Uuden oman hevosen ruokinta

hepan ruokinta

Kun ostaa hevosen, kannattaako heinä, - ja väkirehumäärä pitää suurinpiirtein samana, mihin hevonen on edellisellä omistajallaan tottunut ?
Mistä tietää, että heinä, - ja väkirehumäärät ovat sopivassa suhteessa ruokintaan ? Jos huomaa että, hevonen alkaa laihtumaan/lihomaan, kumpaa kannattaa vähentää/suurentaa heinän vai väkirehun määrää? Jos hevonen tuntuu liian energiseltä/laiskalta, kumpaa sillon kannatta vähentää/suurentaa ?

Kiitos etukäteen :)

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      Heinät kannattaa pitää ennallaan, mutta väkirehun määrää voi vähentää jos hevonen hermoilee uudesta paikasta.

      Tarkoitat kai, että mistä tietää ruokinnan olevan sopivassa suhteessa liikuntaan? Siitä, että hevonen ei laihdu muttei lihokaan. Silloin heinän määrä on sopiva. Jos hevonen lihoo, vähennä heinää tai mieluummin lisää liikuntaa, ja jos laihtuu, anna enemmän heinää.

      Jos hevonen on liian energinen, vähennä väkirehua tai jätä vaikka kokonaan pois jos tarvitsee. Ja jos hevonen käy laiskaksi, lisää vähän kerrallaan väkirehun määrää kunnes energiataso tuntuu sopivalta. Väkirehun määrää ei koskaan saa lisätä paljoa kerrallaan kaviokuumeriskin takia, vaan hevonen pitää totuttaa siihen vähitellen. Vähentäminen tai pois jättäminen sen sijaan voi tapahtua nopeasti tai kerrallakin ilman ongelmia.

    • hepan ruokinta

      juu juuri sitä tarkoitin! :D Kitos vastauksista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe