toinen hassu sääntö: hiuksia ei saa värjätä
Hiuksillesi sinänsä saat tehdä oikeastaan mitä vain. Voit halutessasi leikata itsesi kaljuksi, voit jättää hiukset myöskin pitkiksi. Voit palmikoida, laittaa ponnarin tai miten vain haluatkin.
Voit myös kihartaa ne jos pidät kiharaa tukkaa kauniimpana kuin suoraa. Tai päinvastoin , voit mahdollisesti vihaamasi luonnonkiharat hiuksesi oikaista. Halutessasi pitempiaikaista kaunistusta päähäsi voi ottaa myös permanentin. Johan pysyy hiukset käkkärällä.
Mutta asiassa on yksi poikkeus: missään olosuhteissa et saa niitä värjätä. Ei edes väliaikaisesti sävytysshampoollakaan, ei missään tapauksessa. Värjääminen on kiellettyä. Vaikka ne olisi miten harmaanruskeat, edes sävytystä ei saa käyttää.
Hiuksillesi sinänsä saat tehdä oikeastaan mitä vain. Voit halutessasi leikata itsesi kaljuksi, voit jättää hiukset myöskin pitkiksi. Voit palmikoida, laittaa ponnarin tai miten vain haluatkin.
Voit myös kihartaa ne jos pidät kiharaa tukkaa kauniimpana kuin suoraa. Tai päinvastoin , voit mahdollisesti vihaamasi luonnonkiharat hiuksesi oikaista. Halutessasi pitempiaikaista kaunistusta päähäsi voi ottaa myös permanentin. Johan pysyy hiukset käkkärällä.
Mutta asiassa on yksi poikkeus: missään olosuhteissa et saa niitä värjätä. Ei edes väliaikaisesti sävytysshampoollakaan, ei missään tapauksessa. Värjääminen on kiellettyä. Vaikka ne olisi miten harmaanruskeat, edes sävytystä ei saa käyttää.
Vastaukset 13
Vanhimmat
yksi poikkeus vielä on sallittu:
hiuksesi saat myös lakata niin kiiltäviksi kuin suinkin ne saat
...mutta siis : väriä niihin ei saa panna.
Saahan sitä ihmetellä ja kapinoida...itsekin sitä joskus teen. Mutta nöyryyttä tämä uskon tie kysyy.
Itse ymmärrän kyllä tuon hiusten värjäys ja sävytys-asian...meikkaamiseen rinnastettavissa oleva asia. Se on hiusten luonnollisen värin muuttamista, mutta esim.permis on vain rakenteen ja muodon muuttamista.
miksi hiusten rakennetta sekä muotoa saa muuttaa mutta väriä ei? Lakatakin hiuksia saa, kiiltoa ja tuoksua saa lisätä, mutta väriä ei. Hassua.
Sen sijaan - kynsiä ei taas saa lakata. Miksi siis hiukset saa lakata mutta kynsiä ei saa?
Hassua.
...toi sun selitys. Luonnollista rakennetta siis saa muuttaa ja luonnollista väriä ei.
Saako sitä kaljua tai pälvikaljua peittää mitenkään? Onko peruukit ja tupeet kiellettyjä? Entäs reseptilääkkeet? Jos löytyy hyvän mallinen peruukki ja sitä sais käyttää, niin voiko sen värjätä?
jos tukka lähtee niin peruukin saa ottaa
pitääkö peruukin olla saman värinen kuin se tukka oli?
Jokaisella rauhanyhdistyksellä on tätä varten arkistoituna kaikkien jäsenten valokuvat niin että hiukset näkyy. Ihan siltä varalta että jos niiltä tukka lähtisi niin voidaan sitten alkaa kytätä peruukin väriä. Samalla tätä valokuvaa vastaan voidaan ajoittain verrata ihmisten tukan väriä, ettei joku vain vähän kerrallaam sävytä hiuksiaan. Niinkuin tiedättekin, niin tuosta jos kärähtää, niin ajellaan heti kaljuksi.
jos tulee peruukinvalmistajalle semmoinen valmistusvirhe että sävy jää hiukan vääräksi eihän sille sitten mittään voi
tai jos vaimo pesee peruukin liian kuumassa niin se vaalenee ja pitäisikö mun ostaa uus kallis peruukki sen takia
vai sitten sen varmaan saisi värjätä takaisin?
jeh
hiuksille voi tehdä mitä vaan.
Raamattu kieltää koristaa liikaa, tämä koskee myös hiuksia josta on mainittu. Raja on jossain, mutta eihän se rajaton voi olla. Jotenkin pitäis raamattuun tukeutua, kun raamattu raamattu vouhottajat höpöttävät vain raamattua elämän ohjeena.
mitä se raja siinä varjäyksen kohdalla tekee?
Kyllä on paljon turhamaisempaa ja koristellumpaa piipata tai krepata käryttää pehkoansa tunti joka aamu ja päälle päätteeksi lakata koko pörrökasa , kuin joskus ottaa ja hiukan sävyttää haalistunutta kuontaloaan hiustenpesun yhteydessä
värjäyskielto on keinotekoinen jäykkä ihmisten asettama aikansa elänyt raja
juuri niitä aikoinaan sementoituja hölmöjä asioita jotka Raamattu "turhina ihmiskieltoina" tuomitsee
Se on yhteisen seurakunnan kanssa sovittu raja. Koska sellainen raja on niin johonkin se on yhteisten keskustelujen jälkeen vedettävä.
25 Ei antain ylön yhteistä seurakuntaa, niinkuin muutamain tapa on, vaan neuvokaat teitänne keskenänne, ja sitä enemmin kuin te näette sen päivän lähestyvän
Tuomitse ensin turha Paavali. Ennenkuin meihin käyt käsiksi.
1. Tim. 2:9
niin myös, että naiset ovat säädyllisessä puvussa, kaunistavat itseään kainosti ja siveästi, ei palmikoiduilla hiuksilla, ei kullalla, ei helmillä eikä kallisarvoisilla vaatteilla,
ensinnäkin asiaa ei ole koskaan kenenkään kanssa sovittu vaan se on vain muotoutunut tuohon se raja
ja sen oikein näkee siitä että raja on epätarkoituksenmukainen sekä ennenkaikkea tyhmä
ja muuten lainaamasi Raamatunpaikan mukaan, siellä asetetut rajat taas EIVÄT OLE KÄYTÖSSÄ vaan niillä lakaistaan surutta lattiaa mennen tullen
palmikoidut hiukset surutta käytössä,
kulta surutta käytössä
helmet surutta käytössä
kallisarvoiset vaatteet surutta käytössä
MISSÄ LOGIIKKA??!?!?!?!
ihmissäännöt menevät raamatun sääntöjenkin edelle?!?!?!?
niinkö?
meidät vl:t jostain erottaa, olemme jo pukeutumisessa samallaisia kuin epäuskoiset, jos vielä hiukset värjäisimme, meitä ei erota mikään..