Totesin ilokseni

Semmosta.

uuden päivän saapuneen. Ajelehdin hetken jossain muistojen merellä. Mietin mielessäni niitä aikoja. Ei kaikki ollut pahaa, ei kaikki ollut pettymystä, loukkauksia, valheita. Oli pieniä hyviä hetkiä, joista olen kuitenkin sille ihmiselle kiitollinen.

Näyttää talviselta kevätpäivältä, josta lähden nauttimaan. En Rossoon, enkä mihinkään muuhunkaan kuppilaan, vaan omaan kotikirkkooni. Sinne jossa hongat huminoi ja pokasaha soi.

5

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirkkoon

      minäkin harkitsen lähteväni, kun olen niin virkeänä ja ajoissa pystyssä ja nyt olisi kolmisen tuntia joutoaikaakin käytössä. Voisi olla hyvä alku sunnuntaipäivän vietolle.

    • M.... Mies

      Tuo on oikea asenne ja noin niitä asioita pitääkin ajatella. :)
      Ei ole mitään järkeä ajatella negatiivisia asioita kun positiivisista jutuista tulee hyvä mieli. Negatiivisista jutuista pitää keskustella kasvokkain että ne selviäisivät ja johtaisivat positiivisiin asioihin. Muistojen polulla itsekkin mietin ihmisistä aina niitä positiivisia ja hyviä asioita. :)

      Kuulostaa komealta paikalta tuo kotikirkkosi. :) Honkien humina upean kuuloista. Hongat ovat mielestäni upeimpia puita ja siksi niitä tuli paljon istutettua suvun maille nuorena kössinä.

      Mukavaa sunnuntain jumapalvelusta. :)

      • ap.

        Kiitos M mies... Mukavaa sunnuntaita myös sinulle. Suunnitelmani muuttui siten, että menen kirkkooni kahden rakkaan ihmisen kanssa. Joskus lähemmäksi taivasta pääsee hyvässä seurassa.


      • M Woman
        ap. kirjoitti:

        Kiitos M mies... Mukavaa sunnuntaita myös sinulle. Suunnitelmani muuttui siten, että menen kirkkooni kahden rakkaan ihmisen kanssa. Joskus lähemmäksi taivasta pääsee hyvässä seurassa.

        Mukavaa sunnuntaita ketjun kirjoittajille. Kiva että positiivisuus saa tilaa kaiken ikävän keskellä, siihen pyrin myös minä. En lähde kirkkoon, vaan maallisempia askareita toimitan, hiljaisen huokauksen ylös lähetän, hänelle siellä ei huokauskaan jää huomioimatta. Näin uskon :)

        Jospa saisin joskus armoa ajatuksilleni, etten ikävöisi ihmistä, joka on saavuttamaton.


      • M.... Mies
        ap. kirjoitti:

        Kiitos M mies... Mukavaa sunnuntaita myös sinulle. Suunnitelmani muuttui siten, että menen kirkkooni kahden rakkaan ihmisen kanssa. Joskus lähemmäksi taivasta pääsee hyvässä seurassa.

        Hei aloittaja ja kiitokset toivotuksista. :)

        Mitenkäs kirkko reissu meni tänään ja mikä oli papin puheenaihe jumalanpalveluksessa tänään? Läheisten rakkaiden kanssa on hyvä käydä kirkossa kuin monissa muissakin paikoissa. :)

        Itselläni oli tänään mukava päivä ja kävin vielä äsken salilla vielä tekemässä iltatreenit. :) Tyttöni oli viihtynyt mummon luona kylässä ja telminyt eläinten kanssa. :) Hyvä niin kun itse en voi karvaisia lemmikkejä ottaa allergian takia.

        Mukavaa iltaa ja kauniita unia :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      55
      4399
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      82
      4089
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3558
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3480
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      109
      2511
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2358
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2232
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2229
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2209
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2094
    Aihe