Voiko sepramin 10vuoden käytön jälkeisestä lopetuksesta tulla sellaisia oloja kuin ei tuntisi itseään..se on järkyttävä olo, ei voi oikein sanoin kuvailla.
Söin välillä 40mg, mutta isoimman ajan 20mg..nyt viime lokakuusta asti vaihdellen 10mg ja 5mg murusta. Välillä käy mielessä että alotanko uudelleen, vaikka en millään haluaisi. Sillmiä särkee päivästä toiseen, huimaa; välillä istuessaki tulee tunne että ihan oikeasti tippuu tuolilta, sydän hakkaa miten sattuu, hermot kireellä..lisäksi nykyään aina ennen menkkoja on aivan järkyttävä vitutus viikko kaksi..tuntuu että hajoo kaikki käsiin..ennen ei tällästä ollu.
Käytin kuitenkin niin monta vuotta että tuskin tästä hetkessä selviää..ja silti pitäs käydä töissä jne..
Söin välillä 40mg, mutta isoimman ajan 20mg..nyt viime lokakuusta asti vaihdellen 10mg ja 5mg murusta. Välillä käy mielessä että alotanko uudelleen, vaikka en millään haluaisi. Sillmiä särkee päivästä toiseen, huimaa; välillä istuessaki tulee tunne että ihan oikeasti tippuu tuolilta, sydän hakkaa miten sattuu, hermot kireellä..lisäksi nykyään aina ennen menkkoja on aivan järkyttävä vitutus viikko kaksi..tuntuu että hajoo kaikki käsiin..ennen ei tällästä ollu.
Käytin kuitenkin niin monta vuotta että tuskin tästä hetkessä selviää..ja silti pitäs käydä töissä jne..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla oli vuosia masennuslääkitys, mutta lopetin sen kun en tuntenut enään tarvitsevani sitä ja samoin ketipinor on 300mg pudottanut 1/4 tablettiin, ainakin olo on ollut paljon pirteämpi ja jaksaa harrastaa liikuntaa. Painokin on pudonnut näiden lääkkeiden lopettamisen ja vähentämisen takia.
Kyllä voi. Muutkin oireesi johtuvat lääkityksen aiheuttamista muutoksista hermostossasi. Sinun on mahdollista toipua, mutta varaudu pitkään prosessiin. Tsemppiä! http://keskustelu.suomi24.fi/node/10174942
Kiitos, sitä tarvitaan.
Kyllä voi ja se on erittäin tyypillistä ja yleistä. Kuvaamasi oireet on vieroitusoireilua. Kokemasi vierauden tunne itseäsi kohtaan on klassikko vieroitusoire. Riippuen tunteen tyypistä sitä kutsutaan derealisaatioksi ja tai depersonalisaatioksi (googleta niin tiedät tarkemmin). Oire voi jäädä pysyväksi enemmän tai vähemmän, mutta sitä on vielä tässä vaiheessa turha stressata. Aika näyttää. Varaudu siihen, että vieroitusoireilu ja huono olo voi kestää useita kuukausia, joskus useampia vuosia. Lisää vieroittautumisesta voit lukea esim.:
www.survivingantidepressants.org
ja
www.beyondmeds.com
Muita:
www.comingoff.com
www.toxicpsychiatry.com
Ja mikä hulluinta, olin silloin alottaessa alle parikymppinen, sain ihan hirveitä paniikkikohtauksia, mutta silloin kun lääkkeen sain niin ei lääkäri muutakuin vähän kyseli ja lappu kouraan..siitä lähtien ollu omillani... Oon niin paljon nyt lukenu ssri pahoista puolista että kova halu ois päästä eroon, en vaan tiä kuinka kauan jaksaa kun voi kestää vuosiakin oireet. Itse paniikkioireet pitäny suht hyvin poissa.
Sepramissa oli mulla järkyt vieroitusoireet ettei varmaan huumeissakaan sellaisia ole. Ja joku väittää ettei ne ole huumeita. Järkyttävää ja hyödytöntä paskaa.