Varaajan vesitilavuus

kyselymies

Mulla on talon ja pannuhuoneen välissä lämpökanaalia 45 metriä ja käytössä on kuuman käyttöveden kierto. Olen suunnitellu, että laittaisin taloon kuumalle käyttövedelle sähkölämmitteisen varaajan ja jättäisin tuon käyttövesi kierron pois, mutta pitäisi osata laskea, että miten ison varaajan tarvin. Vettä tuohon kanaalin ja talon väliseen putkeen mahtuu noin 20 litraa. Riittääkö varaajaksi esim 100 litrainen ja sen pitää 60 asteessa? Paljonko varaajan vesi jäähtyy jos sinne tulee kanaalista 20 litraa esim 20 asteista vettä?

12

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kiehu

      No se riippuu tietenkin paljonko sitä kuumaa vettä kulutetaan.

      sata litraa riittää kyllä muutaman hengen kulutukseen ja jos se tulee se vesi edelleen sen kattilan kautta niin sitähän riittää sitten yhtä paljon kuin ennenkin.

      vesi jäähtyy lämpätilojen ja vesimäärien suhteessa.

      jos sekoitetaan 100 litraa 60 kymppistä ja 20 kakskymppistä niin lopputulos on 120 litraa 55.2 asteista vettä.

    • lämmönkerrostuminen

      Vesi kerrostuu varaajassa lämpötilan mukaan ei siis sekoitu, jos varaaja on oikein suunnitelta. Kylmä vesi johdetaan varaajan alaosaa, jossa lämmitysvastukset sisäitsevat. Kuuma vesi nousee varaajan yläosaan, josta se otetaan ulos.

      100 litraa riittää maltilliseen käyttöön, mutta jos perhettä on paljon ja pitää pitkistä lämpimistä suihkuista tai kylvyistä, niin 300 litrasella pärjää. Pystymallinen on lämpötilojen kerrostumisen takin parempi kuin vaakamallinen.

      Varaajaa valitessa kannattaa tutkituttaa vesi varaajan kestoiän takia. RST ja emali-pinnatut kestävät pidempää oikein valittuina.

      • 6+12

        Kuka hölmö täällä taas antaa miinuksia? Ihan oikeaa ja perusteltua tietoa.


      • 6+5
        6+12 kirjoitti:

        Kuka hölmö täällä taas antaa miinuksia? Ihan oikeaa ja perusteltua tietoa.

        Eivät vaan ymmärtäneet kysymystä.


    • 300l riittää 85c

      Itse jättäisin sen kierron pois, kuuma vesi tulee siis edelleen pannuhuoneesta sunttuna esin 60c ja se menee 300l sähkövaraajaan kylmävesiputkeen ja aina on lämmintä vettä vaikka pannuhuoneessa olisi mikä lie lämmitys rikki tai kesä tai sammunut vaan .
      Hyvä ja toimiva systeemi. Kierto kuluttaa paljon energiaa.

      • enemmänsäätöä

        Ei oikein kannata lämmittää kuumalla vedellä sitä kanaalia pannuhuoneesta saakka. kanavassahan seisova lämmin vesi luovuttaa turhaan lämpöä. Parempi johtaa varaajaan kylmää vettä. Varaavan lämpöäkään ei kannata pitää turhan korkeana vaipan lämpöhäviöiden takia. 60 C astetta riittää hyvin.


      • Riittää kaikkee
        enemmänsäätöä kirjoitti:

        Ei oikein kannata lämmittää kuumalla vedellä sitä kanaalia pannuhuoneesta saakka. kanavassahan seisova lämmin vesi luovuttaa turhaan lämpöä. Parempi johtaa varaajaan kylmää vettä. Varaavan lämpöäkään ei kannata pitää turhan korkeana vaipan lämpöhäviöiden takia. 60 C astetta riittää hyvin.

        Ehkäpä 60 c ja lämpöhäviö kuittaantuu jo sillä kun ei ole kiertovesipumppua turhaan kuluttamassa. Isompi kuluus ja tulee suoraan pannuhuoneesta.


    • aloittaja1

      Osaako joku sanoa, että miksi tulee vaan 50 asteista vettä hanasta, kun kierto ei ole päällä? Sekoitusventtiili on isoimmalla asetuksella.

    • sormi mustana

      no mihin sitä sen kuumempaa tarvitaan ?

      silläkinjo polttaa ihtensä.

      • aloittaja1

        Olisihan se hyvä, että varaajaan tulisi sitten niin kuumaa vettä, kuin mahdollista. Ei tarvisi sähköllä lämmittää niin paljoa.


      • aloittaja1
        aloittaja1 kirjoitti:

        Olisihan se hyvä, että varaajaan tulisi sitten niin kuumaa vettä, kuin mahdollista. Ei tarvisi sähköllä lämmittää niin paljoa.

        Onko olemassa sellaista termostaattia mikä käynnistää kiertovesipumpun, kun varaajan lämpö on laskenu vaikka 50 asteeseen ja pysäyttää kun lämpö on 65 astetta? Sehän olisi kätevä tuohon varaajan yhteyteen.


    • 2xtermari

      Ehkä joku säädettävä kaksoistermari olisi tuohon hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      7
      12406
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      4
      11173
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      175
      5095
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      29
      3712
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3554
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      47
      3104
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2839
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2368
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      41
      2149
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1955
    Aihe