtautumista lapseensa.

      Joku viisas on sanonut:

      "Silloin lapsi tarvitsee eniten rakkauttamme, kun hän vähiten ansaitsee sitä."

    • vl mies

      eli kielsi uskon..itse aijon tukea häntä kyllä ja kutsua käymään!

    • vl mies

      eli erosi lestadiolaisuudesta..uskoa voi muutenkin!

    • Eteenpäin katsoen :)

      Olen tämän hylkäämisen, ilkeämielisyyden ja pilkkaamisen kokenut perheeni taholta sen jälkeen kun erosin firmasta 80-luvulla. Se on itselleni kipeä asia vieläkin.

      Heidän mielestään häpäisin perheeni ja koska en siis kunnioittanut vanhempiani, siitä langetettiin kirous koko elämälleni. Joskus kohdatessamme äitini kysyi, että onko AIDSin oireita jo näkynyt. Tyttöystävääni haukuttiin vanhempieni toimesta huonoksi naiseksi ja hutsuksi jne jne...

      Yksi syistä on todellakin se, että heidät leimattiin omalla Ry:llään huonoiksi kasvattajiksi ja heidät laskettiin siionin kermasta pykälää alemmaksi.

      Asiasta on jo 30 vuotta, mutta vieläkään eivät halua puhua asiasta ja tuntemuksistani kanssani. Tuskin koskaan puhuvatkaan, sillä hehän tekivät "jumalan tahdon mukaan" enkä minä sitä "epäuskoisena" voi koskaan ymmärtää. (Tämän verran olen saanut heistä irti.)

      Meidän lapsiamme rakastavien vanhempien tulee pitää mielessämme aina lastemme paras. Itse rukoilen johdatusta, että osaisin tehdä lasten tulevaisuuden kannalta oikeita päätöksiä ja osaisin aina osoittaa heille sitä rakkautta, josta itse vl-perheessä jäin paitsi.

      • vl-äiti

        Onko/onko ollut isäsi puhuja tai rauhanyhdistyksen johtokunnan jäsen?


      • Ettenpäin katsoen :)
        vl-äiti kirjoitti:

        Onko/onko ollut isäsi puhuja tai rauhanyhdistyksen johtokunnan jäsen?

        Ovat paikallisia kellokkaita. Julmuudessaan ja rakkaudettomuudessaan ihan omaa luokkaansa. Emme ole enää tekemisissä keskenämme, ei jaksa katsoa sitä penseyttä omia lapsiaan kohtaan. Ihan hyvä näin.


    • Ei ystäväsi uskoa

      kieltänyt, vaan kielsi vl-lahkon, sen harhaoppisen lahkon, josta on viisainta irrota ajoissa.

      Se lahko on täynnä ihmisten luomia sääntöjä, jotka eivät millään tavalla perustu Raamattuun, vain ja ainoastaan vl-ihmisten ns. syntisääntöihin.

      Se lahko ei ole Jumalasta, vaan itsestään sarvipäästä, niin paljon sairasta sen lahkon sisällä on. Monet siellä ovat todellisia susia.

      • khgd

        Jotkut todellakin kieltävät uskon, koska eivät ole koskaan uskoneet, tai ovat jo aikaisemmin luopuneet uskosta, ja ilmoittavat sen siten, että luopuvat USKONNOSTA.

        Toiset taas uskovat edelleen, vaikka luopuvat USKONNOSTA.

        Ja vielä sellaisiakin löytyy, jotka tullessaan uskoon, luopuvat siitä USKONNOSTA, mihin ovat aikaisemmin kuuluneet.


    • Vakaumuksellinen

      Mulla on sellainen käsitys, että jos ihmisen henkilökohtainen usko ja vakaumus on aitoa ja vakaalla pohjalla, niin tällaisia "vääräuskoisien vainoa" ei tarvitse harjoittaa, eikä muutenkaan pelätä muiden ihmisten uskomuksia, tai uskomatta jättämisiä. Kaikki tällainen syrjintä, vaino, karkottaminen, yms kertoo mun mielestä vain ja ainoastaan sitä harjoittavien ihmisten huonosta itsetunnosta ja epävarmuudesta itseään & uskoaan kohtaan.

    • nhgbghbhg
    • roote

      Vanhempien ja sukulaisten olisi syytä muistaa, että jos uskosta luopunutta lasta kohdellaan halveksivasti, niin hän ei ikinä tule avaamaan rauhanyhdistyksen ovea. Jos häneen sen sijaan suhtaudutaan asiallisesti ja hillitään kiukku, niin on aina mahdollista, että hän joskus palaa juurilleen entiseen uskoonsa.

    • miksi niin

      Miksi pitää palata entiseen uskoonsa !?

      eikö Raamatun mukainen usko riitä ilman lestadiolaislisää ?

      • Melperi1

        Raamatun mukainen usko ja opit ovat yhtä kaukana vl-uskosta ja vl-opeista kuin itä on lännestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      20
      12518
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      11
      11271
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      183
      5164
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3803
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      197
      3614
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      56
      3307
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2964
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      16
      2823
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      94
      2295
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      2025
    Aihe