Tästä lähtien on turhan tänne kirjotella että rekat ovat tappajia koska hekin vain " liukastelevat " ihmisten päälle!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014031118114572_uu.shtml
No miten nyt suu pannaan?
9
156
Vastaukset
- Eihä rekat ole tappa
jia!tässäki onnettomuudes oikeus kerranki toimi,kyl jalakulkijoidenki pitää jotain ymmärtää vaik ny vanhast sellasest oli kyse!eikä kaikki vastuu turvallisuudest kuulu kuskil,niiku työpaikoissaki trukkikuskil eikä niil lapsil mitkä pihal liikkuu!
- !!!!!!!!!!!!!!!!!
Kyllä on se niin väärin kun ROLLAATTORIeläkeläiset juoksevat kadulle tosta vaan.
- Voe voe voe
Taas on oikeus näyttänyt "viisaan" puolensa.
- WooBer
ikävä tapaus sinänsä. Jokaisella tieliikenteen käyttäjällä on vastuunsa noudattaa turvallisen liikennöinnin periaatteet. Koskee niin autoilijoita kuin jalankulkijoita mukaanlukien myös muut ajoneuvot kuten mm. Fillarit. Jalankuljoiden vastuu on varmistus siitä, että ajoradan ylitys on turvallista ja ylitys tehtävä siihen tarkoitukseen merkatuilla ajoradan alueilla. Myös autoilijoiden vastuulla on katsoa varmistaa risteävä tien kevytliikenne ja velvollisuus väistää mahdollisia käyttäjiä. Milloin jalankulkija on tai on astumassa suojatielle on tälle annettava esteetön kujlku ajoradan yli. TIELIIKENTEEN LAINSÄÄDÄNTÄ KOSKEA KAIKKIA, JOTKA KÄYTTÄVÄT TIELIIIKENTEESSÄ SUORITETTAVAA LIIKKUMISTA. Kenelläkään ei ole erioikeuksia. Ei edes bemaristeilla, auditoijilla saatika mersuilijoilla. ylimielisyys ei kuulu tieliikenteeseen.
- Pääasia omaoikeus?
ei sil mitään väliä lähteekö henk vai vammautuu?????kuljettajia on mont laatuu ja nykyään näyttää toi ennakointi olevan monel kadoksis,täten en kunnioita omia oikeuksiani vaan kehoani!
- .......
Sit kun olet täydellinen et ole ihminen !!! Ja vastuu on kaikilla liilenteestä selviytymisessä ... ...liian paljon näkee että rynnätään kadulle.
- Fakta on kuitenkin..
...se että väärän tilannenopeduen vuoksi yksi ihminen kuoli.
- ........
Fakta on kuitenkin.. kirjoitti:
...se että väärän tilannenopeduen vuoksi yksi ihminen kuoli.
Hmmmmm. Väärin VÄÄÄRIN tilannenopeus ja ennalta arvaamaton liike jalankulkijalta ei tielle rynnitä vaan näytetään käytöksellään mitä aikoo tehdä ja näytetään että on tulossa suojatielle !!!!
- ...
Sitä suuta pannan kuin ennenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708