Royal Enfield

Siniverinen

Aaah, ihastuin Royal Enfield 500:aan. Luin jonkun firman sivuilta että ne kulkevat vain jotain 80:ä. Onko totta toi? Ei tässä niin kiire ois mutta onko yhtään hyvä matkapyörä? Tekis mieli kyllä sitten reissatakkin.

5

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Motskarisetä

      Intiassa valmistettu Royal Enfield perustuu tukevasti 50-luvun tekniikkaan. Sen aikaiset moottoripyörät eivät olleet mitään raketteja. Mm. kirjailija Kalle Päätalo kertoo kirjoissaan kokemuksistaan 50-luvun venäläisestä IC moottoripyörästä sen huippunopeuden olleen 70km/h, mutta sanoo sen olleen aivan riittävän sen aikaisille teille.

      Pyörä suunniteltiin aikoinaan Britanniassa, josta sen valmistus sitten siirrettiin Intiaan. Tieolosuhteet Intiassa lienevät hyvin verrattavissa 50-luvun teihin Suomessa. Siksipä tuntuu uskottavalta, että sille suunniteltu sopiva matkanopeus olisi juuri tuo 80 km tunnissa. Tosin kyllähän sillä varmasti kovasti luukuttamalla huippunopeuden saa nousemaan yli 100 km:n. Varmasti IC:lläkin olisi päässyt lujempaa, kuin Päätalon mainitsema nopeus, jos hän olisi voinut kokeilla sitä nykyisillä teillä.

      Olin jossain vaiheessa kovasti kiinnostunut hankkimaan Royal Enfieldin, ja kävin yhdessä näyttelyssä jopa keskustelemassa asiasta maahantuojan kanssa, ja sain myös esitteitä, mutta hankkimatta se sitten kuitenkin jäi.

      "Rojuenkeli" matkapyöränä? Miksikäs ei, kun muistaa sen resurssit ja kiireettömyyden, jollaiseen ajoon se on suunniteltu. Älä kuitenkaan laita siihen sen tyyliin sopimattomia laukkuja, varsikaan muovisia.

    • Siniverinen

      Kiitos vastauksesta Motskarisetä!
      Kyllä oikeanlainen staili todellakin pitää olla vermeitten suhteen ;-) mutta moottoriteille ei siis liene mitään asiaa? Kyllä se vaan kuitenkin mieltä kaihertaa tuo vekotin...

      • Motskarisetä

        Kyllähän Royal Enfieldillä moottoriteille saa mennä ihan luvallisesti, koska se on moottoripyörä. Ja eihän niitä teitä, joilla saa 120km/h ajaa ole kovin paljon. Täällä pohjoisempana esim. Limingasta Iihin menevällä Oulun ohittavalla moottoritiellä nopeusrajoitus on 100 km/h. Kemi-Tornio välillä on ollut 120km/h, Mutta sen tien päällysteen kunto on jo niin huono, että uskaltaneeko sillä ajaa niin kovaa moottoripyörällä, vaikka nuo korkeamman rajoituksen merkit vielä kesän tullen tolppiin tälläisivätkin.

        Rauhallinen köröttely ja kesästä nauttiminen lienevät tuolle intialais-brittiläiselle ajopelille sitä kaikkein ominta. Tietysti jos rivakampaa retropyörää haluaa, niin Triumphillahan on sellainen. Kerran näin yhden 50-lukuiselta näyttävän yhdellä huoltoasemalla, ja sanoin kaverille, että onpa hienosti entisöity vanha Triumph. Johon kaveri vastasi, että eiköstä mitä: Ihan uusi pyörä tuo on. Tarkemmin katsottuani totesin, että niinpä onkin. Mutta kun istuinkin oli semmoinen vanhalta ajalta periytyvä lauta.


    • Anonyymi

      Mihin on hävinnyt Royal Enfield Finland -kerhon foorumilta keskustelijat? Uutena harrastajana olisi joitakin kysymyksiä tekniikka asioissa. Tuo sivusto on olemassa, mutta kirjoituksia viime vuosilta siellä ei montaa ole. Sivuston ylläpito ei myöskään vastaa rekisteröitymiseen. Käydäänkö nykyään kaikki keskustelu vain Facebookissa?

      • Anonyymi

        Ei siellä Facebookissa sen enempää keskustelua pyörästä ja sen tekniikasta ole. En ole nyt netistä löytänyt ajantasaista keskustelua ja käyttäjäkokemuksia tästä pyörästä. Mihin ne käyttäjät on hävinneet...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7405
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3937
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3500
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2713
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2642
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2433
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2369
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2249
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2168
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1942
    Aihe