P Arhinmäki kantoi Sotshissa vastuuta ja sammui pöytään,eikä komukka pysynyt edes ministeriaitiossa hereillä vaan nukahti sinnekkin.
Soini piti sanansa eikä lähtenyt nyökyttelemään Kataisen hallitukseen,mutta Paavo petti monet vasemmiston äänestäjät ja meni - eurojen kiilto silmissä.
Soini piti sanansa eikä lähtenyt nyökyttelemään Kataisen hallitukseen,mutta Paavo petti monet vasemmiston äänestäjät ja meni - eurojen kiilto silmissä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
SDP:n mieli muuttui - toimeentulotuen siirto Kelaan jälleen harkinnassa
SDP on kääntynyt kannattamaan toimeentulotuen perusosan maksamisen siirtoa kunnilta Kansaneläkelaitoksen, Kelan maksettavaksi. Asia jäi päättämättä marraskuussa hallituksen rakennepakettineuvotteluissa. Hallitus käsittelee maksajan siirtoa viimeistään kehysneuvotteluissaan parin viikon kuluttua.
SDP:n eduskuntaryhmä on antanut ministereilleen neuvotteluvaltuudet toimeentulotuen perusosan maksatuksen siirrosta kunnilta Kelaan.
Toimeentulotuen maksatuksen siirtoa käsiteltiin SDP:n eduskuntaryhmän seminaarissa viime viikolla. Seminaariin osallistui myös puoluehallituksen jäseniä. Aiemmin siirron vastustus oli suurempaa puoluehallituksessa kuin eduskuntaryhmässä.
Helmikuun lopulla peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.) ilmoitti kääntyneensä kannattamaan maksatuksen siirtämistä Kelan hoiviin.
Nyt toimeentulotuen perusosan käsittelijän vaihtuminen on kiinni hallituksen kehysriihestä maaliskuun loppupuolella. Viime marraskuussa hallituksen rakennepaketti-neuvotteluissa siirto jäi pöydälle etenkin SDP:n toiveesta. Tosin kokoomuksessakin on ollut siirron epäilijöitä.
Vantaalla alkoi jo toimeentulotuen hakukokeilu Kelan kautta
Marraskuun kirjauksen perusteella oli joka tapauksessa tarkoitus aloittaa maksatuksen siirron kuntakokeiluja. Hallitus kirjasi seuraavaa:
- Hallitus arvioi toimeentulotuen laskennan ja maksatuksen siirtoa Kelalle maaliskuun 2014 kehysriiheen mennessä. Hallitus sitoutuu kuntien ja Kelan toimeentulotukiyhteistyöhön vähintään kuntakokeilujen kautta.
Ainakin Vantaa on jo aloittanut yhteiskokeilun Kelan kanssa.
Viime kesäkuussa alkanutta kokeilua on laajennettu asteittain. Toimeentulotuen perusosaa voi Vantaalla hakea ainakin toukokuun loppuun asti Kelan kautta.
Nyt hallitus odottaa työryhmäselvitystä maksatuksen siirrosta ja sen mahdollisista säästöistä ja muista vaikutuksista.
Maksatuksen siirtoa on perusteltu kustannussäästöillä sekä koko maan yhdenvertaisella ja yksinkertaisemmalla käsittelytavalla.
Siirron vastustajat ovat pelänneet, että toimeentulotuen perusosasta tulee hakijoille automaattinen avustus, jossa hakijoiden elämäntilannetta ei pyrittäisi parantamaan.
Kunnat ja valtio maksavat toimeentulotuen perusosan puoliksi.
http://yle.fi/uutiset/sdpn_mieli_muuttui_-_toimeentulotuen_siirto_kelaan_jalleen_harkinnassa/7131576