mukaan Ruotsin melodifestivaaleihin?
Näkyykö Närpeksen nahkashortsi poikia paikalla?
Näkyykö Närpeksen nahkashortsi poikia paikalla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Todella surkeaa ja tyhjänpäiväistä klisee-musiikkia. Ei millään tavoin kaunista. Suomessa on taidokkaita musiikintekijöitä, Ruotsissa on näköjään vaan kaikki sitä samaa jumputusta, mielikuvituksetonta. Vanhoissa lastenlauluissa on ihanaa ruotsalaistakin musiikkia, kuten suomalaisissakin. Mutten samaa tyhjää ja pinnallista.
Tosin nyt on Suomessa alkanut sama p*ska, redramat, Isac Elliotit, Krista Siegfriedsit jne.. Järkyttävän huonoja.
Minusta siis musiikin tasostakin jo näkee suomalaisten ja ruotsalaisten eron; ruotsalaisilla pinnallisuus, kliseisyys, tyhmyys ja suomalaisilla taas taiteellisuus, viisaus, syvällisyys, kauneus.
Oma mielipiteeni. Ja missä maassa valtiollinen TV näyttää naapurimaan euroviisukarsinnat? Vielä ilman tekstitystä?
En ymmärrä, miksi yhden vieraan maan viisukarsinnat olisivat joku uutisaihe Suomessa? Kerrottakoon sitten kaikkien naapurimaiden viisukarsinnoista.
Olen ihmetellyt samaa. Hesarissa on ollut monta juttua ja mainosta että Ruotsissa on viisukarsinnat! Mitä se Suomea liikuttaa? Eihän Viron tai Norjan laulukilpailuista olla kiinnostuneita yhtään, miksi Ruotsin?
Nöyttämällä Ruotsin viisukarsintoja YLE pyrkii vähentämään kuttuurieroja riikinruotsalaisten ja suomenruotsalaisten välillä.