Huomasin ulostaessani että paperiin ja pönttöön valui kirkasta verta, oliskohan pukamat? Onko kellään ollut samoja oireita, yleisiä raskausaikana
verta pönttöön, pukamatko?
minä
5828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on normaalia että peräpukamat "pullahtavat" raskausaikana, ja sekin on normaalia että ne vuotavat hieman, mutta kuvailemasi runsas vuoto (jos sitä on kerran valunut pönttöön saakka) ei kuulosta ihan normaalilta. Yleensä pukamien vuotaessa verta sitä tulee pelkästään vähän paperiin pyyhkiessä.
Pukamista voi tulla sen verran verta, että menee pönttöön asti. Minulla ainakin kerran pönttö oli ihan veressä ja lääkärissä todettiin, että pukama se oli joka oli vuotanut.
Ummetus on mun mielestä ainakin erittäin ärsyttävää.Varmaan kaikkien muidenkin.Mutta kun mulla on ollut ummetusta jo 4 vuotta ja mulla ei ole ollut pehmeetä kakkaa kun tosi harvoin.Löysälle menee taas silloin kun kakka luistaa TAI Jos on Ripuli.Ja sit taas kun käytän Lewolackia En ole varma kirjotettiinko sitä ihan noin mutta lääkettä ummetukseen kuitenkin,Niin silloin kakkaan viikon välein koska siltä tuntuu että kakka on iso ja paksu.Nyt oli varmaan viikko ja puol kakkaamatta koko ajan piti päästä istumaan ja sitten alkoi hirveä tuska.Sitten kyllä kadutti kun kakka olikin ihan pehmeää.Mutta nyt seuraavana päivänä on taas kakkahätä.Nyt vaan tuntuu siltä että taas on kovaa ja paksua mut kai nyt vaan pitää sitten oppia elään kivun kanssa.Ellei kellään ois apua mun ummetukseen..Mikä tekis kakasta pehmeempää?
olet raskaana. lääkäriin siis! kaikki vuoto pitää selvittää. ja jos pukamat nih hyvä sitten. ne voi hoitaa. mutta hopi hopi!
itellä ollu sama ongelma ja kertakaikkiaan oli niin kovalla maha, että sattui ulostaminen aivan "esana"! Sen jälkeen oli pönttökin ihan punainen verestä. Mulla ei ole pukamia, joten voi siis johtua jostain muustakin kuin pukamista.
En tuota mitenkään tutkituttanu, joten jos maha ollut kovalla, niin voi johtua siitäkin.