Eroon satunnaisesta oksentelusta

frou

Pakko selvittää ajatuksiani tänne, kun en voi tätä kellekään kertoakaan. Tajusin juuri, että olen oksentanut noin 1-2 viikossa jo noin 9kk ajan. En kuulu siis päivittäin oksentaviin bulimikkoihin, vaan oksennan noin kerran viikossa, kun hallitsematon makeanhimo iskee ja jonka jälkeen olen jo niin syvällä suossa, että yleensä jatkan jollain suolaisella päälle. :( Pysyn kohtuudessa muiden seurassa, mutta olen yksin kotona toimettomana, iskee usein tätä syömisvimma!

Tämä satunnainen oksentelu sai alkunsa halusta laihtua, vaikka normaalipainossa olenkin ollut koko ajan. En kuitenkaan useimpina päivinä näe itseäni viehättävänä ja näen kasvoni aina liian leveinä, sillä kasvoihin ja mahaan rasva kertyy ensimmäisenä. Phjimmiltaan on kyse varmasti ajoittaisesta huonosta itsetunnosta ja arvottomuuden tunteesta. Tarkkailen itseäni hirveästi ja pyrin miellyttämään muita. Pienenä ja nuorena yläasteikäisenä olin hieman pyöreä, jolloin koin olevani todella epämiellyttävän näköinen ja välttelin ihmisten katseita. Tosiasiassa en ollut sen rumempi, kuin muutkaan, tai jopa ihan kaunis, mutta jostain syystä ajatuskuvioni ovat olleet kieroutuneita jo pitkältä lapsuudesta.
Haluaisin todella eroon tästä tavasta ja oppia normaalin suhteen ruokaan. Oksennuksen jälkeen olo on aina kamala ja itsetunto laskee vielä enemmän. 80% syön todella terveellisesti ja nautin terveellisestä ruuasta. Pidän myös liikunnasta ja harrastan liikuntaa säännöllisesti. Haluaisin olla tyytyväinen itseeni ja uskoa omiin kykyihin ja "viehätysvoimaan" ilman "täydellistä" vartaloa, joka on ilmeisesti osa syy oksenteluun. Miten siis oppisin oikean tavan syödä ja saada lopetettua tämän ahminnan/ oksentelun?

Kiitos kaikille, jotka jaksoivat lukea! Tsemppiä muille vaivasta kärsiville!

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        73
        3340
      2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

        Rehellinem fiilis
        Suhteet
        62
        2594
      3. Hei........

        Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
        Ikävä
        58
        2268
      4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

        Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
        Sinkut
        95
        2181
      5. Heilutetaanko peittoa hieman

        Heilutetaan peittoa vähän ;3
        Ikävä
        55
        2082
      6. Kaipaan sua, Ope

        Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
        Ikävä
        42
        1683
      7. Tilanteesi nyt?

        Kysymys otsikossa
        Suhteet
        43
        1672
      8. Mä en jaksa suojella sua enää

        Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
        Ikävä
        14
        1333
      9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

        "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
        Maailman menoa
        148
        1290
      10. Vuodetvierii

        E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
        Ähtäri
        6
        1149
      Aihe