Aaah, ihastuin Royal Enfield 500:aan. Luin jonkun firman sivuilta että ne kulkevat vain jotain 80:ä. Onko totta toi? Ei tässä niin kiire ois mutta onko yhtään hyvä matkapyörä? Tekis mieli kyllä sitten reissatakkin.
Royal Enfield
5
553
Vastaukset
- Motskarisetä
Intiassa valmistettu Royal Enfield perustuu tukevasti 50-luvun tekniikkaan. Sen aikaiset moottoripyörät eivät olleet mitään raketteja. Mm. kirjailija Kalle Päätalo kertoo kirjoissaan kokemuksistaan 50-luvun venäläisestä IC moottoripyörästä sen huippunopeuden olleen 70km/h, mutta sanoo sen olleen aivan riittävän sen aikaisille teille.
Pyörä suunniteltiin aikoinaan Britanniassa, josta sen valmistus sitten siirrettiin Intiaan. Tieolosuhteet Intiassa lienevät hyvin verrattavissa 50-luvun teihin Suomessa. Siksipä tuntuu uskottavalta, että sille suunniteltu sopiva matkanopeus olisi juuri tuo 80 km tunnissa. Tosin kyllähän sillä varmasti kovasti luukuttamalla huippunopeuden saa nousemaan yli 100 km:n. Varmasti IC:lläkin olisi päässyt lujempaa, kuin Päätalon mainitsema nopeus, jos hän olisi voinut kokeilla sitä nykyisillä teillä.
Olin jossain vaiheessa kovasti kiinnostunut hankkimaan Royal Enfieldin, ja kävin yhdessä näyttelyssä jopa keskustelemassa asiasta maahantuojan kanssa, ja sain myös esitteitä, mutta hankkimatta se sitten kuitenkin jäi.
"Rojuenkeli" matkapyöränä? Miksikäs ei, kun muistaa sen resurssit ja kiireettömyyden, jollaiseen ajoon se on suunniteltu. Älä kuitenkaan laita siihen sen tyyliin sopimattomia laukkuja, varsikaan muovisia. - Siniverinen
Kiitos vastauksesta Motskarisetä!
Kyllä oikeanlainen staili todellakin pitää olla vermeitten suhteen ;-) mutta moottoriteille ei siis liene mitään asiaa? Kyllä se vaan kuitenkin mieltä kaihertaa tuo vekotin...- Motskarisetä
Kyllähän Royal Enfieldillä moottoriteille saa mennä ihan luvallisesti, koska se on moottoripyörä. Ja eihän niitä teitä, joilla saa 120km/h ajaa ole kovin paljon. Täällä pohjoisempana esim. Limingasta Iihin menevällä Oulun ohittavalla moottoritiellä nopeusrajoitus on 100 km/h. Kemi-Tornio välillä on ollut 120km/h, Mutta sen tien päällysteen kunto on jo niin huono, että uskaltaneeko sillä ajaa niin kovaa moottoripyörällä, vaikka nuo korkeamman rajoituksen merkit vielä kesän tullen tolppiin tälläisivätkin.
Rauhallinen köröttely ja kesästä nauttiminen lienevät tuolle intialais-brittiläiselle ajopelille sitä kaikkein ominta. Tietysti jos rivakampaa retropyörää haluaa, niin Triumphillahan on sellainen. Kerran näin yhden 50-lukuiselta näyttävän yhdellä huoltoasemalla, ja sanoin kaverille, että onpa hienosti entisöity vanha Triumph. Johon kaveri vastasi, että eiköstä mitä: Ihan uusi pyörä tuo on. Tarkemmin katsottuani totesin, että niinpä onkin. Mutta kun istuinkin oli semmoinen vanhalta ajalta periytyvä lauta.
- Anonyymi
Mihin on hävinnyt Royal Enfield Finland -kerhon foorumilta keskustelijat? Uutena harrastajana olisi joitakin kysymyksiä tekniikka asioissa. Tuo sivusto on olemassa, mutta kirjoituksia viime vuosilta siellä ei montaa ole. Sivuston ylläpito ei myöskään vastaa rekisteröitymiseen. Käydäänkö nykyään kaikki keskustelu vain Facebookissa?
- Anonyymi
Ei siellä Facebookissa sen enempää keskustelua pyörästä ja sen tekniikasta ole. En ole nyt netistä löytänyt ajantasaista keskustelua ja käyttäjäkokemuksia tästä pyörästä. Mihin ne käyttäjät on hävinneet...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006444
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303863törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283240Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3741761- 331408
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471003Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879