Suurin on rakkaus.

Muista se.

Suurin on rakkaus
1 Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä mutta minulta puuttuisi rakkaus, olisin vain kumiseva vaski tai helisevä symbaali. 2 Vaikka minulla olisi profetoimisen lahja, vaikka tuntisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin siirtää vuoria, mutta minulta puuttuisi rakkaus, en olisi mitään. 3 Vaikka jakaisin kaiken omaisuuteni nälkää näkeville ja vaikka antaisin polttaa itseni tulessa mutta minulta puuttuisi rakkaus, en sillä mitään voittaisi.

4 Rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä. Rakkaus ei kadehdi, ei kersku, ei pöyhkeile, 5 ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etuaan, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, 6 ei iloitse vääryydestä vaan iloitsee totuuden voittaessa. 7 Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii.

8 Rakkaus ei koskaan katoa. Mutta profetoiminen vaikenee, kielillä puhuminen lakkaa, tieto käy turhaksi. 9 Tietämisemme on näet vajavaista ja profetoimisemme on vajavaista, 10 mutta kun täydellinen tulee, vajavainen katoaa.

11 Kun olin lapsi, minä puhuin kuin lapsi, minulla oli lapsen mieli ja lapsen ajatukset. Nyt, kun olen mies, olen jättänyt sen mikä kuuluu lapsuuteen. 12 Nyt katselemme vielä kuin kuvastimesta, kuin arvoitusta, mutta silloin näemme kasvoista kasvoihin. Nyt tietoni on vielä vajavaista, mutta kerran se on täydellistä, niin kuin Jumala minut täydellisesti tuntee.

13 Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.

7

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syviä totuuksia

      Siinä on totuus ja oikea rakkauden asenne. Noudattaako täydellisesti yksikään.

    • olipa unohtua

      kaiken pohjalla, ulottumattomissa, mutta jossain siellä se potkittuna lojuu.

    • Hieno teksti

      Hienoja sanoja. Omalle kohdalle ei rakkautta ikinä tullut. Aina ei saa kaikkea mitä haluais.

    • Ei se noin mene

      Valitettavasti rakkaus käyttäytyy ihan just päin vastoin, kuin tuossa lukee.Tässä maailmassa muutenkin kaikki ihan väärinpäin. :(

    • onhan siinä,

      jäljennettyä tekstiä mutta elämässä kaikki ei aina mene kirjoitetun tekstin mukaan.

      • Syvällistä asiaa

        Ihmiselle on hyväksi omata tavoitteita, joihon voi pyrkiä. Ne ovat haasteena jokaiselle siitäkin huolimatta, että niihin on vaikeaa päästä.

        Minulle tuon lukeminen tällä palstalla toi levollisen tunnun siitä, että kuitenkin on olemassa jotain pysyvää. Ympärillä kaikki muuttuu ja asiat, joita aiemmin arvostettiin ovat usein pilkan kohteena.

        Kuitenkin rakkaus on voima, joka voi muuttaa maailman paremmaksi paikaksi elää. Ymmärrystä ja lämpöä ei ole koskaan liikaa.


      • siinähän vain _
        Syvällistä asiaa kirjoitti:

        Ihmiselle on hyväksi omata tavoitteita, joihon voi pyrkiä. Ne ovat haasteena jokaiselle siitäkin huolimatta, että niihin on vaikeaa päästä.

        Minulle tuon lukeminen tällä palstalla toi levollisen tunnun siitä, että kuitenkin on olemassa jotain pysyvää. Ympärillä kaikki muuttuu ja asiat, joita aiemmin arvostettiin ovat usein pilkan kohteena.

        Kuitenkin rakkaus on voima, joka voi muuttaa maailman paremmaksi paikaksi elää. Ymmärrystä ja lämpöä ei ole koskaan liikaa.

        sanottiin että elämä ei aina mene käsikirjoituksen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      163
      5015
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      20
      3611
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      164
      3426
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      38
      2927
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2689
    6. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      28
      2058
    7. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1905
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      12
      1824
    9. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      155
      1522
    10. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1512
    Aihe