Elintarvikkeiden kappale rajoitukset?. Mihin niitä tarvitaan?.
Tuossa katsoin kerran Tarjoustalon mainoslehteä missä oli tarjouksena eurolla viisi pussia makaroonia, kun sitten huomasin siinä pienen maininnan että kaksi erää per talous.
Siis mitä järkeä on laittaa tuollaisia rajoituksia?. Miksi halutaan rajoittaa asiakkaan valinanvapautta päättää ostaakohan makaroonia, eurolla, kahdella tai jopa vitosella? (Saa muuten aivan helevetin paljon makarylliä jos vitosella ostaa)
Ovatko kappale rajoitukset paikallaan?. Vai pitäisikö niistä luopua ja antaa nopeimpien syödä kermat kakusta? Mitä mieltä muut ovat?.
Elintarvikkeiden kappale rajoitukset.
4
564
Vastaukset
- Myyjän näkökulma
Parhaat tarjoukset ovat kauppiaalle tappiollisia. Tarkoitus on lähinnä vetää ihmiset sisään taloon, jolloin tulee vehnäjalosteen lisäksi ostetuksi kalliimpiakin tuotteita. Sellaisesta asiakkaasta ei ole paljon iloa, joka vain hakee kärryllisen makaronia ehkäpä jopa alle kauppiaan sisäänostohinnan ja lähtee pois.
- Järkeä
Jos tuotteita on vain tietty määrä myynnissä, rajoitusten avulla voidaan antaa mahdollisimman monelle mahdollisuus hankkia tuotteita. Ilman rajoituksia joku voi ostaa vaikka kaikki tarjoustuotteet ja muut jää ilman.
- Makaroonirylli
Eikö markkinataloudessa se mene niin että nopeat syö hitaat?. Eli Jos et ole ajoissa liikkeellä, jäät ilman. En tuossa systeemissä vikaa.
Luulisi kauppiaalle olevan pääasia että saa tarjoustuotteet pois nurkista, ei se että mahdollisimman moni saa tuotteita.- Makaroonirylli
Siis sanan piti olla, en näe tuossa vikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit595581KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2013658Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182448Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222385Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91288Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671088- 1021069
- 891061
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181042Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975