Mihin vyöhykkeeseen esim. Saarenmaantie kuuluu?
http://joukkoliikenne.tampere.fi/media/user/tiedotekuvat/cache/kartta_seututariffi-800x567.jpg
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194883804564/artikkeli/bussiliikenne mullistuu kesalla katso milla vyohykkeella asut.html
http://joukkoliikenne.tampere.fi/media/user/tiedotekuvat/cache/kartta_seututariffi-800x567.jpg
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194883804564/artikkeli/bussiliikenne mullistuu kesalla katso milla vyohykkeella asut.html
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikä kohta saarenmaantiestä?
Onko se muka eri vyöhykkeillä riippuen siitä missä kohtaa asuu?
Luulin, ettei tyhmää kysymystä ei olekkaan.
Siis onko esim. Saarenmaantien ERI kohdat muka ERI vyöhykkeillä.
Tyhmille täytyy ilmeisesti vastata kokonaisin lausein, koska he eivät ymmärrä että se viittaa edelliseen kysymykseen.
Niin, onko lahdentie lahdessa vai tampereella?
Tähän mennessä näkemistäni pikkuruisista kartoista ei ota pirukaan selvää, mutta eiköhän Kangasala Nattaria lukuunottamatta kuulu kokonaisuudessaan 2-vyöhykkeeseen? Nattarissakin ilmeisesti pitää kytätä mistä TRE:lle lähtee, ja siellä ei sitten kaiketi 1-vyöhykeläiseksi mielletä kuin uutta(?) bussia nro 1 käyttävät?
Järkevin ratkaisu olisi ollut nykyistä halvempi seutulippu kaikkien kuntien alueelle. Esim. 50 e/kk olisi ollut sopiva hinta ja ei olisi tarvinnut säätää kaikenlaisten ihme systeemien kanssa. Eiköhän sen olisi aika moni hankkinut jolla vähänkin liikuttavaa on.
Entäs kuuluuko Sahku mihinkään vyöhykkeeseen, kun kuitenkin on osa Kangasalaa vai pysyykö vyöhykkeet, lippujen hinnat ja ne pari bussivuoroa päivässä ihan ennallaan???
Noissa linkeissä on muuten ihan selkee kartta, jota voi halutessaan suurentaa ja katsoa mihin alueeseen mikäkin kohta kuuluu. Eri asia sitten, jos ei tiedä missä kohtaa kunnan raja menee saarenmaantiellä. Siihen voi sitten lääkäriltä kysyä neuvoa.
> näkemistäni pikkuruisista kartoista ei ota pirukaan selvää <
Tän pikkukuvan mukaan vain pieni osa Kangasalasta kuuluu edes 2. vyöhykkeeseen:
http://joukkoliikenne.tampere.fi/media/user/files/kartat/vyohykkeet_jolila.jpg
Ilmeisesti se sitten lienee noin. Hämäävää on sanoa täällä:
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194883804564/artikkeli/bussiliikenne mullistuu kesalla katso milla vyohykkeella asut.html
että
"Kakkosvyöhyke muodostuu Lempäälän, Kangasalan ja Nokian kunnista."
Jos ei kerta Kangasala kokonaisuudessaan kaikkine uusimpine osineen mahdukaan 2-alueelle.
Vatialan alue liitetään Tampereen maksualueeseen eli 1-vyöhykkeeseen. Vatialassa otetaan käyttöön kaikki Tampereen lipputuotteet ja hinnat.
Vanhan Kangasalan eli läntisen kaupunginosan puolella on Tampereen joukkoliikenteen tilaamaa liikennettä (linjat 45, 95). Alue kuuluu 2-vyöhykkeeseen (sininen alue kartalla).
Nykyiset Matkahuollon liput ja hinnat jäävät voimaan kunnan itäosassa (Sahalahti, Kuhmalahti ym)., jossa siniset bussit eivät liikennöi (keltainen alue kartalla).
aikataulut.tampere.fi/?line=40