Onko muita tänä vuonna HY:n Vaasan yksikköön hakevia? Olen hakemassa ekaa kertaa oikikseen ja jännityksellä odottelen pääsykoekirjoja... onko paikalla yhtään Vaasassa opiskelevia, miltä on tuntunut? Onko vakavasti otettava laitos vai pelkkä vitsi? Miten kaksikielisyys näkyy opinnoissa?
Vaasaan 2014? + kokemuksia
ekaKertaLainen
6416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse olen hakemassa Vaasaan, ajattelin kysäistä onko täällä kuinka paljon Vaasaan hakijoita? Ainakin ennätysmäärä Vaasaan on hakemassa porukkaa, 55% nousu hakijamäärässä verrattuna viime vuoteen. Saa nähä pyöriikö pisterajat lähempänä Helsingin pisterajoja, kuin edellisvuotena.
Mistä tiedät hakijoiden määrän? Onko tilasto jo julkaistu? Itse en ainakaan löytänyt...
Tuosta linkkiä: http://www.helsinki.fi/opiskelijaksi/tilastot.html
Mietteitä?
Pisteraja voi nousta helposti vielä korkeammaksi kuin Helsingissä. 55% enemmän hakijoita on aika huikea määrä.
Puntaroin pitkään Vaasan ja Helsingin välillä ja päädyin Helsinkiin. Saa nähdä miten käy. Tilastojen pohjalta olen tyytyväinen valintaani
Hain kanssa Vaasaan ihan siksi että saisin tapella 666 muuta hakijaa vastaan joista muistaakseni 5 suomenkielistä ja 2 ruotsinkielistä otetaan sisään. Helpotuksekseni voin sanoa että harrastan lottovoittoja ja osaan lukea vasemmalla silmällä toista kirjaa ja oikealla toista ja voin hymyssä suin toivottaa Vaasaan hakijoita sullomaan pihlajanmarjoja takamukseen