unien tarkoitukset

fifth floor

Olemme kämppiksen kanssa miettineet mitä erilaiset unet oikein mahtavat tarkoittaa? Puhumme yleensä aamuisin mitä unta olemme nähneet jne.

Kokosimme pienen listan viime aikojen mieleen jääneistä unista:

1) Olin isoissa juhlissa kalliissa ja hienossa paikassa. Siellä oli todella paljon ihmisiä, suurta osaa en edes tuntenut. Paikassa oli isot, siistit vessat, missä vessakoppien ovet olivat hyvin matalat, niistä näki yli, ovella siis ei ollut mitään ideaa. Olin vessassa isommalla hädällä, kun kämppikseni tuli vessaan ja kertoi eräitten miesten haluavan puhua kanssani. Selitin olevani vessassa, että jos voitais puhua myöhemmin, mutta miehet olivat jo vieressä. He sanoivat että isoisäni on ilmoittanut haluavansa muuttaa juuri siihen kyseiseen vessakoppiin missä istuin, vuodeksi asumaan. Muistan myös lähteneeni hyvin kiireellä juhlapaikasta pois, siivoten kiireellä jälkiä, pyyhkien jopa sormenjälkiä. Lähdin ystäväni ajamalla poliisiautolla pois ja mulla oli tiskiharja kädessä missä oli kaurapuuron jämiä.

2) Tosi elämässä sekä unessa mInulla ja kämppikselläni oli ollut jo pidemmän aikaa raha ongelmia. Hiljattain lontooseen muuttanut kämppiksen hyvä kaveri oli tullut takaisin Suomeen. Heräsin kotoota ja keittiö oli täynnä hänen tavaroita. Munakello tikitti. Katsoin uuniin ja siellä oli koko uunin kokoinen mustikkapiirakka. Kämppis sanoi hymyillen "Linnea leipoi mustikkapiirakkaa". Sen jälkeen katsoin kulma kaappiimme keittiössä ja tämä kaappi oli myös ihan täynnä mustikkapiirakkaa. Palat valmiiksi annosteltu kerta käyttö astioille. Kämppis tähän hehkutti että jos ei oo ruokaa, niin ainakin meillä on mustikkapiirakkaa.

3) Kämppis: Tosi elämässä oli talvi. Unessa lähdin ulos paljan varpain, ja asfaltti tuntui ihanan lämpimältä. Olin menossa lähikauppaan, mutta yhtäkkiä en pystynytkään löytämään sitä. Aloin huomaamaan ihmisten tuijottavan minua, kun kävelin paljain varpain keskellä talvea. Pikkuhiljaa alkoi tulla kylmä ja luntakin oli maassa.

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fifth floor

      kaipaamme vastauksia!

    • julen

      hmm veikkaisin että tuo uni 2 tarkoittaa että jos pidät siitä mustikkapiirakasta niin
      saat jotain yhtä hyvää ja yhtä suuremmoista. Joskus näin sellaista unta kun olen itse oikeassa elämässä seurustellut yhden luokkakaverin kanssa niin näin sellaista unta että se mun tyttöystävä pussaili mun kaverin kanssa ja sitten menin jonnekkin juosten pois ja seuraavana aamuna se mun tyttöystävä sanoi että mä haluun erota ja syy oli
      yllätys yllätys että oli ihastunut johonkin toiseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2132
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1959
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe