Miten löytää " se oikea " - oman hevosen osto

oikea vai vasen

Olen hankkimassa itselleni ensimmäistä omaa hevosta.
Minulle on hevosen kanssa tärkeintä molemminpuolinen luottamus, toimiva yhteistyö ja se, että nautimme molemmat toistemme kanssa olemisesta ja tekemistä.
Haussa siis pitkäaikainen ystävä, harrastekäyttöön ja yhdessä puuhailuun.

Mietin vain, miten löytää juuri se oikea ? Mistä tiedän, millainen hevonen minun kannataa ostaa ? Kun olen katsomassa hevosta ensimmäistä kertaa, mistä tiedän, että onko juuri se, se oikea ?

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      Niinkuin Lampinajadi joskus sanoi, kiinnitä huomiota siihen miltä sinusta tuntuu kun puuhailet hevosen kanssa. Jos vähänkään epäröit, hevonen ei ole oikea, mutta jos sinusta tuntuu heti alkuunsa, että "tämän minä haluan", olet siihen todennäköisesti tyytyväinen vielä vuosienkin kuluttua.

      Ja luonnollisesti kaikki muut vaatimukset mitä sinulla on hevoselle. Onko hyvän tuntuinen ratsastaa, osaako se tarpeeksi sinun tarkoituksiisi (mikä tosin on korjattavissa valmennuksilla vaikka ei haluaisikaan kisata), millainen luonne sillä on ja millainen se on käsitellä, ja tietysti terveys.

    • zippo2

      Itse en omasta kokemuksetsa ole ihan samaa mieltä.

      Kun itse hevosta etsin, ei koskaan tullut sellaista "tämä on ihan täydellinen" fiilistä. Moni hevonen oli kiva, mutta yksikänä ei täydellinen. Tai muutama oli erityisen kiva, mutta sitten oli taas muuta vikaa (terveydessä ongelmaa, hintaa liikaa, koulutustaso liian matala...).

      Lopulta päädyttiin hevoseen, joka oli mukava ratsastaa ja joka kaikilta muita osin täsmäsi: sopiva hinta, sopiva koulutustaso, sopiva ikä, terve... ja lisäksi oli sitten kiva ratsastaa, vaikka ei ollurkaan mikään unelmahevonen.
      En joutunut yhtään katumaan :)

    • Ei hevosen tarvitsekaan olla täydellinen kaikessa mahdollisessa, jotta siitä saisi tunteen että haluaa juuri sen. Riittää, että siinä on "sitä jotakin". Ja juuri siihen kannattaakin kiinnittää huomiota hevosen kanssa touhutessa, kuten Mörrinkäinen sanoi.

      Kaikki eivät saa sitä tunnetta mistään hevosesta, se on totta, ja loppujen lopuksi on ihmisestä itsestään kiinni kauanko etsii sitä hevosta joka vetoaa, ja missä vaiheessa päätyy ottamaan sen mikä noin yleisesti tuntuu "ihan kivalta". Ei se jälkimmäinenkään huono valinta ole, kunhan ei tarvitse miettiä jo alkunusa, että jaksaakohan tätä otusta katsella seuraavat 15-20 vuotta.

      (Ja toisaalta, jos "täydellinen" on sama kuin "ei haasteita", niin silloin siinä ei ole mitään mielenkiintoakaan. Tämä on vain oma mielipiteeni.)

      Luulisin, että jokainen kuitenkin pyrkii löytämään itselleen täydellisen hevosen, mutta eri asia on, kuinka moni siinä onnistuu. Ja ajan myötä siitä kivasta hevosesta voi hyvinkin kehkeytyä se unelmien ystävä, riippuen toki siitäkin, mitä vaatimuksia sillä unelmalla on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      411
      9021
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3560
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2013
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      81
      1246
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1095
    6. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1090
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1051
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1045
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1013
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      950
    Aihe