Ruotsi oli edeltäkävijämaita Afrikasta Amerikkaan suuntautuvassa orjakaupassa muutama vuosisata sitten.
Nyt 14 Karibian saarivaltiota vaatiikin orjakauppaa käyneiltä mailta korvauksia. Ja elleivät osoitetut maat vapaaehtoisesti suostu korvauksien maksuun niin nämä saarivaltiot uhkaavat viedä asian Haagin kansainväliseen rikostuomioistumeen.
http://www.svt.se/nyheter/vetenskap/sveriges-slavhistoria-avslojad
Sverige krävs på pengar för slaveri
Sverige är ett av de europeiska länder
som krävs på ekonomisk ersättning för
den historiska slavhandeln i Väst-
indien på 1700- och 1800-talen.
14 länder från övärlden möts nu i S:t
Vincent för att lägga fram kraven. Om
de inte får gehör för sina krav hotar
önationerna med att dra kolonisatö-
rerna inför Internationella brotts-
domstolen i Haag, uppger Ekot.
Ersättningen föreslås användas till
satsningar på hälsovård och utbild-
ning men också till ett museum över
slavhandeln. Sverige hade en koloni
1784-1878 på ön Saint Barthélemy.
Orjien perilliset vaativat suuria korvauksia mm. Ruotsilta!
5
56
Vastaukset
- benjallou
Miksi virallinen Ruotsi vaikenee harjoittamastaan orjakaupasta? Uutislinkin eräs toimittaja kertoo, että hänen tyttärensä historiankirjoissa ei kerrota mitään 1700-1800 lukujen aikaisesta orjakaupasta. Olisikohan suomalaisessa historiankirjoituksessakin omat aukkonsa joista todellisuus puuttuu? Suomen historiahan on suurelta osin ruotsalaisten omaa tuotantoa ja jota suomenruotsalaisella verovapaalla säätiörahalla yritetään jatkuvasti parannella. Kaikki "ikävät" asiat on lakaistu suomeksi sanottuna maton alle.
- Niin!
Eniten korvattavaa olisi suomalaisille, jotka olivat 700 vuotta Ruotsin riistämiä orjia.
Mutta tämähän on myös kielletty fakta ja puheenaihe Suomessa.....- Ei voi!
Ruotsin pääministeri sanoi taannoin, että suomalaisille ei voida korvata koska korvausvaateita tulisi joka puolelta.
Kertoo kaiken oleellisen Ruotsin härskistä historiasta. - 10+13
Faktat ja historia siitä kaikesta, miten Ruotsi on vahingoittanut ja edelleen vahingoittaa Suomea puhuvat omasta puolestaan.
Valitettava totuus on, että monelle on vaan helpompi kuunnella ja hyväksyä, mitä maamme läpimädät valtamediat töllöjen ja IPadien kautta vääristelevät. - Jep.
Juuri siksi kielivapauden puolustajat ovat myöhempien aikojen jääkäreitä.
Kyse ei ole mistään vähemmästä kuin maamme lopullisesta itsenäisyydestä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1382091
- 1211445
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3331223Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401180IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31151Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni641150- 1411129
- 491089
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470957Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98955