Suunnittelemalla Toriparkkia ja sen rakentamista yksityinen pääoma haluaa sijoittaa luultavasti jopa sata miljoonaa Turun kaupungin keskustan kehittämiseen!
Maanalaisten pysäköintipaikkojen lisääminen kaupungin ydinkeskustassa palvelee satavarmasti like-elämää ja sitä kautta lisää kaupunkilaisten mahdollisuuksia tulla keskustaan joko shoppailemaan tai viihtymään - siis elävää keskustaa!?
TS:ssa tänään metallialan yrityksen pääluottamusmies ihmettelee miksi juuri nyt - ehken nykyajan tuhoisimman laman kouristuksissa - ei haluta ottaa vastaan yksityisen, niin ulkolaisen kuin kotimaisenkin, pääoman yrityksiä tehdä kannattavia investointeja, jotka tuovat työtä ja toimeentuloa suurelle joukolle kanslaisia, vieläpä vuosikymmenien ajaksi. Eikö tällaista maan hallituksessa ole juuri tässä lamassa toivottu enemmän kuin mitään muuta pelastavaa enkeliä?
Eikö kukaan enää usko maamme selviävän lopulta tästäkin lamasta? Ovatko valitsemamme päättäjät tosiaan tyhmiä?
Miksei sijoittajien sadat miljoonat Turulle kelpaa?
3
<50
Vastaukset
- koita jo tajuta
Ja jos muka Turku ei osallistu maanalaisen toriparkin rakentamiseen niin mitä sitten kun 80 miljoonan hinta kaksinkertaisuu ja toriparkkifirma menee konkkaan jättäen torin kuopalle? Kenen luulette tulevan maksumieheksi saattamaan tori kuntoon?
10 metriä torin reunalta sisäänkäynnin omaavassa P-Louhessa on aina ratapihankadun digitaaliopasteen mukaan 200-300 tyhjää parkkiruutua, mihin niitä maanalaisen toriparkin kalliimpia ruutuja tarvitaan, kun matka torille on suunnilleen sama.
(Kai se ratapihankadun digitaaliopastekin pian poisteaan lobbarien toimesta) - de facto
Kukaan ei varmaan vastusta maanalaista toriparkkia Turkuun, jos siitä ei tule mitään kustannuksia turkulaisten maksettaviksi nyt tai tulevaisuudessa. Jos tällainen kirjallinen sopimus tehdään ja kirjoittajat vastaavat myös henkilökohtaisilla omaisuuksillaan, niin takuulla onnistuu. Ongelma on se että 80 miljoonan projekti muuttuu 200 miljoonan projektiksi, joka kaatuu turkulaisten maksettavaksi sekä rakennusvaiheessa että ylläpidossa.
- liian helppoa
Ilmaisiako ne parkkipaikat siellä toriparkissa olisivat? Ei korotuspaineita keskustan (tyhjille) liiketiloille? Likkennejärjestelyt loppuun mietitty? Mihin ne tyorikauppiaiden autot- ne EIVÄT mahdu parkkihalliin. Entä miten kaivaminen ilman suojeltujen kohteidne tuhoamista? Mihin torikauppa ja linja-autoliikenne rakentamisen ajaksi? Miten keskusta, kauppiaat, asukkaat, linja-atuoliikenne selviää 5 vuoden rakennusprosessista menettämättä viimeistäkin tenhoaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413878Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131927Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91645Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71954
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23791- 44784
- 67779