LEX MÄNTYLÄ-manipulaatio leviää facebookissa Briteissä ;)
Käyttäjältä Jasminin Stalkkeri
JASMIN BUSTED SO BADLY.....mitenköhän selittää itsensä ulos täst
78
1541
Vastaukset
- Hahhaaaaa.........
Mä haluan kans nähdä, kunka se selittää itsensä ulos tuosta.
On niin typerän ylimielinen muutoinkin.....mutta tuota se ei vaan voi pimittää millään...veikkaan että selittää tunnusten tulleen kaapattua :)
No, zäz on niin helvetinn typerä nauta, että ihan oikein, että "puolue toverit" näkee, millainen idiot@ on hämmentämässä siellä soppaa.....ja esittää muuta kun todellisuudessa on.... - ammunavaus!
Eiii, jum@lauta!!
Toisaalta inhaa, että joku on noin tehnyt, mutta parempi on, että puolue näkee millainen tyrkky ja turhake on heillä keräämässä bointseja "vaalikampanjassa"......
Mutta hieno aamunavaus!
Mikä on Zäzin vastaisku ? SITÄ odotellessa.........- Lässyn plässyn
Jässin vastaisku oli ja meni jo, mutta ei uponnut. Puolusteli, että kun MINÄ olen täällä paikan niin minä nämä asiat kyllä tiedän (paremmin kuin te), että esimerkiksi tämän veron takia ihmiset ovat joutuneet myymään asuntonsa. Nååå, sitten useampikin oikaisi Jässiä täältä Suomesta käsin, että kysehän on asumistuesta elikkäs sosiaalietuudesta, johon Jässi heitti epätoivosta selittelyä naureskelun kera tyyliin "kiva herättä mielenkiintoa" yms. lässytystä. Suomeksi: yritti peitellä silkkaa tietämättömyyttään. Onhan se maininnut blogahduksessaan olevansa Labourin hommissa (talkoissa), että puolueen kannatus lähtee nousuun. Ei sen takia, että Labour-ehdokas Anne Turley pääsisi parlamenttiin.
- Aamunavaus!!!
Lässyn plässyn kirjoitti:
Jässin vastaisku oli ja meni jo, mutta ei uponnut. Puolusteli, että kun MINÄ olen täällä paikan niin minä nämä asiat kyllä tiedän (paremmin kuin te), että esimerkiksi tämän veron takia ihmiset ovat joutuneet myymään asuntonsa. Nååå, sitten useampikin oikaisi Jässiä täältä Suomesta käsin, että kysehän on asumistuesta elikkäs sosiaalietuudesta, johon Jässi heitti epätoivosta selittelyä naureskelun kera tyyliin "kiva herättä mielenkiintoa" yms. lässytystä. Suomeksi: yritti peitellä silkkaa tietämättömyyttään. Onhan se maininnut blogahduksessaan olevansa Labourin hommissa (talkoissa), että puolueen kannatus lähtee nousuun. Ei sen takia, että Labour-ehdokas Anne Turley pääsisi parlamenttiin.
Se oli siitä seiskan blogistaan...tääpä on mennyt sinne puolueelle ja Turleylle:)
SIITÄ onkin pahempi selitellä itseään ulos...
Että kateelliset näädät on olleet asialla, kun on ihan mustaa valkoisella tuon haahkan selityksistä..... - Seiskasta napattu
Lässyn plässyn kirjoitti:
Jässin vastaisku oli ja meni jo, mutta ei uponnut. Puolusteli, että kun MINÄ olen täällä paikan niin minä nämä asiat kyllä tiedän (paremmin kuin te), että esimerkiksi tämän veron takia ihmiset ovat joutuneet myymään asuntonsa. Nååå, sitten useampikin oikaisi Jässiä täältä Suomesta käsin, että kysehän on asumistuesta elikkäs sosiaalietuudesta, johon Jässi heitti epätoivosta selittelyä naureskelun kera tyyliin "kiva herättä mielenkiintoa" yms. lässytystä. Suomeksi: yritti peitellä silkkaa tietämättömyyttään. Onhan se maininnut blogahduksessaan olevansa Labourin hommissa (talkoissa), että puolueen kannatus lähtee nousuun. Ei sen takia, että Labour-ehdokas Anne Turley pääsisi parlamenttiin.
2 päivää, 23 tuntia sitten | Livekäyttäjä27097
Miksi oletat että asun Suomessa? Tosiasiassa olen asunut jo pari vuotta Englannissa ja sita ennen useamman vuoden muualla Euroopassa. Tämä tarkoittaa siis logiikallasi sitä, että tiedan asioista enemman ja paremmin kuin sinä?
2 päivää, 22 tuntia sitten | Jasmin Mäntylä
No kiva kuulla, missa pain Englantia asut :) ? Varmasti siina tapauksessa tiedatkin ja jos sinulle sopii, kirjoittele noista enemmankin - aina opin ja kuulen mieluusti uutta infoa :) xxx
2 päivää, 23 tuntia sitten | Livekäyttäjä27097
On hienoa että olet kiinnostunut uuden tulevan (en tiedä oletko jo kirjoilla täällä?) asuinmaasi asioista pintaa syvemmältä, mutta toivoisin faktojen olevan silti oikein.
- Kok.OIKEISTOA
Hyvä ap, kiitos tästä, en tiedä, itkeä vaiko nauraa meidän poliitikolle:DD
Mutta sellainen tärkeä korjaus, että kyllä se kokoomus on erittäin oikeistolainen, ei keskustaa siinä ole pätkääkään.
Kokoomus on porvaripuolue eli ajaa kaikkien rikkaitten asiaa, mutta j on toisessa ääripäässä. - Keittiöverottaja
Hei, kiitti tästä.
Mulla jäänyt aatoksen asteelle tämä idea, mutta kyllä mäkin meinasin Anne Turleyltä kysyä, että onko testannut huippuavustajansa tietämystä. Kyseessähän on Jassun tiimi.
GREAT JOB (Jääs: tämä ei tarkoita, että "suuri työ) - gr31
Muistakaa laittaa viestin perään xoxoxo pus.
- härrekyyd
Kyllä tuo eukko on jo nolouden huippu! Osaakohan/tajuaakohan se edes hävetä?
On jo perusteellisesti nolannut itsensä suomessa ja sama jatkuu briteissä.
Järkevä ihminen vetäytys tässä vaiheessa koloonsa ja häpeäis mut ei Jassu putkitissi. - hiiiih
Jassulin blogiin oli joku joka asuu itse Englannissa laittanut että Jasmin on kyllä täysin väärin käsittänyt, tämä ei tosiaan ole mikään vero eikä mikään makuuhuonevero. Vaan todellakin ihan SOSIAALIETUUS eikä mitään sinnepäinkään mitä Jassu selitti!
- Kovasti hei yritystä
Jassun vastaisku tuli illalla:
Ja nama, jotka kettuilevat minuun ja alueemme politiikkaan liittyen... He eivat ilmeisesti kasita sellaista faktaa, etta olen jo pidemman aikaa ollut ystavia tiimimme jasenten kanssa ;) Me puhumme kaikesta ja osaamme myos nauraa tietyille jutuille, kuten kaikki kaverukset keskenaan - olen avoin ja rehellinen paaosin juurikin sen takia, etta kukaan ei voi ikina ns. yllattaa ketaan minuun liittyvilla asioilla :)
- MinäMinäMInä
Jassulla nyt on termit ja käsitykset kaikesta olleet aina ihan sekaisin. Mitähän muita asioita se on väärinkäsittänyt, sekä Kokoomuksen että Labourin ohjelmissa. Aika huvittavaa tuokin lässytys kuinka oikeiston politiikka sopii Suomen oloihin mutta vasemmiston politiikka taas on hyväksi Englannille! Konservatiivit on varmaankin asiasta aivan eri mieltä, vaikka ovat myös paikan päällä!! Juu, ja Pohjois-Korean politiikka on varmasti parasta Pohjois-Korealle, niille on jopa vaalitkin tulossa!
Nim. "Minähän täällä olen paikanpäällä, ette Suomessa voi ymmärtää asioista yhtään mitään!"
Mitähän niistä sen kokkailuista tulee, kun uuden keittokirjan reseptit on englanniksi? Sekametelisoppaa ja sillsallaa?- Jassulle:
Kuinka tyhmä voi olla tyhmä? Onko tyhmyydellä oikeesti mitään rajaa? Miten se itse voi luulla omistavansa hernettä isommat aivot? Onkohan tuo saanut edes peruskoulua käytyä loppuun? Sillähän oli aika villiä se meno jo teini-iässä että hyvin on saattanut peruskoulukin jäädä kesken.
Ellei ne Denun kaljakaverit oo ihan yhtä tyhmiä kuin Denu, niin näkeehän ne millasesta pissiksestä on kyse ja toivottavasti varoittavat Denua oikeesti naimasta sitä. Papilla ainakin oli kovat epäilyt kun sitä piti vuoden verran suostutella.
- tuff tuff
Mitäköhän tuo sivistymätön oloneuvos luulee saavuttavansa Englannissa politiikan saralla, kun ei kielitaitokaan ole riittävä? Luuleeko, että "suu täynnä valkaistuja hampaita-hymyllään" saa kansan hullaantumaan aivopieruistaan?
Eihän Jassu ole arvostettu edes täällä Suomessa, jossa yritti (nololla) julkisuudellaan ratsastaa ääniharavaksi.
Tuollainen teiniasteelle jäänyt, itseään hurmioituneena blogeihinsa kuvaava nälkäkurki ja laiskimus ei ole ansainnut oikeutta vaikuttaa minkään maan kansan hyvinvointiin. Elämänkokemusta ei kartu juoksentelemalla Englannin puistoissa ja lässyttämällä puutaheinää juorulehden ylläpitämässä pinnallisessa blogissa.- Jassu@Pönttöpöö.com
W'ttu mikä IDIOOTTI.. MYÖTÄHÄPEÄ...
- Oot itterakas
Joo, kyllä se vain jaksaa ottaa itestään kuvia ja niitä postailla. Ottais välillä Denustaki kuvia, että ois meillä naisillakin jotain silmän iloa.
- Alkuperäinen poistet
Jassu vetänyt pultit ja poistattanut Jasmininstalkkerin pläjäyksen!!!!
NOLOO JASMIN
TODELLA NOLOOOOO - seniorjunior
Näköjään Jassu poistattaa kaikki Jasminin Stalkkerin kirjoitukset, jotka häntä eivät miellytä! Tuossa näkee Jassun raukkamaisuuden.
Sitten taas naputellut täysin mitäänsanomattoman blogipäivityksen omahyväisestä naamastaan AURINKOISESTA Englannista. Menisi nyt vaikka mamujen kielikurssille aikansa kuluksi. - LeipuriJassu
Tiedättekö, miksi Jassu valitsi englannissa puolueekseen tämän Labourin?
No, minäpä kerron.
Meidän leipurityttö tekee työtä LEIPURIPUOLUEEN joukoissa.
Tuo on ainoa looginen selitys, ei tämä muuten aukene:D- Makkarit varolle juu
Hahaaaa...
Toi oli jo paha.
Ja voi muuten olla tottakin.....jos makkari verokin on noin vaikee käsittää:)
- Uhhhahaa
Mua kanssa suuresti nauratti se Jassun selitys tyyliin että: enköhän minä tiedä tämänkin asian parhaiten kun asun enklannissa. Eiiiii :D
Jassun stalkkeri laittoin linkin Wikiin, asian tiimoilta. Mites kun Wikipedia ei asu Priteissä, ei se osaa tietää. - Ymmärrys ohoi!
Joo, terveisä taas niin aurinkoisesta Briteistä. Oikeesti koko tämä talvi on ollut harvinaisen MYRSKYINEN Englannissa, on ollut todella pahoja tulvia, ihmisiä joutunut evakkoon kodeistaan jne mutta siellä missä Jassu on, paistaa AINA aurinko ja on kevät! Epäilyttää, että se on ollut koko talven neljän seinän sisällä, verhot ikkunoiden edessä kun ei tiedä ulkona vallitsevista oloista yhtään mitään! Nuo matkakuvat ja itse matkatkin voivat ihan hyvin olla vuodenkin vanhoja, kukapa sen menoja tarkistaisi kun EI OLLA PAIKAN PÄÄLLÄ!
Pitäisköhän ruveta kommentoimaan englanniksi, niin ei tulis aina blokatuksi alta aikayksikön, sillä kun menis kauan ennen kuin ymmärtäisi mitä sille kirjoitetaan...Jos ymmärtäisi ollenkaan. Taitaa olla se jassun ymmärtämä englanti vain pubissa käymiseen erikoistunut sanavarasto.- Zäzssi ei asu tulva
Siellä, missä zäzssi asuu ei niitä tulvia ole pahemmin olllut...
Ne on olleet etelässä ja länsi briteissä. Zäzssi asuu idässä ja pohjoisessa nurkassa:)
Mutta joo....
Aurikoa on paistellut ja kevät niiin tulossa sinnekin.....tosin hitaasti.
Etelässähän oli kunnon lämmöt viikonloppuna, mutta sitten viileni sielläkin. - xyxix
Zäzssi ei asu tulva kirjoitti:
Siellä, missä zäzssi asuu ei niitä tulvia ole pahemmin olllut...
Ne on olleet etelässä ja länsi briteissä. Zäzssi asuu idässä ja pohjoisessa nurkassa:)
Mutta joo....
Aurikoa on paistellut ja kevät niiin tulossa sinnekin.....tosin hitaasti.
Etelässähän oli kunnon lämmöt viikonloppuna, mutta sitten viileni sielläkin.No, ahkeraan ovat ainakin etelässä lomailleet ja sielläkin on AINA paistanut vaan aurinko ja ollut kevät!! Jo joulukuusta lähtien....Joten en usko Jassun juttua ollenkaan.
- Kattokaa tuolta
xyxix kirjoitti:
No, ahkeraan ovat ainakin etelässä lomailleet ja sielläkin on AINA paistanut vaan aurinko ja ollut kevät!! Jo joulukuusta lähtien....Joten en usko Jassun juttua ollenkaan.
Ajantasainen kartta tulvista.....vähentyneet ovat...
http://www.environment-agency.gov.uk/homeandleisure/floods/142151.aspx - Toinen linkki
Kattokaa tuolta kirjoitti:
Ajantasainen kartta tulvista.....vähentyneet ovat...
http://www.environment-agency.gov.uk/homeandleisure/floods/142151.aspxTammikuun tilanne...
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2532595/Swathes-Britain-remain-flooded-waterlogged-storms-Governments-Cobra-emergency-committee-meets.html
- xyxix
En jaksa katsoa linkkejä mutta kirjoitinkin että ahkeraan OVAT etelässä lomailleet, taisi tää edellinen lomakin olla jo toinen tänä vuonna. Mutta tulvista, sateista tai ihmisten evakoinneista ei politiikko-Jassu kirjoita mitään, ei ole kai äkännyt asiaa ollenkaan. Vaikka PAIKAN PÄÄLLÄ onkin! Aurinko on vaan paistanut ja kukat kukkineet. Woohoo! Puss puss puss! Love my teeth more than hair!
- muistakaa sekin että
Jasminhan on tuomittu rattijuoppo.
- juoksuaikako?
Onkohan tsäs löytänyt uuden höynäytettävän ja yrittää valheella makuuhuoneverosta juksata meitä ku Denulla vain yx makkari, niin olis syy mennä loisimaan jonkun varakkaan miehen luksuskämppään täyttämään vapaata makkaria ja......
- Ollaan paikan päällä
Kokoomuksen Sampsa Kataja "...Lisäksi hän muuttaisi työkyvyttömyyseläkettä niin, että eläkepäätöksestä huolimatta ihmisen työkykyä arvioitaisiin määräajoin."
Englannissahan on tuollainen työkyvyn arvioimis-systeemi. Hullunkurista että Suomessa kokoomuslaisen Jassun puolue ajaisi systeemin Suomeenkin mutta Englannissa Jassu on henkeen ja vereen sitä mieltä että systeemi pitää poistaa!! Miten sama asia voi oikeesti jonkun mielestä olla yhdessä maassa ihan ok ja toisessa päin hel-vettiä? No, tuskin Jassu on edes tietoinen tuosta kokkareiden ideasta....Ja ainahan sitä pitää olla sitä mieltä mitä sen maan puolue on siinä maassa missä JASSU ON PAIKAN PÄÄLLÄ!!
En enää tiedä kumpi on pöljempi Jassu vai Tukiainen.- tosiasiat on tunnust
Kysymykseesi kumpi on pöljempi, on helppo vastata.
Vastaus: Jassu on pöljempi.
Perustelu: Tukiainen hölmöilee ollessaan päihteistä sekaisin. Jassu pöljäilee ihan selvin päin.
Molemmat ovat henkisesti laiskoja yksilöitä ja omaavat harhaluuloja omasta erinomaisuudestaan. Nämä ominaisuudet aiheuttavat yksilössä sen, ettei löydy pitkäjänteisyyttä eikä nöyryyttä asioiden oppimiseen. Tietysti myös luontaiset älynlahjat vaikuttavat jonkin verran kykyihin oppia asioita. - Sääliks käytyksun el
tosiasiat on tunnust kirjoitti:
Kysymykseesi kumpi on pöljempi, on helppo vastata.
Vastaus: Jassu on pöljempi.
Perustelu: Tukiainen hölmöilee ollessaan päihteistä sekaisin. Jassu pöljäilee ihan selvin päin.
Molemmat ovat henkisesti laiskoja yksilöitä ja omaavat harhaluuloja omasta erinomaisuudestaan. Nämä ominaisuudet aiheuttavat yksilössä sen, ettei löydy pitkäjänteisyyttä eikä nöyryyttä asioiden oppimiseen. Tietysti myös luontaiset älynlahjat vaikuttavat jonkin verran kykyihin oppia asioita.On toi Tukiainenkin niin paha, ettei myötähäpeän määrää voi edes mitata.....
Ja mun mielestä sen eläinrääkkäys jututkin on pahempia.......
Jassulla on kissa joka elää yksin, mutta se on sentään hyvin syötetty....
- tuksu vs. tsäs
Mistä muuten tiedät onko Tsäsin kissaa syötetty? voipi elää ihan hiirien varassa...
Tuksu on sentäs käynyt lukion, Tsäs ei mitään koulua.
Tuksu asuu itseellisesti(joskus) Tsäs loisinut elämänsä äitinsä ja muiden nurkissa.
Tuksu yrittää edes tehdä töitä(huonolla menestyksellä), Tsäs ei ole milloinkaan ollut töissä.
Tuksulla on kielipäätä,Tsäsillä rallienkun alkeet.
Ja tosiaan Tuksu sekoilee vain kännissä mut Tsäs sekoilee selvittepäinkin. - e-contact
Seiskalla menee oikeesti huonosti eikä ihme kun lehden vetonaulat on tollaset bimbot kun nuo seiskalive tähtöset...Ja eipä niissä toimittajisskaan ole kehumista, jostain lähikapakasta ilmeisesti värvättyjä, ei oo tietoja eikä taitoja mihinkään. Koko lehti on jo vuosia ollut ihan per***stä.
- 7+12
Se ei haittaa, jos mokaa. Jokainen joskus sanoo typeriä asioita ja jokainen on joskus väärässä.
MUTTA....
Aikuinen fiksu ihminen osaa ottaa vastuun mokailuistaan. Jos on itsetunto kohdillaan, pystyy julkisesti myöntämään virheensä ja pyytämään anteeksi. Jasminin pisteet olisivat nousseet roimasti jos olisi ollut rehellinen mokansa jälkeen:
"Tässä tapahtui inhimillinen erehdys ja käsitin asian eri tavalla kuin mitä ne on. Pahoittelen virhettäni ja kiitän niitä, jotka auttoivat selvittämään asian oikean laidan".
Sen sijaan että olisi näin tehnyt, Jasmin piti kuitenkin parempana vaihtoehtona väittää, että kukaan britannian ulkopuolella asuva ei voi tietää mitään britannian asioista.- Tyhmyys vaivaa..
Ei tässä mistään erehdyksestä ole kyse..
- utelias uuno
"LEX MÄNTYLÄ-manipulaatio leviää facebookissa Briteissä ;)"
Onko tähän kuvaan linkkiä missään?- Noloa
Olisi mielenkiintoista nähdä se kuva :) Voisiko joku linkittää sen tänne?
- Valokuvapuoti
Noloa kirjoitti:
Olisi mielenkiintoista nähdä se kuva :) Voisiko joku linkittää sen tänne?
Aloittajan kuvankäsittelytaidot samaa kehnoa tasoa kuin satujenkertomisensakin.
- naurattaa
Valokuvapuoti kirjoitti:
Aloittajan kuvankäsittelytaidot samaa kehnoa tasoa kuin satujenkertomisensakin.
Kuulostat aika katkeralta, kyllä tuo juttu on ihan totta. Jasmin typeränä ja tietämättömänä luuli että
bedroom tax tarkoittaa makuuhuoneveroa, eihän sellaista edes olekaan :D - Valokuvapuoti
naurattaa kirjoitti:
Kuulostat aika katkeralta, kyllä tuo juttu on ihan totta. Jasmin typeränä ja tietämättömänä luuli että
bedroom tax tarkoittaa makuuhuoneveroa, eihän sellaista edes olekaan :DMiksi se "käsittelysi" kestää näin kauan?
- naurattaa
Valokuvapuoti kirjoitti:
Miksi se "käsittelysi" kestää näin kauan?
En ole aloittaja.
- vuokrallako
naurattaa kirjoitti:
En ole aloittaja.
Mikähän Jassun ja Dennun oman asunnon tilanne. Aina viikonloput poissa. Suomessa kuukausitolkulla.
Jospa he vuokraavat asuntoaan, tai se on heille vuokrattu jollain englantilaisilla säännöillä ? - o hii o hoi
vuokrallako kirjoitti:
Mikähän Jassun ja Dennun oman asunnon tilanne. Aina viikonloput poissa. Suomessa kuukausitolkulla.
Jospa he vuokraavat asuntoaan, tai se on heille vuokrattu jollain englantilaisilla säännöillä ?Possulla on pieni kaksio. Kolmio piti hankkia mutta bed room taxin vuoksi possun asuntotuki pienenisi eikä sillä ole varaa maksaa suuremman asunnon vuokran ja tuen välistä erotusta. Joka ei varmaankaan ole suuren suuri. Mutta kun on varaa matkustellakin vaan sesongin ulkopuolella puoleen hintaan, niin mistäpä sillä rahaa olis isompaan asuntoonkaan. Ja täytyyhän rahojen riittää pubeihin ja klubille. Sekä Jassun halpahalliostoksiin.
Tuota Oulussa ravaamista ja loisimista kuukausitolkulla en vaan ymmärrä. Äitin ja 90-vuotiaan mummon talossa ison ja lihanvan ukon kanssa pienissä tiloissa kuin sillit purkissa. Ennenkaikkea, mitä ihmettä se possu siellä kehtaa löhötä?
Possulla on pieniä lastenlapsia, mutta koskaan tää joutilas pariskunta ei oo lastenvahteina tai lapsenlapset yökylässä, matkoilla mukana tms, mutta ei. Synttäreillä kyllä ravataan herkkuja syömässä, koskaanhan nuo ei edes kutsu ketään kylään, hääsuunnittelutkin tehdään Denun ihqun isosiskon luona. Luulis nyt että mestarikokki Jasmin haluaisi kestitä hyvin vieraita, mutta ei. - hnfjfvj
o hii o hoi kirjoitti:
Possulla on pieni kaksio. Kolmio piti hankkia mutta bed room taxin vuoksi possun asuntotuki pienenisi eikä sillä ole varaa maksaa suuremman asunnon vuokran ja tuen välistä erotusta. Joka ei varmaankaan ole suuren suuri. Mutta kun on varaa matkustellakin vaan sesongin ulkopuolella puoleen hintaan, niin mistäpä sillä rahaa olis isompaan asuntoonkaan. Ja täytyyhän rahojen riittää pubeihin ja klubille. Sekä Jassun halpahalliostoksiin.
Tuota Oulussa ravaamista ja loisimista kuukausitolkulla en vaan ymmärrä. Äitin ja 90-vuotiaan mummon talossa ison ja lihanvan ukon kanssa pienissä tiloissa kuin sillit purkissa. Ennenkaikkea, mitä ihmettä se possu siellä kehtaa löhötä?
Possulla on pieniä lastenlapsia, mutta koskaan tää joutilas pariskunta ei oo lastenvahteina tai lapsenlapset yökylässä, matkoilla mukana tms, mutta ei. Synttäreillä kyllä ravataan herkkuja syömässä, koskaanhan nuo ei edes kutsu ketään kylään, hääsuunnittelutkin tehdään Denun ihqun isosiskon luona. Luulis nyt että mestarikokki Jasmin haluaisi kestitä hyvin vieraita, mutta ei.Jassun tomaatit ja salaatinlehdet on tarkkaan laskettu. Ei niistä riitä Denun sukulaisille tarjotavaa, nams!
- Isot, valkoset leego
hnfjfvj kirjoitti:
Jassun tomaatit ja salaatinlehdet on tarkkaan laskettu. Ei niistä riitä Denun sukulaisille tarjotavaa, nams!
Eihän niistä herkuista riittänyt äitille eikä mummollekaan Oulussa. Köökin ovet kiinni ja mummot oven taakse. Denun kanssa vaan kuherreltiin ruokapäydässä kahestaan jotain ihme 7,5kk:n merkkipäivää! Ei noi halua jakaa kenenkään kanssa mitään. Muut=normaalit ihmiset kun viettää jotain merkkipäivää niin kutsutaan VIERAITA sitä juhlimaan! Tyhmä jassu ja (vielä tyhmempi) possu röhnöttää kaksin. Ni, kun ei rahat riitä, niin ne ei riitä. Mutta kyllä kaikilla MUIDEN synttäreillä yms vaan juostaan. Vai ajatteleeko tolvanat että seiskankustantamat häät korvaa sitten kaiken? Oi, elämä!
- Huikeaa
Jasmin kuvaa ihmeellisiä kokkauksiaan Seiskaliveen: muutama salaatinlehti ja tomaatti, toisinaan jopa muutama omenalohko lautasella. On se vaan mestarikokki.
- 2334546
Jep.
- 34234234
Jasminin kokkaukset on samaa kuin puolivalmisteiden lämmittäminen.
- -.,-.,-.,-.,-.,
Mitenkähän englanninkieliset reseptit on onnistuneet? Eivät ilmeisesti ole kun ei kuulu mitään...
- Rule Britannia
Mätyläskä ei oo ihan ihan tyhmä, eli "sitä kuusta kuulemme..." Denu kun taitaa olla henkeen ja vereen labour-miehiä, eläköitynyt duunari kun on.
Pohjoinen Englanti, tuhruisena työläisräkälänä kun on tällaista labourin vankkaa ja perinteistä tukialuetta. Ylipäätään täällä UK:ssa, missä minäkin! asun, sen yleensä näkee päältä millä alueella on labour voimissaan.
Mitä enemmän homeensinerviä pientaloja ja vuokramurjuja, hampaattomia läskejä ukkoja locals-pubissa rönöttämässä, verkkaripukuisia pojannulkkeja take away roskaa mussuttamassa ja energiajuomaa lipittämässä ja kaikenikäisiä kalpeita horoja tupakkaa vetämässä ja korkkarit sukkahousuttomissa jaloissa keskellä talvea, sitä varmemmin on labourin lääniä.- Toinen pikkusaarella
Mainittakoon vielä nulkkien isot korva ja horojen fake tan.
Mutta huppari pitää olla aina pään yli kun ollaan niin gangsta, niin gangsta.
14 vuotta tässä maassa ja kertakaikkiaan vihaan tuota alaluokkaa. - Karua on alaluokka..
Toinen pikkusaarella kirjoitti:
Mainittakoon vielä nulkkien isot korva ja horojen fake tan.
Mutta huppari pitää olla aina pään yli kun ollaan niin gangsta, niin gangsta.
14 vuotta tässä maassa ja kertakaikkiaan vihaan tuota alaluokkaa.Chav lienee myös termi tämän alaluokan nuorehkoille edustajille..? Denu on vanha Chav..
- R. Britannia
Karua on alaluokka.. kirjoitti:
Chav lienee myös termi tämän alaluokan nuorehkoille edustajille..? Denu on vanha Chav..
Oikea nimitys taitaa olla "Ned", mutta yksi takuuvarma juttu heistä jäi sanomatta, eli limutölkit ja muut roskat lentää juuri sinne minne sattuu, ei sitte vahingossakaan roska-astiaan. Kerran näin kun yks tällanen tiputti tölkkinsä kukkapenkkiin ja roskis oli noin 1,5 metrin päässä.
- klikkaa kalaa
Englantilaiset alaluokannaiset on todella karseita: rääväsuisia akkoja joilla blondatut vaaleat tukat, karseet isot korvarenkaat, minihameet, pienet puserot tissit tyrkyllä, korkkarit. Ihankuin jotain tukiaisia. Ja miehet just tollasia kaljadenuja. Isoja, lihavia, kaljuja, kultaiset kaulakorut ja rannerenkaat. Sitten tuo karsee tyyli että paitaa pidetään auki melkeen napaan asti niin että rintakarvat tursuu. Lomakohteissa enkut erottaa takuuvarmasti, aina ja jokapaikassa kännissä aukomassa päätään. Todella, todella ei-toivottuja turisteja joka maassa. Yksi työtön maahanmuuttaja intialainen sulautuu hyvin siihen roskajoukkoon.
- Paraskin puhumaan
Niinpä, Jasmin pitää mustalaisia pohjasakkana tajuamatta sitä että kuuluu siihen itsekin.
- Manne vs Manne
Too funny!!!
- Slummien prinsessa
Jasminin blögi on mun mielestä aika tylsä, mahdollisuudethan olisi ollut vaikka minkälaiseen revittelyyn.
Harvoin sitä nainen muuttaa englantilaisen, työväenluokkaan kuuluvan sairaseläkeläisen kanssa Englannin ehkä köyhimpään ja rähjäisempään loukkoon. Kyllä mä uskon, että rakastunut nainen näkee kaiken ihanana, etenkin expattiuden alkuaikoina, mutta luulisi nyt sieltä irtoavan muutakin kuin pelkkää auringonpaistetta ja pärstäkuvia, etenkin kun nainen on poliittisesti valveutunut.
Mutta kun taidot ei riitä, ei ole huumorintajua eikä nyt vaan kertakaikkiaan osaa. Sääli. - Ihmettelen vaan
En ymmärrä että miksi hän hehkuttaa elinolojaan noin paljon? Itse en viihtyisi tuollaisessa slummissa päivääkään. Miksi Denniksestä on niin vähän juttua Jasminin blogissa?
- itsekeskeinen muija
No koska Jasmin haluaa olla esillä aina, se on sellainen minä minä minä-ihminen....
- oksu tulee
Mitä Jassu siinä Denniksessä oikein näkee, en vain tajua. Itse en koskisi pitkällä tikullakaan tuollaiseen vanhaan ja karvaiseen mieheen.
- Ei hyvää päivää
Ärsyttää ja säälittää, en vain tiedä kumpi enemmän ;0
- voi yökötys!
Ilmeisesti vielä hikoileekin tajuttomasti kun on kesät talvet lyhythihaisissa paidoissa paidannapit auki. Vai onko Jaasminen stailausta, että rintakarvojen pitää näkyä ja halvan näköisen kulta(?)ketjun roikkua vielä lihavassa kaulassa. OMG. Jaasminehan kehui heittäneensä mussukan vanhoja vaatteita jätesäkkikaupalla ulos ja hankkineensa possulleen kokonaan uuden garderoopin.
- Engelsmanni^^
voi yökötys! kirjoitti:
Ilmeisesti vielä hikoileekin tajuttomasti kun on kesät talvet lyhythihaisissa paidoissa paidannapit auki. Vai onko Jaasminen stailausta, että rintakarvojen pitää näkyä ja halvan näköisen kulta(?)ketjun roikkua vielä lihavassa kaulassa. OMG. Jaasminehan kehui heittäneensä mussukan vanhoja vaatteita jätesäkkikaupalla ulos ja hankkineensa possulleen kokonaan uuden garderoopin.
Jasmin sano viime vuoden lopussa että laittaa Denniksen laihdutuskuurille. Eipä ole tainneet puurot ja salaatit maistua papalle kun sillä on vieläkin noin iso pötsi.
- No voi ei
Engelsmanni^^ kirjoitti:
Jasmin sano viime vuoden lopussa että laittaa Denniksen laihdutuskuurille. Eipä ole tainneet puurot ja salaatit maistua papalle kun sillä on vieläkin noin iso pötsi.
Siis mitä luin: kihlatulle muodonmuutos vaatteiden ja ulkoisen olemuksen osalta? Eikös paisuhde ole parhaimmillaan kun kukaan ei yritä muovata toisesta jotain muuta kuin mitä on. Jasmin on lähes maanisen onnellinen(?) Mutta onkohan Dennis onnellinen?
- aksenttia
Middlesborootin aksenttia:
https://www.youtube.com/watch?v=tAt77z10CL8
On niin karseeta kurkkuäännepuhetta että korviin sattuu! Tällä murteellahan on hianoa rehvastella Oulussa. Muualla Priteissä, varsinkin etelässä, taitavat naureskella pohjoisen korahteluille. - Nauran vedet silmis
Onpa hassun kuuloista :D Tuotakohan se Jasminkin meinaa opetella? Voin vain kuvitella miltä se kuulostaisi :DD
- Busted busted
Kurkkuäännekorahtelua! Varmasti nyt ura aukeaa Jäsminelle Priteissä.
- poiwerlkfvnnvvn
Täyttä sairasta soopaa koko juttu alusta alkaen. Joku päästään laho saa kiksejä.
- truth hurts
Kiksejä mistä? Siitä että sanoo totuuden ääneen?
- Hassu Jassu
Seuraava jassukan poliittista sammakkoa odottaessa :)
- Mittlesbroot
Aloittaja on lievasti hidas kuvankasittelyssaan. Tai sitten vain kehno tarinankertoja.
- Armas Adobe
Etkö aloittaja päässytkään Photoshop-kurssille? Vaihtoehtoisesti olet yksinkertainen valehtelija.
- Jassu ja Denu
Missä viipyy aloittajan lupailema manipulaatio?
- OulunJoutilas
JassuHassun blogissa outoja kuvia kerrakseen.
- rehappi
Minne on hävinneet kihlatun kuvat? Onko se lihonut entisestään kun ei enää postata kuvia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1544116Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa131755Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54886
- 71869