Sanokaa mitä mä teen? Sanoin vahingossa yhen ainoan ikävän sanan mun hyvälle kaverille, ja mä tiedän, että tuo sanainen vahingonlaukaus loukkasi häntä. Hän ei tietenkään vastannut minulle mitään, koska hän on hienotunteinen, ja hyvin, hyvin herkkä.
Homma on siinä mielessä tosi ärsyttävä, että tuo yksi sana paljastaa ja kertoo hänen elämästään tosi paljon, juuri sellaisen epäolennaisen, mihin hän on pikkasen ripustautunut.
Voi että, kyllä mua harmittaa, ja ah-dis-taa, nyt, niin paljon! En kehtaa pyytää häneltä anteeksi, koska se oli ihan pikku juttu ja pikku sammakko suustani, ei sen kummempaa. Kyllä hän sen itsekin tietää, mutta arvatkaapa, oliko tympeä olo koko sen ajan, kun yhdessä menimme, se vie - tä - vän "yks sana" leijui koko ajan ilmassa, meidän välissä.
Voi paska.
Yksi sana liikaa
2
65
Vastaukset
- tee se nyt heti
Jos sana on ystävää loukannut, niin muuta tietä ei ole kuin pyytää anteeksi nöyrästi. Sinusta voi tuntua pikkujutulta, mutta yställe se on kovasti mielipahaa tuova asia.
Hei,
mun mielestäni sait tuossa yllä oikein ystävän neuvon. Anteeksi on myös pieni sana, mutta se voi muuttaa asiat kokonaan toisiksi. Mutta on vaikeaa: kun tekisi mieli vain unohtaa…
Anteeksipyytäminen kertoo myös ihmisestä itsestään paljon: se kertoo, että osaa katua, haluaa palauttaa välit ennalleen ja toivoo toiselle hyvää mieltä. Ehkä tämä pieni sana voisi siirtää ystävyytenne kokonaan uudelle tasolle – entistä paremmaksi?
Rohkeutta!
Päivi-pappi Hämeestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1635015Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa203611Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1643426Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss382927Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082689Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie282058Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191905Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky121824Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1551522Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111512