Tuli tässä vain mieleen että miksi meillä täällä Ikaalisissa ei menestyisi Citymarket kun kyseinen kauppa on ja menestyy esim Lieksassa missä on vain hiukan yli 12 000 asukasta eli ei kovin paljon isompi kuin Ikaalinen. Ja mikäli oikein muistan niin eikös jopa Kankaanpäässäkin ole Citymarket niin miksi ei sitten meillä täällä Ikaalisissa ?? Minun mielestäni tänne Ikaalisiin olisi riittänyt vallan hyvin Citymarketin kokoinen ja tasoinen kauppa ja sen yhteyteen saman katon alle muutaamia pienempiä kauppoja..Tuskin tuo Kompin Supermarket on kovin isompi kuin ennen. Toivottavasti siellä olisi oikein kunnon lihatiski !!!
Miksi Cittari ei menestyisi
Ikaalisissa ??
3203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kompin Supermarketti on kooltaan samankokoinen kuin aikaisempi supermarketti Ikaalisissa. Kankaanpään Supermarkettia laajennettin aikanaan kerran ennekuin siitä tehtiin taas isompi Citymarketti laajennus, joten sama kohtalo on kai Ikaalisissa käsillä, ensin Supermarkettia laajennetaan ja siitä sitten se kasvaa Citymarketiksi laajennuksen kautta jos kävijöitä riittää. Nykymenolla taitaa kyse olla yli kymmenestä vuodesta.
Jos kuppauskeskuksessa ois hyvän näkösiä muijia niin varmaan tulis lähettyy cittariin pyörittelen kielen kärjellä niitteen clittarii.Kunnontyöntekijän clittari kiinnostas.
Citymarketit kauppaavat huomattavan paljon muutakin kuin ruokatavaraa. Sen käyttötavarapuoli söisi useimpien kauppakeskuksen pikkuliikkeiden kannattavuuden, joten pienellä kauppakeskuksella ei ole varaa päästää Sitaria seiniensä sisään.
Ostovoimalla mitattuna Kankaanpäät ynnä muut yli 12000 asukkaan kunnat ovat aivan eri asemassa kuin Ikaalinen vähän yli 7000 asukkaallaan. Ikaalisten ostovoima kaiken lisäksi hajoaa moneen suuntaan. Seleentakusilla on toisessa päässä Parkano ja toisessa Ylöjärvi lähempänä kuin Komppi. Juhtimäestä taitaa olla Lielahteenkin lyhyempi matka kuin Ikaalisiin.
Ikaalisiin ei tule koskaan Citymarkettia. Ainoastaan siinä tapauksessa sellainen ihme tapahtuisi, että Kylpyläkaupunki maksaisi piilotukena enemmän kuin Komppiin. Sitä ennen Ikaalinen on jaettu naapuripitäjien kesken.