Opel astra jakohihnan vaihto

Piri

Hei minulla on Opel asta -05 nyt ajettu 170 000km ja pitäisi ruveta kyseleen jakohihnan vaihdon hintoja (ed hihna vaihdettu 90 000km) . Tietääkö kukaan missä Tampereella
tai ympäristössä olisi edullisin paikka ja jossa tehdään hyvä työ.

9

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+15

      Suosittelen merkkiliikettä.

    • Opel osilla kestää

      Riippuu vähän siitä millä moottorilla autosi on, Opel liikkeessä vaihto n. 300€ luokkaa, suosittelen minäkin merkkihuoltoa, soita ja ota tarkasta hinnasta selvää.

    • ExMec

      Opelilla on tarjouksia jotka kannattaa käyttää koska ovat edullisia ja siellä osataan kiristäjätkin kiristää oikeeseen suuntaan eikä tarvike vesipumppuja käytetä.

    • inzigniakuski

      katoppas oopeluutiset.fi

      Opelmerkkiliikkeessä vaihdatat: kaikki osat töineen eur 299

      Öljynvaihto&öljynsuodatin : töineen eur 49

      • Inspektor

        Vie Takalaan Nokialle niin homma hoituu


    • Gtm60

      Eikö vaihdu itse.

      • En vaivaituisi itse

        kannattaako itse vaihtaa ja liata käsiään ilman takuuta tehdystä omatoimivaihdosta, kun merkkihuoltossa tehty vaihto ei ole edes kallis, jos vertaa/katsoo tarjoushintoja ja tulee alkuperäisosilla takuulla.


      • älyvaihto
        En vaivaituisi itse kirjoitti:

        kannattaako itse vaihtaa ja liata käsiään ilman takuuta tehdystä omatoimivaihdosta, kun merkkihuoltossa tehty vaihto ei ole edes kallis, jos vertaa/katsoo tarjoushintoja ja tulee alkuperäisosilla takuulla.

        Onhan se 300 euroo iso raha jos parin euron hihnan vaihtaa itse.. jos siis tehnyt autorempaa ennenkin, että jotakin hajua asiasta. Jos vaan hihnakotelon saa helposti auki ja remmin pois ilman suurempia manöövereitä niin menee helposti. Opelit tietäen niin yksinkertainen asia on monasti suunniteltu viddumaiseksi toteuttaa.. mm. käyttäen tähtipultteja tai muuten ylivoimaisen ahtaita paikkoja.


      • vaihtoäly
        älyvaihto kirjoitti:

        Onhan se 300 euroo iso raha jos parin euron hihnan vaihtaa itse.. jos siis tehnyt autorempaa ennenkin, että jotakin hajua asiasta. Jos vaan hihnakotelon saa helposti auki ja remmin pois ilman suurempia manöövereitä niin menee helposti. Opelit tietäen niin yksinkertainen asia on monasti suunniteltu viddumaiseksi toteuttaa.. mm. käyttäen tähtipultteja tai muuten ylivoimaisen ahtaita paikkoja.

        Juu, ei se pelkkä hihna paljoa maksa, mutta kun opelissa pitää vaihtaa kaikki rullat kiristin vesipumppu samalla, ettei tule kallista moottorivauriota eteen, eikä ne hihnat edes katkeile vaan yleisin syy on vesipumpun/kiristimen laakerin hajoaminen, joka menee jumiin ja silloin hihnasta lähtee hampaat ja männät kohtaavat venttiilit (8-venttiilisessä ei tule vauriota), hihna itsessään on ehjä, mutta hampaaton, noille osille tulee tarvikkeena hintaa n. 100€ ja alkuperäsiosilla n. 180€, eli kyllä minä ainakin maksan 4-5 vuoden välein 120€:n erotuksen siitä, että työllä on takuu, jota itse tehtynä ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      202
      11388
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4758
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3760
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3116
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2772
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      10
      2565
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      2098
    8. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1549
    9. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      48
      1511
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      72
      1358
    Aihe