Onko millainen ero vanhemman C70 2.4T ja T5 välillä? Olen aikoinaan omistanut V70 2.4T, eroaako C70 kulutus siitä jotenkin?
C70 kulutus
9
593
Vastaukset
- ei tana mitä juttujaVolvo ilmoittamista arvoista näet noiden teoreettiset erot. Kuskin ajotavoista riippuukin sitten loput. Onko noiden kahden välisessä kulutuksessa jokin merkitys ja jos on niin etsit ihan vääriä autoja. Sulle sopii joku Nissan Micra. - C70Taidat itse olla datsunkuski kun noin innokkaasti Micraa kaupaat ;) 
 Ihme pelleilyä oikeesti täällä Suomi24:ssa, mitään ei saisi kysyä kun herne ja sormi on viimeistä niveltä myöden vedetty nenään.
- osta micraC70 kirjoitti:Taidat itse olla datsunkuski kun noin innokkaasti Micraa kaupaat ;) 
 Ihme pelleilyä oikeesti täällä Suomi24:ssa, mitään ei saisi kysyä kun herne ja sormi on viimeistä niveltä myöden vedetty nenään.Jos kyselee tyhmiä, niin vastaukset tahtoo olla samaa tasoa. 
 Jos oikeasti etsisit vaikka netistä noiden valmistajan ilmoittamat kukutukset, niin näet eron ja sinun kaasujalkasi määrää loput.
 Kuljettajalla on suurin merkitys kulutuseroihin noiden autojen välillä, oikeasti.
- C70osta micra kirjoitti:Jos kyselee tyhmiä, niin vastaukset tahtoo olla samaa tasoa. 
 Jos oikeasti etsisit vaikka netistä noiden valmistajan ilmoittamat kukutukset, niin näet eron ja sinun kaasujalkasi määrää loput.
 Kuljettajalla on suurin merkitys kulutuseroihin noiden autojen välillä, oikeasti.Vähän sama juttu kohdallasi, jos pää on puusta niin se on. 
 Yksi asiallinen vastaus sentään tuli kiitos siitä.
 Olen kyllä omistanut monia autoja eri teholuokista ym. Ja tiedän kyllä että sen 1.2 litraisenkin saa viemään bensaa ja V6:sen kulutuksen kohtuullisemmaksi kevyellä kaasujalalla.
 Alkuperäinen kysymykseni liittyi siihen onko kulutuksella suurta eroa jos tarjolla on 2.4T tai T5. Teholla eikä kulutuksella ei ole minulle väliä, kunhan nyt ajattelin kysyä. Mutta se siitä keskustelusta, harvassa ovat tämän palstan asialliset viestit.
 
- VulvaEn tiiä T5:den ja 2.4T:en eroista, mutta ainakaan automaatti 2.4 170hv ja 2.4T 200hv välillä V70:issä ei ollut mitään kulutuseroja, turbolla jopa pienempi kulutus. - 2.4TJa mitä 2.4T automaatilla pääsee pienempään kulutukseen, kuin manuaali 2.4T vaikka valmistaja muuta väittääkin. Molemmat olen omistanut joten tiedän. Ero kuitenkin pieni, automaatti noin 1-3 desiä vei vähemmän. 
 
- VoooolvoEn tiiä C70 kulutksest mut oma S60 2.4T tomaatti vie 80% kaupunki 20% 9.5L ja pelkässä maantieajossa 7,8L - VooolvoSiis 20% maantie 
 
- C70T5Tiukkaa tietoa: 
 C70 T5 kuluttaa kaupungissa 12L ja maantiellä 7.9L
 Omakohtainen kokemus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset525078
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut283729
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693493
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012848
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral922741
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302680
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131891
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021508
- 1531361