Mistähän johtuu kun kolmi vuotias lapsi on alkanut yhtäkkiä räpsyttelemään silmiään normaalia enemmän. Tätä on jatkunut nyt vasta pari päivää. Lapsi ei asiasta valita.
Silmien räpyttely
7
3475
Vastaukset
- mari
sílmätulehdus tuskin se ei ole, jos ei rähmi. voiko olla mahdollista että näössä vikaa?esim oma veljeni sai 4vuotiaana jo silmälasit.mutta seuraa tilannetta pitempää, ja käy sitten neuvolassa/lääkärissä
- kara81
voi reagoi elämän eri tapahtumiin (Stressi) esim. silmiä räpsytelemällä usein tai vinkkaa silmää jne. Oliko liikkeen nimi kik-liike tai joku sellainen.
Onko lapsesi elämässä ollut jotain suurta muutosta esim. tarhaan meno? Tai kiirettä muuten?
Lapselle ei saa sanoa silmien räpsyttelystä sillä hän voi alkaa räpsytellä entistä enemmän. Liike jää yleensä jossain vaiheessa pois, kunhan elämä palaa ns. normaaliksi. - mie
Hei!
Meillä oltiin juuri viime viikolla silmälääkärissä saman asian takia. Poika alkoi yht'äkkiä voimakkaasti räpsytellä silmiään - ihan kuin kostuttaakseen silmiä.
Ensin pelkäsin että olisi hiekkaa tai jotain muuta silmissä, mutta kun eivät rähmineet.
Lääkäri katsoi ja antoi kostutus tipat mukaan, nyt asia ohi.
Lääkäri ei löytänyt mitään yhtä selkeää syytä räpsyttelylle - luomet olivat punoittavat, joten hän epäili että kyse olisi allergiasta (nyt kun on sellainen syksy että ilmassa on paljon erilaisia home, sieni ym itiöitä & pölyjä).- Mam
Meillä myös poika alkoi räpsytellä 4-vuotiaana silmiään. Syyksi paljastui allergia, joka puhkesi juuri syksyllä. Hän on allerginen mm. pölypunkille.
- jaromir
Meidän 4v friidu alotti tarhan pari viikkoo sitte ja viikon verran oon huomannu saman asian, räpyttelee silmiään tavallista tiuhempaan tahtiin. kuulemma liittyy stressiin, eli luultavasti tarhan aloittamiseen, mut on ohimenevää.
- Milla.M
12-vuotiaalla pojallani on aika ajoin sama juttu, ja ollaan ravattu tutkimuksissa silmälääkäriä myöten. Räpyttely on diagnosoitu Tic- liikkeiksi, jotka ovat psyykkisen puolen juttuja, esim. erilaiset stressaavat tekijät voivat laukaista sen. Lapsihan ei itse niille voi mitään, niitä tulee ja menee aika ajoin. Koko kesänä poika ei räpytellyt ollenkaan, mutta kun koulu taas alkoi niin sen myötä alkoi myös räpyttely. Voi kuulemma jäädä iän myötä pois, tai sitten ei, aika näyttää. Pojalla räpyttely alkoi joskus ekaluokan aikoihin. Oppiihan sen kanssa elämään, häiritseväähän se on ennenkaikkea lapselle itselleen.
- psyk.sh
Psykosomaattista oireilua esim. stressaavassa elämäntilanteessa; räpyttely ikään kuin helpottaa ahdistuneisuutta. Ilmeisesti lapsi on aika herkkä ja ahdistuskynnys matala.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662228Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381853Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711470Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211444Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.751137Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771124Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211074Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051054En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912- 75898