Miksi nykyään ??

Miksi nykyään kankaanpäässä liikkuu paljon romaneita ??
25532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Jos niitä asuu siellä!

Äänestä
  • Ennen niitä oli vain Etelä-Pohjanmaalla, mutta nyt heitä on levinnyt myös tänne K:päähän ja jopa Karviaan. Ennen Karvia ei ole ollut oikein kovassa huudossa heikäläisten piireissä mutta nyt ainakin naisia on kovasti lapsineen liikkeellä sielläkin.

    Äänestä

Siikaslaiset käy kaupassa kankaanpääs.

Äänestä

Eikö se ole hyvä että saadaan uutta verta kehiin,täällähän on kait niin helv...n sisäsiittosta kuulemma.

Äänestä

Kankaanpäässä on niin paljon kauppoja että kannattaa lähteä ihan Merikarvialta asti varkaisiin.

On muuten tosi homma.

Äänestä
  • niillä on pesä täällä jossain

    Äänestä

  • 8+14 kirjoitti:

    niillä on pesä täällä jossain

    Kankaanpäässä on paljon yksinkertaisia ihmisiä jotka
    antavat rahansa kun romoni tulee pyytämään vettä

    Varatkaa eteiseen vesipulloja niille heti annettavaksi .

    Äänestä

ostaha sie hevoinen .....??

Äänestä

Haiiii onks Valte e eeee k:pääs ?

Äänestä

elää sie haastele höpöjä, kohan mie seleviän ja tarjoon siul kunnon hintaa hevost...

Äänestä
  • Nehän on niitä Romanian elintasopakolaisia, ovat kuulleet Lempun rikkaasta miähestä.Töitä ovat tulleet kyseleen,jos vaikka maatilalle renginpaikkaa???

    Äänestä

  • huhut kiertää kirjoitti:

    Nehän on niitä Romanian elintasopakolaisia, ovat kuulleet Lempun rikkaasta miähestä.Töitä ovat tulleet kyseleen,jos vaikka maatilalle renginpaikkaa???

    Maajussit saa paljon enemmän tukia kuin romanit,verotukseen pannaan vähennyksiin koko suvun kumisaappaat ja kärpäslätkät,pitäähän lehmien selästä kärpäset tappaa.

    Äänestä

  • Ei ne hevosia enään vaihtele vaan mersuja.

    Äänestä

  • 09876t5rtfgvjh kirjoitti:

    Ei ne hevosia enään vaihtele vaan mersuja.

    onhan mesen pellin alla hummia !!?

    Äänestä

Yllättävän paljon on liikkunu viimeaikoina täysin outoja romaneita, oman kylän heikäläiset tiedän näöltä kaikki mutta nyt on muuttanut ainakin yhteen taloon uus perhe ja paljon outoja oli kaupassakin rahtihameineen tuossa viikolla. Ei siinä, tervetulleita ovat minun puolestani kunhan eivät rikollisia tai sossun asiakkaita ole!!

Äänestä

Vieläkös Romanot matkustelee viikottain merenkurkun yli? Selittäs jatkuvan näkymisen liikennevirroissa. Eli käydäänkö ahkerasti Ruattin puolella?

Äänestä
  • Totta kait siellä on ravattava. Eikös siellä ole paremmat etuudet kansalaisille...
    Laivayhtiöt eivät ainakaan mene konkkaan, se hyväpuoli siitäkin on.

    Äänestä

  • igtdyrb kirjoitti:

    Totta kait siellä on ravattava. Eikös siellä ole paremmat etuudet kansalaisille...
    Laivayhtiöt eivät ainakaan mene konkkaan, se hyväpuoli siitäkin on.

    Kummaskohan kirjoilla. vai molemmissa.....?

    Äänestä

Se kait riippuu kysynnästä et kumpaa kpääläiset tarttee: nuuskaa vai kirkasta. Sosiaalit nostetaan suomesta ja ruattista, viros taitaa se puoli olla vie vähän huonosti hoidettu. Paljos on muute hameraha posan alueella? Jos ovat korottaneet sitä niin se liikehinnän selittää..

Äänestä

Just joo, työlkkii pärjää mutta kauppa se no mikä kannattaa.

Äänestä

Ne on jahtaamas veri velkoja tän lähipaikkakunnalla tapahtuneen takia. kiertelee ja aiheuttelee "pelko tiloja"

Äänestä
  • Empä haluais olla kyseinen jeppe, joka tekosensa teki. Sit ku vapautuu, tai onko jo vapautunu, niin pelko on persuksis. Taitavat jo olla tutkailemas tilannetta?

    Äänestä

  • Ihmekös tuo, jälleen. Uutta verivelka tapausta ei kankaanpäässä ainakaan yleisellä paikalla tarvita. Menköön sitten vaikka soramontuille velkojaan periin jos täytyy vieläkin siinä 500-v vanhassa kulttuurissa elää. Lisätietoa ja valaisevaa sellaista saa mm Suomi24 Romano palstalta mm juuri tuosta väkivallan ihannoinnista ja "rasismista" myös wikipediasta löytyy mm suomen romanit ja verikosto hauilla.

    Äänestä

Sais hoitaa velkansa muualla!!! Hui kuinka koota uskaltaa nyt pihalle edes lähtee..

Äänestä
  • Ei kai täs ny Kootaa tarkoiteta. Vähä vanhempi juttu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietääx kirjoitti:

Miksi nykyään kankaanpäässä liikkuu paljon romaneita ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu