Minun saksanpaimenkoirani usein 'kuralla/ripulilla'

marika2

Minun 4vuotias saksanpaimenkoirani on terve, mutta yksi asia mikä on vaivannut n.parisen vuotta, että koira on usein löysällä ei mitään ripuli ripulia mutta tosi löysällä. Elikkä syö siis hyvin mutta hiukan nirso joidenkin ruokien suhteen, ruoka vaihettu vehnättömään (ei auttanut) aamulla yleensä normaali kakka tulee mutta iltaa kohden menee löysäksi, oksentelua ei ole eikä kakassa mitään verta ole yms.. luin googlesta että tällä rodulla on usein suolistongelmia ?? mutta on jännä että koira on tosi terve muuten energinen vähän liiankin :D ja leikkisä yms, mutta nyt on ruvennut vaivaamaan tuo kun aina ripulilla ! oisko jollakin samoja ongelmia ? kannattaisko mun viedä tuo koira eläinlääkäriin yms ? auttakaa !

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisar

      Vie kakkanäyte eläinlääkärille, siitä pitäisi selvitä onko mikä ongelma suolistossa. Meillä oli kissalla samaa ongelmaa, ja sitten selvisi, että oli pari kasvainta suolistossa. Hoitui hienosti leikkauksen avulla.

      Jos eläimille on jotain allergiatestejä, niin olisi varmaan hyvä pistää koira siihen testiin?

    • marika2

      Totta juu kiitos paljon !

    • marika2

      P.s voi muutkin kertoa onko ollut saman laisia ongelmia ! :)

    • näin meillä

      Meijän koiralla oli nuorena kanssa löysä maha usein.Mut hommattiin parempilaatusta ruokaa, jossa siis 40-50prossaa lihaa, ja ei sisällä viljoja tai maissia, eikä väri säilöntä yms aineita..
      Lisäksi annan raakapakasteita hiukan päivittäin.Maha toiminut normaalisti, ilmeiseti oli maissille tai viljoille herkkä jotenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      200
      9590
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      30
      4341
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      106
      3903
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      95
      3789
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      201
      3302
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2815
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1347
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      66
      1277
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1144
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1131
    Aihe