tiedätkö mikä nainen? Tietenkin se että kaksi ihmistä, joilla on käsittömätön vetovoima, yhteisymmärrys toisiaan kohtaan, ilman lausuttuja sanoja, ei tunnu päätyvän millään yhteen... Filosoofisena vertauskuvana, ollaankohan me Fazerin liukuhihnalta ne kaksi täydellistä, domino-keksin puolikasta, täydellinen yhteensopivuus, mutta joku unohti maanantai-aamuna lisätä täytettä koneeseen mikä sitoisi ne yhteen? Jos näin on, kelpaisit puolikkaani mulle ilman täytekkäkin, en koskaan tykännytkään täytteestä, mutta keksiä rakastan, sellaisenaan..
Hymyilyttää
17
295
Vastaukset
- surettaa vähän
ai ku ihanasti kerrottu..sopis niin mulle...missä mun puolikkaani viipyy? vai onko sitä olemassa ollenkaan,eihän se oo vaan liiskaantunu Fazerin tuotantolinjalla...?
- koppis2
Tulipas pitkä ketju, välivastaajia, koppakuoriainen toivottaa öitä kaikille, lähtee unille.
- Hieno vertauskuva
Kyllä kaksi rakastunutta päätyy yhteen, jos molemmat tarpeeksi sitä haluaa.
- Koppikselle
IKÄVÄ ON
- vaalea karkulainen
Koppis on sympaattinen mies :)
Toivottavasti löydät keksin puolikkaasi.- mä kö
Sinut kyllä tunnen...luulen,
joskus melkein äänes kuulen.
Niinkuin vieressäni istuisit,
sängyssäni makaisit.
- pfffff
tää meni naapuriin.
- Toivomusmanteli
Meillä oli lapsina leikki, että jos sai Domino -keksin, jossa oli samanlaiset puoliskat yhdessä, niin sai toivoa. Silloin vielä niitä kuvioita oli monia ja puolet usein eri paria. Ja täytehän syötiin aina ensin. Avattiin puoliskot erilleen, nuoltiin täyte ja sitten vasta purtiin keksit.
Mä luulen että me ollaan edelleen siellä liukuhihnalla. Odottamassa sitä täytettä. Ollaan lähestytty hitaasti linjaston eri kulmista. Sähkökatkojakin on ollut välissä. Lakkojakin. Mutta kohta me ollaan perillä ja liimattu yhteen, enkä mä anna kenenkään tulla siihen väliin lipaisemaankaan. - Lisätäänkö
niiden keksien väliin rakkaus, se suurin ja antoisin, se mitä olemme kaivanneet? Liimataan ne puolikkaat yhteen rakkauden sinetillä ja maistellaan sitä täytettä loppuelämämme.
- niinpä niin
ihan liikaa tunnetta = lamaantuminen
tuttu tuntematon = hämmennys
kaipaus = pelko
toivo = epätoivo
jne.
Toivottavasti päädyt täydellisen keksipuolisosi kanssa yhteen!- mää kysy nyt
Onko täydellisillä keksipuolisoilla myös täydellistä seksiä vai meneekö se ihan pipariksi?
- gxhgfhx
mää kysy nyt kirjoitti:
Onko täydellisillä keksipuolisoilla myös täydellistä seksiä vai meneekö se ihan pipariksi?
Menee, murusiksi.
- Siikru
gxhgfhx kirjoitti:
Menee, murusiksi.
Piskisi on toinen puolikkaasi, näinhän olet hänelle kertonut. Aika pirstaleinen kyllä itse olet, kun niin monelle olet puolikkuuden suonut :D
- Havainto.
Ei vaikuta kovin tuoreelta tuttavuudelta. Olet joka tapauksessa taitava kirjoittava.
- Dear koppis
tänään laitan sinulle viestin.
- ei dear
Onko tää koppis se koppakuoriainen, jolla oli se nasaaliääninen hämähäkki? Ja silloin se ääntely tuntui niin ärsyttäneen...
- Domina1
Minä en puhu, olen hiljaa. Jos sinä haluat puhua, puhu. Kuuntelen ja jos kysyt jotain, niin vastaan kyllä. Näin se menee ja turha kysyä miksi. Tiedät kyllä. Hän tietää kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1224760Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa43384Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1263190Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss262627Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu732343Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181779Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91384Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171255Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91233Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41128