Miten pitkään menee verikokeissa ja tuomion saamisessa? Kärähdin tammikuussa ratissa, niin tutkija väitti, että menee maalis- huhtikuulle, että tulee verikokeiden tulokset?? Helewetin vaikeaa löytää siitä mun verestä alkomahoolia vai mikä on? Miten muilla? Eka kertalainen olen, niin siksi kyselen. Ihme touhua kun kestää.. :P
Törkeä rattijuopumus
puliakka.
9476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja jos kyseessä on törkeä rattijuopumus, niin silloin tulee yleensä ehdollista vankeutta ja usein myös oheissakkoa. Esimerkiksi 2 promillen tapauksissa noin 60 päivää ehdollista.
Ehdin innostua sairaassa mielessä vankilamuijista kun oon vähän pervo, kun tää enkeli sanoi että 4kk vankilaa siitä lähdetään. Mut tää on vitsiä. ;D
En suosittele viinaa kenellekään, mutta on se hyvää. Oon koukussa kun kala rapalan vieheessä. Lempiasia on juoda bisseä ja olla bisse. ;D
Mut joo.. Oon erittäin huolissani juomisestani ja haluan lopettaa sen. Viimeisin raitiskausi kestikin yli 6kk, eiköhän seuraava enemmän.
Noin 25 vuotta sitten korttini otettiin pois ja sakkoa tuli 1000 markkaa 0.99 promillen rattijuopumuksesta.Humala tuntui vain lievältä laskuhumalalta.Sakko tuntui kipeästi kun säännöllisisä tuloja ei ollut.
Millaiset sakot nykyään tulee?
4kk ehdollista ja jotain päiväsakkoja. En muista mitä se naikkonen mulle selitti.
Siellä se kortti sen perstaskussa ja pistooli vyöllä. Niin timmi muija, että tämmönen pehmoinen juoppoakka lentää lattialle kuin perunasäkki, jos meinaan korttia sieltä saada. Sekin nainen sai mut innostumaan, niin soitin sen työnumeron vastaajaan 20 kertaa umpihumalassa.
Lupaili soitella krp tuloksista tässä tai ensi kuussa. En tiedä tuleeko mun "kännimörinästä" seuraamuksia. Eiköhän tuomari lähettele kirjeitä.
Isken teltan metsän reunaan ja juon siellä rauhassa seuraavan kerran.
Rattihommat ei kiirreellisiä. Siis oikeuksissa ruuhkaa ilman niitäkin. Läpihuutojuttu sinällään, mutta käsiteltävä nekin on.
Unohda toi virnuilu ensikertalaisuudesta. Anna olla samalla viimeinen kerta. Rattijuopot pilaa asiallisten ammattijuoppojen maineen. ite dokannut kymmeniä vuosia, mutta ei tulisi mieleenkään lähteä kännissä rattiin. Kuten ei myöskään alkaa sirkkelöimään tai kaateleen moottorisahalla puita. Ja etenkin kankkusessa ajamista tulee välttää kaikin keinoin. Siihen moni on sortunut aamuisin. Selvä yö välissä, sitten vasta asiaa autoilemaan.
Se nyt vaan on niin. Jos juot, oma asiasi. Mutta juomisessakin on omat säännöstönsä. Jos vankiloissa lasketaan pedofiilit rikollisten alimpaan kastiin, juoppojen piirissä samaan kastiin lasketaan rattijuopot.
No tyhmäähän se on pitää myötää. Kotona ei mun juomista katoata, niin join aluksi kaksi olutta. Sain asiointien jälkeen käydä tuopilla ennen kotiin lähtöä. Siellä joinkin kaksi. Sitten päätin hankkia alkosta 0.7 dry vodkan ja ajaa auton syrjäiselle parkkipaikalle, Aloin juomaan sitä vodkaa. Parkkipaikka oli yksityinen, niin musta tehtiin ilmoitus kytille. Puhalsin 1.8. Enempi olin hiprakassa auton ratissa, mutta tuon vodkan juomisen suhteen pimeni nupissa - siitä nuo promillet luultavammin on peräisin. Toivon, että jää alle promillen. Huono juttu tuo 0,5 promillen sääntö liikenteessä. Pitäisi olla nolla, niin ei tule taiteiltua.
En virnuile ensi kertailaisuudesta. Nyt on eläkeläisen bussikortti ja asun pääkaupungiseudulla. Jos nalkuttava akka alkaa vituttaa, niin eiku korkki auki ja kylille - aamulla sitten poliisien pahnoilta heräillään. Oon 32, niin oon tuurijuoppo ja yritän raitusta.
Nyt alan kesäksi olemaan melkeen bikinikunnossa kun oon kävelly joka paikkaan kilometritolkulla.
Sanon nyt suoraan vaikka väritin tekstiä, niin oon aika kusessa tuon viinan kanssa. Huumoria löytyy vielä ja jatkan noiden viinapirujen hätistelyä. Tuppasivat autoon. Viina ei sovi minulle. Lupaan etten juo enää autossa vaan kun se parkissa tai sitten teltassa.
Onneksi ei kukaan kuollut tuolla reissussa. Minusta ei niin väliä, mutta lapsista ja muista ihmisistä.
Pasilassa kokoontuu sunnuntaisin Setan AA. Kävin siellä muutama viikko sitten, kun takana oli viimeinen ryyppäyskertani. (Toivon mukaan!)
Suosittelen sulle, Puliakka. Siellä on meikäläisiä ja siellä on kivaa.
Haluan panna sinua puliakka.