Fennotietämys maailmalle

Olisipa hupaisaa viedä näitä banjofennareiden möhläyksiä internetin kansainvälisille foorumeille. Olihan amerikkalaisilla niitä Eino ja Toivovitsejä Minnesotan ja Michiganin metsä- la kaivostyömailla silloin aikanaan ja n
orjalaisilla ja virolaisilla niitä Pekkavitsejä tänäkin päivänä. Aihepiiri suurinpiirtein sama. Joka tapauksessa, fennojen saamattomuudelle ja toilauksille nauretaan ympäri maailman. Ja hyvä niin.
760
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tapio taas lueskellut valikoivasti historiaa ja saanut kohtauksen? Ruotsalaisia suurempaa vitsiä ei löydykään. Vietnamin sodan aikana iso osa amerikanruotsalaisista oli esimerkiksi sylkemässä amerikkalaisten sotaveteraanien päälle. Minnesota äänesti idiootti Mondale vuonna 1984 vain siksi, koska tämä oli paikallisia.

Äänestä
  • Ja toiseksi enitenhän svekkuleita on Amerikan paskimmassa valtiossa Californiassa joka on vararikossa.

    Äänestä

Mistä se johtuu että ihan ruotsalaistutkija on todennut,että banjon soittajien lapset ovat laiskoja ja saamattomia koulussa,että heitä ei oikein kiinnosta koko koulu.

Mutta banjon soittajia riepoo tuo sukusiitos ympäri rannikon hur.ri yhteisöjä.

Äänestä
  • Venno, Vinno, Vanno, Banjo, soitan mie vuan. Vinno, Venno, Vanno, Banjo.... Näin se vennobanjari soittaa, mutta ikävä kyllä pahasti nuotin vierestä...

    Äänestä

"Ingen vill semestra med finländare"

"Norrmän och finländare semestrar helst tillsammans med svenskar och danskar helst med norrmän. Finländarna är minst populära, dem vill varken svenskar, danskar eller norrmän semestra med. "

http://www.di.se/artiklar/2014/3/10/ingen-vill-semestra-med-finlandare/

Pohjoismaalaisista kukaan ei halua lomamatkalle suomalaisten kanssa - mikä uutinen! - or not...

Katsokaa nyt, pohjoimaalaiset eivät pidä meistä - nyt siis se PAKKORUOTSI VITT*UN JA VÄHÄN ÄKKIÄ!
- meille on valehdeltu, ei nämä Pohjolan ARJALAIS-GERMAANIT pidä suomalais-ugreja veljinään, joten pohjoismaista yhteyttä on ihan turha vaalia eli hyödytön pakkoruotsi helvet*iin nyt!

By the way - onko muuten suomenRUOTSALAISET jo muistuttaneet ruotsalaislehteä siitä, että otsikossa pitäisi lukea FINNAR eikä finländare!?
- kyllä varmaan surut kelpaa matkaseuraksi kumminkin???

Suomalaisten pohjoimaalaisuus onkin täyttä harhaa - ei me mitään pohjoismaalaisia olla - me ollaan vaan ja ainoastaan SUOMALAISIA, muutoin pohjois-eurooppalaisia korkeintaan....
-mutta mikään merkityksellinen ei oikeasti yhdistä meitä skandinavisiin Pohjoismaihin!

Ollaan vaan entistä vahvemmin suomalais-ugrilaisia - skandinaavit ovat ihan eri porukkaa...

Äänestä

Olisi tosiaan huvittavaa viedä totuus Suomen kielipoliitikasta maailmalle. 99%:ssa maailmaa naurettaisiin ja kyllä nauretaan nykyisinkin siellä, missä Suomen kielipoliitikasta tiedetään jotakin! Jopa ulkomalaaisissa lehdissäkin on näkynyt yksittäisiä juttuja aiheesta.

Mutta jos kertoisi totuuden ankkalammikosta, niin huvitus muuttuisi tyrmistykseksi ja suoranaiseksi julkinauramiseksi varsinkin jos tekisi suorat esimerkit aiheesta kyseiseen maahan.

Äänestä

Kaikki tietävät maailmalla että pakkoruotsi on mielipuolisten svekomaanien tuotos, koska ovat luuseri käenpoikasia, jotka tarvitsevat etuilunsa KAIKKIEN yli 5 miljoonan fennon kustannuksella ja siltikin ne svekot vieläpä jaksavat itkeä höblässä&SVT:llä jostain ihmeen barbaareista kun eivät halua tulla toimeen. Näiden joukoissa ummikoitakin jotka eivät osaa sanaakaan suomea, mutta vasta tullut somalikin osaa paremmin suomea.
Missään muualla ei ole yhtä sairasta meininkiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Venno muolimallal kirjoitti:

Olisipa hupaisaa viedä näitä banjofennareiden möhläyksiä internetin kansainvälisille foorumeille. Olihan amerikkalaisilla niitä Eino ja Toivovitsejä Minnesotan ja Michiganin metsä- la kaivostyömailla silloin aikanaan ja n
orjalaisilla ja virolaisilla niitä Pekkavitsejä tänäkin päivänä. Aihepiiri suurinpiirtein sama. Joka tapauksessa, fennojen saamattomuudelle ja toilauksille nauretaan ympäri maailman. Ja hyvä niin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu